Jakub Szpunar

Ekstremalny rozwój

Dzialy: BIZNES, LIFESTYLE, YOUNG

O sobie:
Trener, coach, mówca motywacyjny Specjalizuje się m.in. w dziedzinach: sprzedaży, negocjacji, przywództwa, motywacji i rozwoju osobistego. Pomaga sięgać ludziom po swoje cele, motywuje i inspiruje. Mocno wierzy, że marzenia mają moc.

O blogu:
Inspirujące, motywujące, prawdziwe i odważne - takie tematy będą poruszane. Tematem głównym bloga będą zagadnienia z dziedziny sprzedaży, negocjacji i wywierania wpływu. Przedstawione będą skuteczne techniki wykorzystywane przez doświadczonych handlowców, mówców, prezenterów i osób nastawionych na efekt. Bo czy to w życiu prywatnym czy zawodowym liczy się właśnie to jak efektywny jesteś i co konkretnego zrobiłeś. Zdradzę również niektóre przydatne elementy rozwoju osobistego, by każdy mógł wziąć coś dla siebie i od razu mógł to wykorzystać. Pokażę również jak w znacznym stopniu kreować swoje życie, jak je zmieniać na lepsze, jak odkrywać nowe doświadczenia i osiągać zamierzone cele.

O jedno słowo za dużo

A A A

Dodano: 24-02-2015


Coraz częściej słyszymy o inteligencji emocjonalnej. Czym ona tak właściwie jest i czy jest nam potrzebna? Najprościej rzecz ujmując jest to umiejętne zarządzanie swoimi emocjami oraz
(jakkolwiek to zabrzmi) emocjami innych. To kompetencje, które pozwalają obserwować stany emocjonalne.  Tylko tyle albo aż tyle.  Wiele mówi się o inteligencji kognitywnej mierzonej ilorazem inteligencji. W społeczeństwie istnieje stereotyp, że im wyższy poziom IQ tym lepiej.  Stereotyp podobny do takich jak na przykład te, że „blondynki to …” czy „Polacy to …”  itd.

Jak się okazuje wysokość IQ nie wpływa na jakość życia codziennego a sam wysoki poziom ilorazu inteligencji nie przesądza o sukcesie zawodowym czy prywatnym. Zapytasz: - Po co mi więc inteligencja emocjonalna?  Po to, by wiedzieć co się z Tobą dzieje w danej sytuacji. Po to, by znać siebie i przyczyny własnych zachowań.
Do zarządzania własnymi emocjami jesteś potrzebny „Obecny TY” tzn. ktoś, kto potrafi w Tobie rozpoznać Twoje emocje. Kto jak nie Ty przede wszystkim powinien to potrafić?  Może zdarza Ci się kupić coś a zaraz potem tego żałować? Pojawiły się emocje, chęć, pożądanie posiadania i akcja. W ten sposób dokonałeś aktu zakupu. Nasuwa się tylko pytanie: czy jest to zakup Tobie potrzebny? Wiele firm wykorzystuje proste mechanizmy, które wywołują w nas określony stan emocjonalny. Wszystko po to, by wydać więcej przy kasie.  Schemat ten opiszę może w jednym z najbliższych artykułów.

Czy zdarzyło Ci się powiedzieć komuś coś pod wpływem emocji i tego żałować? Jak często pytasz sam siebie: „Jak ja mogłem to powiedzieć, nie wiem co we mnie wstąpiło”. W takich sytuacjach przydałoby się więcej samokontroli.  Co możemy więc zrobić by kontrolować swoje stany emocjonalne?

Pierwszym krokiem jest obserwacja i poznanie swoich emocji, stanów, które właśnie przeżywasz w danej chwili.  Żeby móc obserwować co się dzieje w danej chwili trzeba w niej być obecnym. Umysł płata nam figle i zapewnia niekontrolowane wycieczki w przyszłość lub przeszłość. Przez to nie kontrolujemy danej chwili, która jest tu i teraz.  Potrzebujesz być takim wnikliwym obserwatorem tego, co się dzieje w Tobie.
Jak to zrobić? Jeśli byś miał opisać jaką właśnie emocję czujesz, to jak ją nazwiesz? Masz być obserwatorem, który z zewnątrz rejestruje własne, wewnętrzne doznania. Ooo właśnie poczułem złość. Właśnie czuję radość. Poczułem się zmieszany w tej chwili. Nazywaj i opisuj emocje, które się w Tobie pojawiają. Dzięki takiej praktyce poznasz siebie, będziesz miał potrzebne do dalszej praktyki zasoby. Zaczniesz doświadczać życia i życiem żyć. Nie tylko przeżywać życie. Gdybym zapytał, które z poniższych emocji, uczuć doznałeś w ciągu ostatnich 48h: złość, gniew, szczęście, radość, smutek, zaskoczenie? Założę się ze byłoby tego jeszcze więcej. Każda z tych emocji powoduje różne reakcje, działania naszego organizmu. Chyba nie chcesz pozwolić, żeby kierowały Tobą emocje a nie Ty sam? Dlatego tak istotne jest poznanie siebie, własnych emocji, zarządzanie nimi, uświadomienie tego, że są. Wszystko po to, żeby w złości nie reagować zbyt pochopnie, radość potęgować itd.

Piszę ten artykuł w trudnym dla mnie stanie emocjonalnym. Dlatego właśnie go piszę. Powiedziałem najbliższym, że czuję złość i proszę, żeby to zrozumieli i dali chwilę spokoju. A zaraz jak skończę pisać, idę pobiegać. Spożytkuję w ten sposób energię, która nierozładowana szukałaby wyjścia. Lepiej będzie jak znajdzie ujście przy pożytecznych rzeczach a nie przy najbliższych, których kochamy. Wiesz, co mam na myśli.

Reasumując, inteligencja emocjonalna to szereg umiejętności, które powodują zwiększenie satysfakcji z życia. Samokontrola i samoświadomość to umiejętności/kompetencje osobiste. Możemy je rozwijać poprzez obserwacje własnych stanów emocjonalnych, wyciszanie się, medytacje, bycie po prostu świadomym tego, co się czuje w danej chwili i nazywanie tego. Czy jest to łatwe? Po czasie na pewno takim się stanie. Twoja jakość życia wzrośnie, będziesz miał poczucie kontroli nad sobą, co da Ci ogromną satysfakcję. Bo przecież łatwo jest żyć przeciętnie …

Powodzenia
Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
Reklama

NASI PARTNERZY