Krystyna Lenkowska

poetka, anglistka

Preteksty literackie

Dzialy: KULTURA

O sobie:
Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach ?, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania? ); wciąż uczę oraz uczę się języków.

O blogu:
Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie ?gatunku literackiego? najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.

Anna Gutowska z Rzeszowa do świata przez Wiedeń

A A A

Dodano: 31-03-2017

http://annagutowska.com/homepage-3/

http://annagutowska.com/homepage-3/

We wrześniu 2014 roku, miałam ogromną przyjemność poznać wybitną, wciąż młodą, światowej klasy skrzypaczkę rodem z Rzeszowa, Annę Gutowską. Moja radość była tym większa, że artystka zagrała na festiwalu, którego byłam współtwórczynią, współorganizatorką i moderatorką.

Gutowska wystąpiła w rzeszowskim Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, w ramach Pretekstów Kulturalnych / Dziedzictwo Żydowskie, ze specjalnie  przygotowanym programem tematycznym prezentując tradycyjną muzykę Żydów aszkenazyjskich, melodie hebrajskie oraz Klezmer. Towarzyszył jej muzyk z Rzeszowa, akordeonista, Dariusz Kot, członek zespołu Rzeszów Klezmer Band.

Występ muzyków był dla mnie niezapomnianym wydarzeniem, i wiem, że również dla wielu innych słuchaczy – zarówno dla gości, którzy tłumnie wypełnili barokowy refektarz Muzeum, jak i dla organizatorów oraz pracowników tej instytucji sztuki.

Wirtuozowskie skrzypce wraz z mistrzowskim akordeonem stworzyły oryginalne duo muzycznej pasji wyśpiewując melodie znane lub zapomniane lub zasłyszane; w tym wydaniu wstrząsające swoim pięknem.
Reklama

Ten niepowtarzalny koncert, który uświetnił festiwalowe spotkanie ze znanym poetą z Izraela, Amirem Orem, i  jego wierszami, sprawił, że nasza impreza nabrała światowego sznytu, i piszę te słowa z pełną świadomością znaczenia słowa etos (nie mylić z patosem).
 
http://annagutowska.com/homepage-3/
 

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

ARCHIWUM

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Reklama

NASI PARTNERZY