Reklama

Dom

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie i nie popełnić błędów

Poradnikbudowlany.pl
Dodano: 20.05.2018
39177_750gl
Share
Udostępnij

Urządzanie pierwszego mieszkania na własną rękę, bez porad specjalisty, jest wyzwaniem, które często kończy się fiaskiem, a w najlepszym przypadku niezadowoleniem. Ogromna oferta branży wnętrzarskiej i budowlanej powoduje dezorientację, dlatego coraz więcej osób korzysta z usług projektantów wnętrz, by wspólnie ustalić koncepcję wymarzonego domu lub mieszkania.

 Urządzanie wnętrz zaczyna się od rozmowy z klientem, która jest kluczową w całym procesie, bo pozwala zrozumieć styl bycia, życia oraz pasji klienta i tak zaaranżować przestrzeń, aby czuł się w niej dobrze. Niektórych dziwią pewne pytania, jakie zadaję, np. o ich pasje, kolekcje czy zawody, ale z czasem uświadamiają sobie ich znaczenie– mówi Katarzyna Jania, projektantka wnętrz, absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Zdaniem Katarzyny Jani, w urządzaniu mieszkania i domu, decydujące znaczenie powinny mieć preferencje i potrzeby mieszkańców. Innych rozwiązań potrzebują single, innych młode małżeństwa z dziećmi, a jeszcze inaczej urządza się dom dla osób starszych.

Miejsce dla dziecka i fotel dla karmiącej mamy, prysznic walk-in dla osób starszych

– Parom bez dzieci, zwykle zadaję pytanie, czy planują potomstwo, bo wtedy mieszkanie trzeba zaaranżować tak, by uwzględnić miejsce na łóżeczko, na zabawki, wygodny fotel dla karmiącej mamy, a w łazience wannę, w której rodzicom będzie łatwiej napełnić wanienkę – tłumaczy projektantka. – Natomiast rodziny z dziećmi potrzebują osobnego pokoju dla dzieci, oczywiście, o ile na to pozwala metraż. Dziecięce pokoje najlepiej urządzać tak, aby pokój rósł razem z dzieckiem. Dlatego na ściany polecam neutralne kolory i do nich dobierać kolorowe dodatki, gdyż łatwiej wymienić dodatki niż przemalowywać ściany. Jeżeli natomiast zależy nam, żeby urozmaicić pokój dziecka nietypowymi ścianami, można zastosować tapetę. Obecnie na rynku jest wiele kolorów i wzorów. Nawet małe przestrzenie stwarzają pewne możliwości aranżacyjne i pozwalają wygospodarować kącik dla dziecka.

W przypadku osób starszych istotne jest, aby wnętrze domu nie sprawiało kłopotu w poruszaniu się. Poleca się dla nich domy parterowe, bez schodów, zaś w przypadku mieszkań – bloki z windą. Jeśli jednak dom ma poddasze użytkowe, do którego prowadzą schody, to powinny być one wygodne. Najwygodniejsze schody powinny mieć15 cm wysokości, 32 szerokości, a najwygodniejszy bieg schodów- 100 cm szerokości. W łazience powinien znaleźć się prysznic walk-in, czyli bez brodzika, najlepiej odgrodzony ścianką, a nie szybą, którą trzeba myć, schylając się.

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Także projektowanie kuchni uzależnione jest od stylu życia domowników, a przede wszystkim od pani domu. Kuchnię otwartą na salon projektuje się osobom, które chcą mieć kontakt z gośćmi lub domownikami przebywającymi w salonie.

– Natomiast kuchnia zamknięta jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wolą przygotowywać posiłki w osobnym pomieszczeniu. Są osoby, które wręcz nie mogą znieść widoku brudnych naczyń widocznych z salonu i dla nich dobrym rozwiązaniem będzie zamknięcie kuchni – tłumaczy Katarzyna Jania. – Urządzając rozkład sprzętu AGD w kuchni, trzeba wziąć pod uwagę, czy lubimy piec i gotować i jak często będziemy to robić. Osoby lubiące wypieki, powinny mieć piekarnik w wysokiej zabudowie, aby nie musiały schylać się do niego.


Wizualizacje i zdjęcia: Archiwum Katarzyny Jani

W dużej kuchni w przypadku osób starszych warto rozważyć rezygnację z górnych szafek, do których dostęp zwykle jest utrudniony, a jeśli pomieszczenie na to pozwala – urządzić w pobliżu spiżarnię, gdzie będą przechowywane przetwory. Osoby lubiące biesiady i spotkania ze znajomymi, powinny zainwestować w duży stół oraz wygodną kanapę lub narożnik.

Katarzyna Jania przyznaje, że w urządzaniu wnętrza duże znaczenie ma zawód klienta. Grafik czy architekt potrzebuje dużego blatu na, często, dwa lub trzy monitory, artysta malarz dobrze doświetlonego pomieszczenia z dużym oknem, majsterkowicz własnego kąta do pracy.Ci, którzy pracują z laptopem bądź komputerem, powinni mieć biurko z wygodnym fotelem blisko okna; kolekcjonerzy – półki na swoje zbiory.

Bieżące trendy czy własne potrzeby – czym się kierować

Zdaniem Katarzyny Jani, trudno rozstrzygać, co jest lepsze w urządzaniu wnętrz: czy decydowanie się na naturalne materiały (kamień lub drewno) czy na sztuczne (panele, laminaty), podążanie za bieżącymi trendami czy urządzanie zgodnie z własnym gustem. Wszystko zależy od budżetu inwestora, czasu, jaki może poświęcić na pielęgnację wnętrza oraz sposobu, w jaki wnętrze będzie użytkowane.

– Naturalne materiały są wymagające w pielęgnacji i trzeba poświęcić im trochę czasu, z kolei na rynku jest tak bogata oferta zamienników, że łatwo można znaleźć produkty wyposażenia wnętrz wysokiej jakości, solidne i ładne – mówi.- Wnętrza z katalogów i reklam wprawdzie pięknie się prezentują na zdjęciach, ale niekoniecznie będą funkcjonalne w codziennym użytkowaniu i my niekoniecznie będziemy się w nich dobrze czuć. Dlatego, aby uniknąć błędów w urządzaniu mieszkania lub domu, warto skorzystać z pomocy projektanta, który zajmuje się tym na co dzień.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy