Reklama

Kultura

Jacek Świerk i jego “Relacje na nieżywo” na żywo

Redakcja
Dodano: 08.01.2018
37186_glowne
Share
Udostępnij
Jego wiersze – zaskakujące, choć smutne konstatacje świata, uniwersalne prawdy wysnute z maleńkich zdarzeń i skromnego, oddalonego od wielkich metropolii miejsca – ujmują celną metaforą i skłaniają do refleksji. Debiutancki tomik Jacka Świerka pt. „Relacje na nieżywo” ukazał się w ub. roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Miniatura. W czwartek, 11 stycznia na spotkanie z poetą zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
 
Jacek Świerk urodził się  w 1981 roku, ma 36 lat. Mieszka w Rzeszowie i Bliznem. Publikował wiersze w czasopismach „Fraza”, „Wyspa”, „Pogranicza”, „Odra”, na portalu latarnia-morska.eu, a także w antologiach „Harmonia Dusz. Antologia poezji współczesnej” oraz „Słowa na miedzy przysiadły. Antologia poetów wsi”. 
 
W ubiegłym roku ukazał się jego debiutancki tomik „Relacje na nieżywo”(Wydawnictwo Miniatura). Na temat tej książki Jacek Świerk wypowiedział się na łamach „Krytyki Literackiej”: "Tomik <> to poemat. Każdy poszczególny wiersz idealnie współgra z pozostałymi i sam, poza książką, stanowi odrębny i samodzielny byt. (…) Szkieletem całości jest audycja telewizyjna. Pojawia się przerywnik kulinarny, transmisja/relacja, reklama i promocja kuracji odchudzającej. Całość zamyka prognoza pogody. Nawet spis treści nie jest typowy. Lecz sama forma, sam szkielet, to nie jest jedyne bogactwo tej poezji. To utwory wielowarstwowe i wielowątkowe. (…) Czy tzw. poezja zaangażowana ma dziś jeszcze rację bytu, skoro nam, Europejczykom, kojarzy się jednoznacznie – z uwikłaniem w zbrodniczą ideologię i z medialną manipulacją: walką o władzę, wpływy i pieniądze? Nie tylko historia, ale również życie codzienne zwykłych ludzi, potwierdza to, że niepodejmowanie ważkich i spornych tematów to nic innego, jak dezercja. Warto tu przypomnieć, że Wielka Literatura to sztuka opowiadania i ryzykownego zabierania głosu w sprawie, inaczej wygrywa oportunizm, pięknoduchostwo, pustosłowie i pozoranctwo."
 
O poezji i świecie, który z jej pomocą zostaje obnażony, będzie można porozmawiać z Jackiem Świerkiem podczas spotkania autorskiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, połączonego  z promocja tomiku „Relacje na nieżywo”. Odbędzie się ono 11 stycznia, w czwartek o godz. 17, w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13. Spotkanie poprowadzi dr Stanisław Dłuski. Wstęp wolny.
 
Z atlasu grzybów
(wiersz z debiutu poetyckiego „Relacje na nieżywo” Jacek Świerk, Miniatura, Kraków 2017)
 
 
Nie jesteś prawdziwkiem
 
– wyrzucają mi nadgorliwcy wszelkiej maści – 
 
Nie jesteś jadalny. Jesteś niesmaczny. Jesteś
 
z wrogiego lasu, spod ściółki nie naszej.
 
Nikt z nas Cię wysoko nie ceni
 
z uwagi
 
na silny i charakterystyczny aromat
 
i miąższ niezwarty.
 
 
 
Brak Ci walorów towarowych
 
– wytykają mi wyznawcy każdej skrajnej frakcji –
 
Nikt z nas nie używa Cię, jako
 
niezbędnej przyprawy. Nie można Cię zmieścić
 
w jednym, konkretnym garnku.
 
 
 
Nie nadajesz się do marynowania
 
– narzekają smakosze delikatni –
 
Do wysuszenia się nie sposób Cię zmusić.
 
Poeto Krytyczny,
 
jesteś kompletnie nieprzydatny
 
w przemyśle spożywczym,
 
jesteś z jedynie słuszną racją na bakier,
 
nie jesteś prawdziwkiem,
 
jesteś szatanem, nie jesteś
 
 
 
Prawdziwym Swojakiem.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy