Reklama

Zaczniemy od Bacha. Świetni muzycy na Wieczorach Muzyki Organowej

A A A
Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym 25. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia Alina Bosak

Dodano: 28-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Reklama
Rozpoczynające się w sobotę, 2 lipca, Wieczory Muzyki Organowej odbędą się w Rzeszowie już po raz 25. Jubileuszowe festiwale zazwyczaj są szczególnie atrakcyjne pod względem repertuaru. Pan również zapowiadał ściągnięcie na koncerty wielkich artystów. Udało się?

Faktycznie, srebrny jubileusz jest powodem do świętowania. Wieczory Muzyki Organowej w Rzeszowie są, obok festiwalu w Leżajsku, najstarszym festiwalem muzyki organowej na Podkarpaciu i „średnio dojrzałym”, jeśli spojrzeć nań z perspektywy ogólnopolskiej i liczących drugie tyle lat festiwali w Oliwie, Kamieniu Pomorskim, czy Fromborku. W jubileuszowym festiwalu postawiłem głównie na znakomitych organistów z Europy i Azji. Z Niemiec przyjedzie Franz Löerch, z Włoch -  Francesco Bongiorno. Będziemy mieć też gościa z Korei Południowej - Jisung Kima. To numer jeden koreańskich organistów, cieszący się wielkim uznaniem także w Japonii. Studiował w Kolonii, bowiem ambicją każdego dalekowschodniego artysty są studia w Europie.

Koreańczyk wygrał również Konkurs Chopinowski. Wygląda na to, że to kraj pełen utalentowanych muzyków.


Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego również studiował w Europie, w konserwatorium paryskim. Przez sukces Koreańczyka w konkursie pianistycznym daleka Azja jest bardzo zainteresowana Polską. Chcą wiedzieć, jak wygląda ten kraj, który wydał na świat Chopina. Są ciekawi naszej kultury. I wzajemnie - my też jesteśmy ciekawi ich muzycznych interpretacji. Już wiemy, jak rozumieją Chopina, teraz przekonamy się, jak czytają muzykę organową, która jest przecież właściwa dla kultury europejskiej.

Pan miał okazję koncertować w Korei?

Byłem tam w maju. W Seulu został zorganizowany festiwal „Pięć kontynentów – Pięciu organistów”, na który zostałem zaproszony, by reprezentować Europę. Niezwykły koncert, w sali liczącej 3 tysiące miejsc, z ruchomymi ścianami, co pozwalało na zmianę akustyki do poszczególnych utworów i z multimedialnymi projekcjami, dzięki którym koncertowa sala zamieniała się np. w monumentalne wnętrze Katedry Notre Dame.

W Rzeszowie gościa z Azji usłyszymy już pod koniec festiwalu, 14 sierpnia w Katedrze. Warto jednak uczestniczyć we wszystkich festiwalowych wieczorach, na których wystąpi również czołówka polskich organistów.

A także prof. Andrzej Chorosiński, prof. Roman Perucki, Wacław Golonka – znakomici muzycy. Prof. Perucki jest kustoszem organów w Katedrze w Oliwie, czyli najbardziej spektakularnego instrumentu w polskiej muzyce organowej. Żałuję, że nie zagra prof. Joachim Grubich, nestor polskiej organistyki, który rozpoczynał rzeszowski festiwal 25 lat temu. Niestety, profesor skończył już 81 lat, a od dwa lata temu podjął decyzję o zakończeniu kariery muzycznej i nie koncertuje. Muzycy, którzy do Rzeszowa przyjadą stanowią obecnie filary polskiej organistyki. Cieszę się również, że zaproszenie przyjęła znakomita śpiewaczka – Elżbieta Towarnicka. Szerokie grono słuchaczy zna ją za sprawą muzyki filmowej. To jej głos słyszymy we wspaniałej muzyce z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, takich jak tryptyk „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Śpiewała również w „Tajemniczym ogrodzie” Agnieszki Holland, a ostatnio w „Papuszy” Krzysztofa Krauzego.

To nie jedyne związane z filmem nazwisko, które pojawi się na Wieczorach Muzyki Organowej
.

Rzeczywiście. Prof. Chorosińskiemu będzie towarzyszył jego syn, Michał Chorosiński, znany z polskich filmów i seriali. Ich koncert, który odbędzie się 10 lipca, o godz. 20. w rzeszowskiej Katedrze, nosi tytuł „Romantyzm w muzyce i poezji”. Michał Chorosiński przy muzyce organowej będzie recytował poezje Adama Mickiewicza - Sonety krymskie.

Większość koncertów odbędzie się w Katedrze, w której ten festiwal przed laty się zaczął?

Tak, ale i w innych pięknych wnętrzach rzeszowskich kościołów – w Bazylice Bernardynów, Kościele Św. Krzyża i Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Część artystów zaproszonych do Rzeszowa koncertować będzie również w Jarosławiu, gdzie pięć lat temu zainicjowaliśmy wydarzenie filialne festiwalu, pod nazwą Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Tam odbędą się 4 koncerty. W Rzeszowie – 8.

W repertuarze na pewno nie zabraknie Bacha...

Bacha będzie bardzo dużo. Nie sposób wyobrazić sobie koncertów muzyki organowej bez tego kompozytora. Zbigniew Wodecki śpiewał: „Zacznij od Bacha” i nim właśnie zaczynamy festiwal 2 lipca, o 19.30 w Bazylice Bernardynów. To preludium do koncertu inauguracyjnego, zaplanowanego na następny dzień w Katedrze, kiedy to wykonamy utwory Feliksa Nowowiejskiego. Mija 70. lat od jego śmierci i 2016 został ogłoszony Rokiem Nowowiejskiego.

W obu tych koncertach Pan zasiądzie przy organach.


W Katedrze towarzyszyć mi będzie wspomniana Elżbieta Towarnicka, natomiast w Bazylice - Magdalena Dobrowolska, sopranistka i solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, pochodząca z podrzeszowskiego Chmielnika. Pięknie interpretuje Bacha. Znalazła uznanie u prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu, który jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki bachowskiej i powierzył jej partie w swoich Kantatach Bachowskich podczas koncertów w Warszawie. Cały festiwal będzie zdominowany przez muzykę Bacha, jednak podczas koncertu inaugurującego festiwal – 3 lipca w Katedrze. Dodam jeszcze, że prof. Jisung Kim zaprezentuje współczesna muzykę organową oraz swoje improwizacje organowe na tematy koreańskie. To będzie bardzo interesujący koncert.

Wśród śpiewających solistów znalazłam także nazwisko Szymona Kobylińskiego z Opery Narodowej.


To bardzo młody chłopak, który wygrywa konkursy, a w Teatrze Wielkim Operze Narodowej są mu już powierzane partie basowe. Wystąpi razem z Wacławem Golonką w Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Co roku 15 sierpnia muzyka gromadzi w tym miejscu liczna rzesza słuchaczy. Ludzie siedzą także wokół kościoła i słuchają koncertu.

Niektórzy artyści przyjadą do Rzeszowa po raz pierwszy, inni już wcześniej gościli na Wieczorach Muzyki Organowej. Ilu ich wystąpiło w ciągu tych 25 lat?


W ramach naszego Festiwalu odbyło się ok. 180 koncertów, wystąpiło ok. 120 artystów i 25 zespołów chóralnych i orkiestrowych. Wśród solistów dominowali organiści. 

A Pana ulubione organy na Podkarpaciu znajdują się…

W Leżajsku, oczywiście. Tu zaczęła się moja przygoda z organami i fascynacja brzmieniem i architekturą tego instrumentu. Dzięki Leżajskowi wydarzyło się wszystko potem.


KALENDARZ KONCERTÓW:
XXV Jubileuszowy Festiwal
Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
2 lipca – 15 sierpnia 2016


Sobota, 2 lipca, godz. 19:30 – Bazylika Bernardynów
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran

Niedziela, 3 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Marek Stefański organy
Elżbieta Towarnicka sopran

Niedziela, 10 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Niedziela, 24 lipca, godz. 19.30 – Kościół Św. Krzyża
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Niedziela, 31 lipca, godz. 20.00 – Katedra
Franz Löerch (Niemcy) organy

Niedziela, 7 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Francesco Bongiorno (Włochy) organy

Niedziela, 14 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Jisung Kim (Korea Płd.) organy
Amerling Chor z Wiednia
Julia Czepiel dyrygent

Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 18.00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu
Wacław Golonka organy
Szymon Kobyliński bas

Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie
9 lipca – 6 sierpnia


Sobota, 9 lipca, godz. 18.00
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Sobota, 23 lipca, godz. 18.00
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Sobota, 30 lipca, godz. 18.00
Franz Löerch (Niemcy) organy

Sobota, 6 sierpnia, godz. 18.00
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran
 

KOMENTARZE

Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

W Matki Boskiej Zielnej oddajemy hołd naturze

15 sierpnia - święto Matki Boskiej Zielnej, jedno z najpiękniejszych świąt, kiedy oddajemy hołd naturze, która nas żywi, leczy, zachwyca. Wiązanki z ziół i kłosów zbóż przyozdobione kwiatami i dojrzewającymi...

W Rzeszowie powstała wystawa w hołdzie Magdalenie Abakanowicz

"Genius Saeculi – Duch naszego czasu… W hołdzie Magdalenie Abakanowicz" to tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, którym w Rzeszowie uhonorowano twórczość wybitnej...

Czytanie kręci, czytam na okrągło! Targi Książki w Rzeszowie

Katarzynę Bondę, Annę Dziewit - Meller, Artura Górskiego, Tomasza Sekielskiego, Krzysztofa Vargę, Katarzynę Puzyńską oraz wielu innych autorów ulubionych książek...

Reklama

Epokowe wydarzenie w polskiej archeologii. W Chotyńcu znaleziono niezwykłą grecką amforę

Ceramiczną, niemal kompletną, malowaną amforę grecką z drugiej połowy VII w. lub początku VI w. p.n.e., odkrył...

Malarz życia, czyli 40 lat pracy twórczej Leszka Kuchniaka w rzeszowskim BWA

Leszek Kuchniak, w którego twórczości sacrum przenika się z profanum, mówi o sobie "malarz życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją...

O Bieszczadach w Bieszczadach za darmo

Od 22 do 31 sierpnia do siedmiu bieszczadzkich miejscowości: Polańczyka, Myczkowiec, Ustrzyk Dolnych, Bystrego, Rzepedzi, Zagórza i Uherzec Mineralnych, zawita Teatr im. Wandy Siemaszkowej ze spektaklem "Wyżej niż połonina...

Luksusowe torebki i kobiece ubiory w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

"Moda na styl. Stroje i akcesoria damskiej mody - XIX-XX w." to tytuł niezwykle atrakcyjnej wystawy, czynnej do pierwszego października w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie...

Święto Leszka Kuchniaka w BWA i jego dwa światy: smutny i wesoły

Przydałyby się trzy takie galerie jak Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, żeby pomieścić dzieła, które stworzył Leszek Kuchniak w ostatnim 40-leciu...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY