Reklama

Zaczniemy od Bacha. Świetni muzycy na Wieczorach Muzyki Organowej

A A A
Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym 25. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia Alina Bosak

Dodano: 28-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Reklama
Rozpoczynające się w sobotę, 2 lipca, Wieczory Muzyki Organowej odbędą się w Rzeszowie już po raz 25. Jubileuszowe festiwale zazwyczaj są szczególnie atrakcyjne pod względem repertuaru. Pan również zapowiadał ściągnięcie na koncerty wielkich artystów. Udało się?

Faktycznie, srebrny jubileusz jest powodem do świętowania. Wieczory Muzyki Organowej w Rzeszowie są, obok festiwalu w Leżajsku, najstarszym festiwalem muzyki organowej na Podkarpaciu i „średnio dojrzałym”, jeśli spojrzeć nań z perspektywy ogólnopolskiej i liczących drugie tyle lat festiwali w Oliwie, Kamieniu Pomorskim, czy Fromborku. W jubileuszowym festiwalu postawiłem głównie na znakomitych organistów z Europy i Azji. Z Niemiec przyjedzie Franz Löerch, z Włoch -  Francesco Bongiorno. Będziemy mieć też gościa z Korei Południowej - Jisung Kima. To numer jeden koreańskich organistów, cieszący się wielkim uznaniem także w Japonii. Studiował w Kolonii, bowiem ambicją każdego dalekowschodniego artysty są studia w Europie.

Koreańczyk wygrał również Konkurs Chopinowski. Wygląda na to, że to kraj pełen utalentowanych muzyków.


Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego również studiował w Europie, w konserwatorium paryskim. Przez sukces Koreańczyka w konkursie pianistycznym daleka Azja jest bardzo zainteresowana Polską. Chcą wiedzieć, jak wygląda ten kraj, który wydał na świat Chopina. Są ciekawi naszej kultury. I wzajemnie - my też jesteśmy ciekawi ich muzycznych interpretacji. Już wiemy, jak rozumieją Chopina, teraz przekonamy się, jak czytają muzykę organową, która jest przecież właściwa dla kultury europejskiej.

Pan miał okazję koncertować w Korei?

Byłem tam w maju. W Seulu został zorganizowany festiwal „Pięć kontynentów – Pięciu organistów”, na który zostałem zaproszony, by reprezentować Europę. Niezwykły koncert, w sali liczącej 3 tysiące miejsc, z ruchomymi ścianami, co pozwalało na zmianę akustyki do poszczególnych utworów i z multimedialnymi projekcjami, dzięki którym koncertowa sala zamieniała się np. w monumentalne wnętrze Katedry Notre Dame.

W Rzeszowie gościa z Azji usłyszymy już pod koniec festiwalu, 14 sierpnia w Katedrze. Warto jednak uczestniczyć we wszystkich festiwalowych wieczorach, na których wystąpi również czołówka polskich organistów.

A także prof. Andrzej Chorosiński, prof. Roman Perucki, Wacław Golonka – znakomici muzycy. Prof. Perucki jest kustoszem organów w Katedrze w Oliwie, czyli najbardziej spektakularnego instrumentu w polskiej muzyce organowej. Żałuję, że nie zagra prof. Joachim Grubich, nestor polskiej organistyki, który rozpoczynał rzeszowski festiwal 25 lat temu. Niestety, profesor skończył już 81 lat, a od dwa lata temu podjął decyzję o zakończeniu kariery muzycznej i nie koncertuje. Muzycy, którzy do Rzeszowa przyjadą stanowią obecnie filary polskiej organistyki. Cieszę się również, że zaproszenie przyjęła znakomita śpiewaczka – Elżbieta Towarnicka. Szerokie grono słuchaczy zna ją za sprawą muzyki filmowej. To jej głos słyszymy we wspaniałej muzyce z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, takich jak tryptyk „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Śpiewała również w „Tajemniczym ogrodzie” Agnieszki Holland, a ostatnio w „Papuszy” Krzysztofa Krauzego.

To nie jedyne związane z filmem nazwisko, które pojawi się na Wieczorach Muzyki Organowej
.

Rzeczywiście. Prof. Chorosińskiemu będzie towarzyszył jego syn, Michał Chorosiński, znany z polskich filmów i seriali. Ich koncert, który odbędzie się 10 lipca, o godz. 20. w rzeszowskiej Katedrze, nosi tytuł „Romantyzm w muzyce i poezji”. Michał Chorosiński przy muzyce organowej będzie recytował poezje Adama Mickiewicza - Sonety krymskie.

Większość koncertów odbędzie się w Katedrze, w której ten festiwal przed laty się zaczął?

Tak, ale i w innych pięknych wnętrzach rzeszowskich kościołów – w Bazylice Bernardynów, Kościele Św. Krzyża i Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Część artystów zaproszonych do Rzeszowa koncertować będzie również w Jarosławiu, gdzie pięć lat temu zainicjowaliśmy wydarzenie filialne festiwalu, pod nazwą Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Tam odbędą się 4 koncerty. W Rzeszowie – 8.

W repertuarze na pewno nie zabraknie Bacha...

Bacha będzie bardzo dużo. Nie sposób wyobrazić sobie koncertów muzyki organowej bez tego kompozytora. Zbigniew Wodecki śpiewał: „Zacznij od Bacha” i nim właśnie zaczynamy festiwal 2 lipca, o 19.30 w Bazylice Bernardynów. To preludium do koncertu inauguracyjnego, zaplanowanego na następny dzień w Katedrze, kiedy to wykonamy utwory Feliksa Nowowiejskiego. Mija 70. lat od jego śmierci i 2016 został ogłoszony Rokiem Nowowiejskiego.

W obu tych koncertach Pan zasiądzie przy organach.


W Katedrze towarzyszyć mi będzie wspomniana Elżbieta Towarnicka, natomiast w Bazylice - Magdalena Dobrowolska, sopranistka i solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, pochodząca z podrzeszowskiego Chmielnika. Pięknie interpretuje Bacha. Znalazła uznanie u prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu, który jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki bachowskiej i powierzył jej partie w swoich Kantatach Bachowskich podczas koncertów w Warszawie. Cały festiwal będzie zdominowany przez muzykę Bacha, jednak podczas koncertu inaugurującego festiwal – 3 lipca w Katedrze. Dodam jeszcze, że prof. Jisung Kim zaprezentuje współczesna muzykę organową oraz swoje improwizacje organowe na tematy koreańskie. To będzie bardzo interesujący koncert.

Wśród śpiewających solistów znalazłam także nazwisko Szymona Kobylińskiego z Opery Narodowej.


To bardzo młody chłopak, który wygrywa konkursy, a w Teatrze Wielkim Operze Narodowej są mu już powierzane partie basowe. Wystąpi razem z Wacławem Golonką w Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Co roku 15 sierpnia muzyka gromadzi w tym miejscu liczna rzesza słuchaczy. Ludzie siedzą także wokół kościoła i słuchają koncertu.

Niektórzy artyści przyjadą do Rzeszowa po raz pierwszy, inni już wcześniej gościli na Wieczorach Muzyki Organowej. Ilu ich wystąpiło w ciągu tych 25 lat?


W ramach naszego Festiwalu odbyło się ok. 180 koncertów, wystąpiło ok. 120 artystów i 25 zespołów chóralnych i orkiestrowych. Wśród solistów dominowali organiści. 

A Pana ulubione organy na Podkarpaciu znajdują się…

W Leżajsku, oczywiście. Tu zaczęła się moja przygoda z organami i fascynacja brzmieniem i architekturą tego instrumentu. Dzięki Leżajskowi wydarzyło się wszystko potem.


KALENDARZ KONCERTÓW:
XXV Jubileuszowy Festiwal
Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
2 lipca – 15 sierpnia 2016


Sobota, 2 lipca, godz. 19:30 – Bazylika Bernardynów
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran

Niedziela, 3 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Marek Stefański organy
Elżbieta Towarnicka sopran

Niedziela, 10 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Niedziela, 24 lipca, godz. 19.30 – Kościół Św. Krzyża
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Niedziela, 31 lipca, godz. 20.00 – Katedra
Franz Löerch (Niemcy) organy

Niedziela, 7 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Francesco Bongiorno (Włochy) organy

Niedziela, 14 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Jisung Kim (Korea Płd.) organy
Amerling Chor z Wiednia
Julia Czepiel dyrygent

Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 18.00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu
Wacław Golonka organy
Szymon Kobyliński bas

Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie
9 lipca – 6 sierpnia


Sobota, 9 lipca, godz. 18.00
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Sobota, 23 lipca, godz. 18.00
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Sobota, 30 lipca, godz. 18.00
Franz Löerch (Niemcy) organy

Sobota, 6 sierpnia, godz. 18.00
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran
 

KOMENTARZE

Marek Stefański: Serce ciągnie mnie na Wschód

Z Markiem Stefańskim, wirtuozem organów, rozmawia Anna...

Prof. Woś: Przy stole operacyjnym walczy się do końca

Gdy kilka tygodni temu prof. Stanisław...

Opowieść o Kraju Kwitnącej Wiśni w rzeszowskiej bibliotece

Znawczyni kultury japońskiej, Anna Wysokińska-Zajchowska będzie gościem spotkania organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Japoński...

Wielkie projekty: Nowy Jedwabny Szlak

Integrowanie gospodarek różnych krajów nie jest wynalazkiem współczesności. Pierwszy taki mariaż przeszło dwa tysiące lat temu zaaranżowała Azja z Europą. I gdyby nie wtrąciła się wielka polityka z hegemonistycznymi...

zobacz więcej
Reklama

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego...

Genialni muzycy na festiwalu w Łańcucie. Zobaczcie, kto wystąpi

10 koncertów w 9 dni. W tym dwie słynne opery, musical "Skrzypek na dachu" i koncerty genialnych dzieci – jak rosyjski skrzypek Vadim Repin, który w wieku 11 lat występował...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

Reklama

Arkadiusz Andrejkow w rzeszowskiej galerii To Tu

Wystawa obrazów Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka, autora artystycznego projektu "Cichy Memoriał" i twórcy znanych murali, m.in. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie, otwarta zostanie w piątek, 23 lutego, o godz...

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Woroniec Jr i Bednarska zagoszczą na wystawie w BWA

"Woron Voltage" Piotra Worońca Juniora oraz "Niedotykalność" Kamili Bednarskiej to tytuły nowych wystaw, które od 22 lutego będzie można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych. Oboje związani...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

Niewinność w reporterskim zapisie. Najnowsza książka Magdy Louis

W Dagart Galerie w Millenium Hall swoją premierę miała opowieść dokumentalna Magdy Louis "Chcę wierzyć w Waszą niewinność". To piąta książka rzeszowskiej...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY