Reklama

Kultura

Melodie wiejskich kapel z Podkarpacia w prestiżowym wydaniu

Alina Bosak
Dodano: 18.11.2015
23507_Jerzy-Dynia
Share
Udostępnij
W tym miesiącu ukazała się książka pt. „Muzyka wiejskich  kapel z Podkarpacia”. Wydawcą jest CIOFF  – Sekcja Polska Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej w Warszawie, zaś autorem rzeszowski dziennikarz i  folklorysta, autor cyklu programów „Spotkanie z folklorem” Telewizji Rzeszów, Jerzy Dynia. 
 
Seria "Dziedzictwo Kulturowe" wydawana od 18 lat przez Polską Sekcję CIOFF należy do najbardziej prestiżowych wydawnictw poświęconych folklorowi, głównie polskiemu. Jest kompendium wiedzy dla nauczycieli i instruktorów zespołów folklorystycznych na całym świecie. Ma także ogromną wartość historyczną, dokumentując sztukę ludową za pomocą zapisów nutowych, opisów kroków, tekstów o zwyczajach i zdjęć. Autorami są eksperci od lat zajmujący się tą tematyką. Wśród nich znajduje się m.in. Alicja Haszczak, choreograf, założycielka Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” i Polonijnego Studium Choreograficznego, od lat działająca przy Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.
 
W serii „Dziedzictwo Kulturowe” ukazały się już tomy poświęcone polskim mazurom, polonezom, muzyce Ziemi Żywieckiej, tańcom lasowiackim. Wszystkich tomów jest dwanaście. Ostatni z nich opuścił drukarnię w listopadzie i jest poświecony muzyce wiejskich kapel z Podkarpacia.

Publikacja jest efektem wieloletnich badań dokumentacyjnych Jerzego Dyni. Autor zebrał i opracował grane  przez kapele z regionów krośnieńskiego, przeworskiego, rzeszowskiego i lasowiackiego okółki, tramelki, trampolki, kilka odmian polek, a także sztajerki, walczyki i oberki. W sumie ponad 100 melodii .
 
Jerzy Dynia skupił się w pierwszym rzędzie na utworach instrumentalnych, które niezwykle rzadko pojawiają się w podobnych publikacjach. Przy każdym utworze znajduje się informacja, jaka kapela i z jakiego regionu wykonuje melodię, chodziło bowiem o to, aby nie doszło w przyszłości do przenikania muzycznego folkloru z określonego regionu do innych. 

Rzeszowski dziennikarz sięgnął po archiwalne już dziś nagrania, z różnych źródeł , słynnych i pamiętanych na Podkarpaciu kapel, takich jak Władysława Łobody, Józefa Dziedzica, Władysława Pogody, kapel Stachy, Swaty, Trzcinicoki, a także z Albigowej, Siedleczki, Kamionki, Raniżowa, Grodziska Dolnego, Giedlarowej, Widełki i innych. Powstał w ten sposób dokument, który w przyszłości  może być źródłem zanikającej wiedzy podczas  tworzenia repertuaru kapel  następnych pokoleń,  a także takich zespołów, które będą prezentować wiejską kulturę muzyczną w formie opracowanej artystycznie. 
 
Głównym dystrybutorem wydawnictwa jest Sekcja Polska CIOFF w Warszawie.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy