Reklama

Dom

Czy warto zainwestować w sejf w domu?!

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 29.05.2017
33066_sejf_12
Share
Udostępnij

O zabezpieczeniu cennych rzeczy i dokumentów najczęściej przypominamy sobie tuż przed urlopem. To wtedy decydujemy się wynająć skrytkę bankową lub rozlokować wartościowe przedmioty po trudno dostępnych miejscach. Tymczasem kradzieże z włamaniem to nie jest dyscyplina sezonowa. Jak podaje Komenda Stołeczna Policji w 2016 roku w Warszawie doszło do 7 384 przestępstw tej kategorii. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Dziś większość z nas, bardziej boi się ataku hakera na konto bankowe, niż włamania do własnego domu. Co prawda nie przechowujemy w nim tygodniowego utargu z kasyna, ani tajnych dokumentów obcego wywiadu, ale nie powinniśmy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Nie tylko pieniądze mają wartość. Akty notarialne, umowy i świadectwa również wymagają ochrony – nie tylko przed kradzieżą, ale przede wszystkim przed skopiowaniem i upublicznieniem.

Opancerzony i odporny na uszkodzenia sejf stanowi solidną przeszkodę

O zabezpieczeniu cennych rzeczy i dokumentów często przypominamy sobie tuż przed urlopem. To wtedy decydujemy się wynająć skrytkę bankową lub rozlokować wartościowe przedmioty po trudno dostępnych miejscach. Przekonani o swoim sprycie, wierzymy, że złodziej na pewno nie zajrzy do kratki wentylacyjnej, za ciężką szafę lub do schowka z bielizną. Tymczasem kradzieże z włamaniem to nie sezonowa dyscyplina. Jak podaje Komenda Stołeczna Policji w 2016 roku w Warszawie doszło do 7 384 przestępstw tej kategorii. Trzeba pamiętać, że złodzieje to fachowcy – nie tylko doskonale znają popularne skrytki, ale często już z dużym wyprzedzeniem czasu obserwują dom i jego właścicieli.

Archiwum Poradnika Budowlanego

Ochrona przed kradzieżą, to jeden z kluczowych argumentów przemawiających za zakupem sejfu. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj zabezpieczenia zapewni nam również komfort na co dzień. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to nasze dziecko ściąga z półki encyklopedię, w której przez lata przechowujemy akt notarialny zakupu domu i maluje na nim rysunek dla rodziców. Nie chcielibyśmy także, aby pomoc domowa znalazła za komodą naszą kopertę z gotówką „na czarną godzinę”. Nie powinny swobodnie leżeć w szufladzie biurka wszelkie umowy i faktury, które w dobie smartfonów bardzo łatwo skopiować i upublicznić.

Sejf to najodpowiedniejsze miejsce w domu na wszystkie przedmioty, które są ważne, niepowtarzalne i przeznaczone tylko do wiadomości właścicieli. Zakup sejfu do domu ma również wpływ cenę ubezpieczenia i wartość potencjalnego odszkodowania.

Gdzie ulokować sejf?

Panuje opinia, aby wielkość i rodzaj sejfu dostosowywać do wartości przechowywanych w nim przedmiotów. Nie dajmy się jednak zwieść własnej fałszywej skromności – w przyszłości możemy potrzebować więcej miejsca.  Istotne jest również umieszczenie. – Sejf sam w sobie jest bardzo dobrym zabezpieczeniem, co nie znaczy, że powinien być wystawiony na widok publiczny – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale, specjalizującej się zabezpieczeniach domowych. –   Mamy dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór miejsca dla skrytki. Na rynku dostępne są sejfy przeznaczone do montażu w meblach, na ścianie czy na podłodze. Pamiętajmy, że miejsce wybieramy tylko raz – po zamocowaniu do ściany, podłogi lub mebli nie można przenosić sejfu w inne miejsce, ponieważ traci on certyfikat odporności na włamanie. Garderoba, spiżarnia czy sypialnia, czyli intymne lub  rzadko uczęszczane miejsca, będą najlepszym wyborem.

Zabezpieczenia sejfu

We filmach akcji, sejf posiada zwykle jedną popisową scenę. Chodzi o moment omijania zabezpieczeń. Na jakie rozwiązania powinniśmy postawić? – Pierwszym kryterium są odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają niezawodność produktu – wymienia ekspert marki Yale. – Kolejnym elementem jest opancerzenie. Nawet standardowe produkty posiadają 22 milimetrowe rygle i 6 zapadkowy zamek. Jeśli chodzi o zamykanie, warto wybrać dwa rodzaje: kluczowe oraz elektroniczne – na co dzień możemy posługiwać się indywidualnym kodem, a w razie braku zasilania posiłkować się kluczykiem. Warto także pamiętać, o zagrożeniu pożarem i zdecydować się na konstrukcję ognioodporną.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy