Reklama

Kultura

“Ludzka rzecz” Pawła Potoroczyna

Aneta Gieroń
Dodano: 07.07.2013
5526_Pawel_Potoroczyn
Share
Udostępnij
Jako dyplomatę, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, menedżera kultury,  nawet byłego męża aktorki, Grażyny Szapołowskiej, wszyscy znają go od dawna. Jako pisarza, Pawła Potoroczyna dopiero poznajemy. Potoroczyn po pięćdziesiątych urodzinach wydał swoją pierwszą powieść, „Ludzka rzecz” i… zaskoczył, mile. Świetny debiut.
 
Ludzka rzecz to napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i okolic. Ludzkie słabości i namiętności, dowcip i zaduma nad fenomenem życia, pięknego acz ulotnego.
 
Potoroczyn swoją opowieść o Polsce ubiera w plebejską narrację, momentami przypominającą baśniową opowieść, nie do końca poważną, ale jakby na przekór temu, a może dzięki temu, udało mu się stworzyć kawał dobrej literatury, głęboką analizę polskości.

Potoroczyn potwierdził, że potrafi zaskakiwać. Na pewno językiem, ale i bardzo przekonywującymi scenami erotycznymi w powieści oraz wspaniałymi, soczystymi, acz nie wulgarnymi stronami przekleństw. Jego rozmowa o Polsce jest tak naprawdę rozmową o życiu, śmierci i wszystkim tym, co nam towarzyszy w wędrówce od początku do końca, ale bez moralizatorstwa, cynizmu, ironii, płaskiego żartu. 
 
Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem w izbie harcuje, wstyd i hańba. Wojna? Z łobuza uczyni bohatera. Śmierć? Kto wie, dla kogo dziś Kazimierz karawan zaprzęga? 
 
Kiedy wojenna zawierucha dociera do Piórkowa, Jasiu, zwany Smyczkiem, chowa się w krostkowskich lasach i tworzy oddział partyzancki. Za wywiad będzie odpowiedzialny ksiądz Morga, pseudonim „Pasterz", łącznikiem zostanie miejscowy niemowa, „Gaduła", logistyką zajmie się Kazimierz, „Luter" – wszak w spadku po ojcu, duńskim konstruktorze, otrzymał karawan, którym powieziono na cmentarz samego arcyksięcia Ferdynanda. 
 
Jak napisał Tadeusz Konwicki, Paweł Potoroczyn wykazał się zaskakującą znajomość wielu epok naszego bytu. Kilka minipowieści, kilka przewrotnych minitraktaktów. A wszystko w ciekawej metaforze opisującej współczesność. Nowy głos w dzisiejszej literaturze. Ludzka rzecz, ale nie banalna.
 
Paweł Potoroczyn, „Ludzka rzecz”, WAB, Warszawa 2013
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy