Reklama

Kultura

Takashi Yamamoto zagra na zabytkowym fortepianie Pleyela

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 04.02.2016
24784_plakat1_koncert1
Share
Udostępnij
W czwartek, 11 lutego, w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na zabytkowym, ponad 150-letnim fortepianie Pleyela zagra Japończyk Takashi Yamamoto, laureat wielu prestiżowych konkursów. Dzień później odbędzie się koncert pt. „Pleyel is the Best” organizowany w ramach XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady Bez Granic.
 
Takashi Yamamoto (rocznik 1983) pochodzi Nagano. Jest absolwentem wydziału muzyki uniwersytetu Toho w Tokio. Obecnie studiuje w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie fortepianu Piotra Palecznego.
 
Uzyskał trzecią nagrodę w LVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Praska Wiosna" oraz "Nagrodę specjalną im. Valentiny Kamenikovej" dla najmłodszego finalisty konkursu (2004 r.). Laureat piątej nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2004 r.). Laureat I Nagrody i nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Chopina na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Seilera w Kitzingen w maju 2005 r. W październiku 2005 r. zdobył czwarte miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Koncert Takashiego Yamamoto rozpocznie się o godz. 17 w czwartek, 11 lutego w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Bilet kosztuje 10 zł. W program koncertu: 2 Polonezy op.40, walc Es-dur op.18, mazurki op.67, Scherzo b-moll op.31, Fantazja-Impromptu cis-moll op.66, walc As-dur op.42, mazurki op.59, polonez As-dur op.53. Koncert poprowadzi: Ewa Cisowska.
 
Natomiast w piątek, 12 lutego o godz. 11.00 koncert PLEYEL IS THE BEST w ramach XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady Bez Granic. Cena biletu: 5 zł. Koncert ten da możliwość poznania młodych pianistów z Polski, Ukrainy i Słowacji, którzy przy zabytkowym Pleyelu z 1862 r. będą zmagać się z utworami takich kompozytorów jak Scarlatti, Mozart czy Haydn. Wcześniejsze koncerty z tego cyklu oparte były na „rywalizacji” historycznego instrumentu z całkiem współczesnym klawesynem Rolanda. Jako że po trzech rundach nowoczesny „sprzęt grający” nie wytrzymał presji tych swoistych muzycznych zmagań, na wniosek głównego organizatora i gospodarza sesji – prof. Urszuli Bartkiewicz – na placu boju pozostał jedynie Pleyel, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Stąd też i tytuł koncertu – Pleyel is the best – wieszczący zwycięstwo chopinowskiego fortepianu.
 
Krośnieński Pleyel jest jednym z trzech tego typu instrumentów znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych, obok Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Został wyprodukowany trzynaście lat po śmierci Fryderyka Chopina, dla którego była to ulubiona marka instrumentów klawiszowych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy