Reklama

Dom

Przyjazne materiały w domu – drewno

Materiał partnera
Dodano: 12.09.2018
40705_mat
Share
Udostępnij
Drewno to wyjątkowo trwały, wszechstronny materiał o ogromnej różnorodności kolorów i faktur. Powszechnie stosowane do budowy domów oraz ich wyposażenia – mebli, drzwi, podłóg czy boazerii ściennych. Niezależnie od stylu i aranżacji domu – drewno pięknie prezentuje się we wnętrzach klasycznych i w nowoczesnych, przestronnych pomieszczeniach.

Drewniane podłogi – ekologiczne, uniwersalne i wytrzymałe
 
Podłogi z drewna to znakomite rozwiązanie dla wszystkich. Drewno nie powoduje alergii i jest idealnym materiałem na podłogi do pokojów dziecięcych i sypialni. Nadaje wnętrzom elegancki wygląd, sprawiając, że stają się przytulne. W zależności od rodzaju i barwy drewna na podłogi, jak również wielkości słojów każde pomieszczenie można optycznie powiększyć lub zmniejszyć. Oprócz walorów estetycznych podłogi drewniane należą do trwałych i łatwo utrzymać je w doskonałym stanie przez wiele lat. Ponadto ich pielęgnacja nie wymaga skomplikowanych zabiegów, wystarczy zastosować odpowiedni preparat do mycia podłóg czy paneli drewnianych rozcieńczony w wodzie.

Panele drewniane – łatwy montaż i efekt na lata
 
Obecnie producenci podłóg drewnianych oferują niezwykłe bogactwo wzorów, kolorów i modeli paneli podłogowych, które swoim wyglądem mogą idealnie imitować deski z drewna lub parkiet. W praktyce panele podłogowe drewniane to idealnie wyprofilowane deski o specjalnej budowie, które po ułożeniu tworzą całą powierzchnię podłogi.

Budowa panela podłogowego
 
Każdy panel drewniany posiada dwie warstwy: ochronną i dekoracyjną. Warstwa ochronna złożona z żywicy melaminowej jest przezroczysta i wytrzymała, a jej zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych: ścierania, uderzenia, nacisku oraz światła, wysokiej temperatury i chemikaliów. Drugą warstwę stanowi drewno szlachetne, a kolejną jednolity drewniany spód. Pomiędzy nimi znajduje się złącze profilowane w twardej sklejce oraz poprzecznie ułożona warstwa środkowa. Typowy panel podłogowy posiada również pióro i wpust ułatwiający montaż. Dzięki nim składane panele stworzą jednolitą i stabilną płaszczyznę. 

Jakość paneli drewnianych
 
Jakość paneli drewnianych zależy od rodzaju i grubości drewna, na które ma wpływ sezonowanie. To proces zmniejszający wilgotność drewna, aby było odpowiednio przygotowane do produkcji różnych elementów budowlanych, m.in. paneli i desek drewnianych, boazerii czy mebli. Warto pamiętać, że im grubszy panel tym bardziej wytrzymała podłoga.

Rodzaje drewna przeznaczonego na podłogi
 
Najbardziej popularnym gatunkiem drewna do produkcji podłóg jest dąb. Podłogi dębowe należą do wyjątkowo trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Oryginalna faktura tego drewna – efektowne usłojenie i sęki – sprawia, że podłogi dębowe wyglądają bardzo efektownie. Jesion to drewno o szerokiej gamie kolorystycznej – od bieli poprzez złoty odcień aż po czerwono-białą barwę. Jego drewno jest twarde i trwałe, co czyni je znakomitym materiałem na podłogi. Idealnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Drewno z akacji stosuje się do produkcji eleganckich podłóg z uwagi na efektowne usłojenie oraz wysoką trwałość i odporność na wilgotność. Po obróbce termicznej otrzymujemy wyjątkową, oliwkowo-brązową barwę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy