Reklama

Odliczanie godzin do Festiwalu w Łańcucie. Pogoda ma być piękna!

A A A
Alina Bosak

Dodano: 18-05-2017

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

W sobotni wieczór przez Zamkiem w Łańcucie zabrzmią najpiękniejsze arie operowe świata. Prognozy zapowiadają bezchmurne niebo i ciepłą noc, jest zatem nadzieja, że kreacje dam wyszykowanych na inauguracyjny koncert najważniejszej imprezy muzycznej Podkarpacia nie znikną pod pelerynami przeciwdeszczowymi.

Plenerowe koncerty przed Zamkiem przez dwa pierwsze dni 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie to już tradycja. Dlatego tak pilnie obserwujemy pogodę zapowiadaną na 20 i 21 maja. Jednocześnie zaznaczając, że bez względu na temperaturę publiczność w Łańcucie zawsze dopisywała i nawet książę Jan Lubomirski z wdziękiem dwa lata temu nosił przeciwdeszczową pelerynę.

Scena przed Zamkiem już stoi i trwają ostatnie przygotowania. Strzeżone na co dzień zamkowe trawniki pomieszczą trzy tysiące krzeseł. W sobotę, 20 maja, o godz. 19. wypełnią je melomani, by wysłuchać koncertu „Gala gwiazd”, podczas którego najsłynniejsze arie i duety z dzieł operowych i operetkowych wykona piątka znakomitych artystów. Obok siebie staną sopranistki Katarzyna Dondalska i Joanna Woś, mezzosopranistka Monika Ledzion-Porczyńskia, tenor Paweł Skałuba i jeden z największych barytonów świata - Andrzej Dobber. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.   

Równie wyczekiwany jest koncert niedzielny – w rytmach bossa novy. Wystąpi Ive Mendes, diva muzyki jazzowej, z towarzyszeniem zespołu instrumentalistów brytyjskich i kwintetu smyczkowego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Kolejne koncerty będą się już odbywać się już w Sali Balowej Zamku oraz w Filharmonii Podkarpackiej. W sumie od 20 do 28 maja publiczność wysłucha dziewięciu koncertów. Wystąpią:  Apollon Musagete Quartett, Wiedeńska Orkiestra Kameralna pod batutą Michaela Maciaszczyka, łotewska pianistka Dina Yoffe (laureatka II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina), znakomity wiolonczelista Rosjanin Ivan Monighetti oraz wybitna pianistka Gabriela Montero. Szczegółowy program poniżej.

Dobra wiadomość jest taka, że na koncerty plenerowe można jeszcze kupić bilety. 

Ze względu na Muzyczny Festiwal w Łańcucie, w dniach od 18 do 27 maja br. w Zamku wyłączone będą ze zwiedzania wnętrza zamkowe I i II piętra. Pozostałe ekspozycje będą dostępne dla turystów.

Historia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom Zamku z rodu Lubomirskich, a później Potockich. Wielowiekowe tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 r. - w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze „Dni Muzyki Kameralnej" przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w „Festiwal Muzyki Łańcut", a później „Muzyczny Festiwal w Łańcucie", który stał się wydarzeniem o zasłużonej dziś światowej renomie i „najsłynniejszym obecnie Festiwalem w Polsce” – jak się wyraził Krzysztof Penderecki. Od 2009 r. dyrektorem festiwalu jest prof. Marta Wierzbieniec.

W formule Festiwalu mieszczą się recitale wybitnych śpiewaków i  instrumentalistów, gwiazd estrady, jak i koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne.

Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w różnorodnych miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł - Sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe,  Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Reklama

W ciągu kilkudzisięcioletniej historii  Festiwalu wykonano wiele arcydzieł światowej literatury muzycznej od muzyki dawnej po współczesną; dzieł instrumentalnych, wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych, takich jak oratoria i opery. Szerokie spektrum festiwalowych koncertów objęło także jazz i projekty stojące na pograniczu różnych gatunków sztuk.

Na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie występowali tak wybitni artyści, jak m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor - Jose Carreras, Kate Liu czy Julian Rachlin. To wydarzenie co roku przyciąga kilka tysięcy melomanów.

 

Program 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

20 maja 2017 r., godz. 19:00, koncert plenerowy

Inauguracja 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej

Sławomir CHRZANOWSKI – dyrygent

Katarzyna DONDALSKA – sopran

Joanna WOŚ – sopran

Monika LEDZION – mezzosopran

Paweł SKAŁUBA – tenor

Andrzej DOBBER – baryton

W programie najsłynniejsze arie i duety z dzieł operowych i operetkowych:

 1. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego, G. Pucciniego, F. Lehara.

Cena: 60 zł

 

21 maja 2017 r., godz. 19:00, koncert plenerowy

Ive MENDES – diva muzyki jazzowej (bossa nova)

Zespół Instrumentalistów brytyjskich

Kwintet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej

Cena: 60 zł

 

22 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

APOLLON MUSAGETE QUARTETT

W programie:

 1. Haydn – Kwartet smyczkowy op. 64 nr 5
 2. Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”
 3. Grieg – Kwartet smyczkowy nr 1 g-moll, op. 27

 

23 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

Wiedeńska Orkiestra Kameralna

Michael MACIASZCZYK – dyrygent/skrzypce

W programie:

 1. Haydn – Symfonia nr 82

W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV. 219

 1. Haydn – Symfonia nr 88

 

24 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

Dina YOFFE – fortepian

W programie:

 1. van Beethoven – Sonata nr 16 G-dur op. 31 nr 1
 2. Brahms – Fantazje op. 116
 3. Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
 4. Chopin – III Sonata h-moll op. 58

 

25 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie

Orkiestra Kameralna Wratislavia

Jan STANIENDA – dyrygent

Ivan MONIGHETTI – wiolonczela

W programie:

 1. Ph. Telemann – Suita Don Kichot [Uwertura – Przebudzenie się Don Kichota – Jego walka z wiatrakami – Westchnienia miłosne do Księżniczki Dulcynei – Oszukany Sancho Pansa – Galop Rosynanta – Odpoczynek Don Kichota]
 2. Boccherini – Koncert wiolonczelowy D-dur G.479 [Allegro – Adagio – Allegro]
 3. Vivaldi – Koncert wiolonczelowy G-dur RV 413 [Allegro – Largo – Allegro]
 4. Rossini – I Sonata a quattro G-dur [Moderato – Andantino – Allegro]
 5. Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22 [Moderato – Tempo di Valse – Scherzo (Vivace) – Larghetto – Finale (Allegro vivace)]

 

26 maja 2017 r., godz. 19:00, Filharmonia Podkarpacka

Gabriela MONTERO – fortepian

W programie:

 1. Schubert – „Four Impromptus, op. 90, D. 899”
 2. Schumann – „Karnawał” op. 9
 3. Montero – Improvisations

 

27 maja 2017 r., godz. 19:00, Filharmonia Podkarpacka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej

Chór Filharmonii Narodowej

Massimiliano CALDI – dyrygent

Soliści: Magdalena SCHABOWSKA – sopran, Agnieszka MAKÓWKA – alt, Tomasz KUK – tenor, Robert GIERLACH – baryton

W programie L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125

 

KONCERT NA BIS

28 maja 2017 r., godz. 20:00, Hotel Sokół w Łańcucie

CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND

Janusz OLEJNICZAK – fortepian

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Wciąż nam się chce - rozmowa z Martą Półtorak

Marta Półtorak ? prezes zarządu firmy Marma Polskie...

Ewelina Wilk - wiara, że można osiągnąć wszystko

Dwudziestosześciolatka wierzy w historię jednostki...

Moda - męska rzecz

Od wielu lat najsłynniejszymi twórcami, często wręcz dyktatorami mody są mężczyźni. Jej odbiorcami są jednak głównie kobiety. Tak przynajmniej wnioskować można obserwując polską ulicę.

Urzędnicza elegancja

Czy urzędnicza moda jest potrzebna? Na pewno, choćby po to, by uniknąć wpadek, które pozostają w pamięci petentów dużo dłużej i mocniej niż te poprawne stroje. A przecież paniom pracującym w urzędzie też można przedstawić propozycje kobiece...

zobacz więcej
Reklama

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Ikony. Autorska galeria Małgorzaty Dawidiuk w Przemyślu

W Przemyślu, w swojej autorskiej galerii...

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego postu, czyli czas pokuty, nawrócenia, przygotowania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Popielec przypada na 46. dzień kalendarzowy przed...

Rzeszowska premiera spektaklu "Popiełuszko" - teatr szuka źródeł dobra

Jest równie fascynujące jak zło, a w czasach, kiedy to drugie zdaje się niepodzielnie panować, pojawia się niespodziewanie i nie pozwala stracić nadziei...

Orszak Trzech Króli już po raz szósty przeszedł ulicami Rzeszowa

Ulicami Rzeszowa, przy wiosennej pogodzie i wspaniałej atmosferze, pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich", przeszedł w sobotę już po raz szósty Orszak Trzech Króli...

Reklama

"Idiota" na deskach Siemaszkowej

Miłość, nienawiść, pożądanie, cynizm… nieważne czy w Nowym Jorku, Rzeszowie, czy Petersburgu, mogą stać się szczęściem, albo przekleństwem największym. Bez znaczenia jest miejsce, konwencja, epoka. Na końcu i tak najważniejszy...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Fundacja Rzeszowska pokazała film "Rzeszowskie janusze. Rodzina"

Jedna z pierwszych fotografek Galicji i Rzeszów w okresie międzywojennym to temat drugiego już filmu dokumentalnego, jaki Fundacja Rzeszowska nakręciła, wykorzystując...

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY