Reklama

Kultura

“Od Bacha do gwiazd” – ks. prof. Michał Heller i prof. Jakowicz zapraszają

Redakcja
Dodano: 30.11.2017
36622_main
Share
Udostępnij

Otwarte spotkanie ze sławnym filozofem ks. prof. Michałem Hellerem i wybitnym skrzypkiem prof. Krzysztofem Jakowiczem odbędzie się w 12 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, w ramach  II edycji wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Udział w otwartym spotkaniu jest bezpłatny, ale warto już rezerwować miejsca!

Otwarte wykłady ks. prof. Michała Hellera cieszą się wielką popularnością, dlatego informacja, że sławny uczony, kosmolog, filozof i teolog, laureat prestiżowej Nagrody Templetona znów zawita do Filharmonii Podkarpackiej, na pewno ucieszy wielbicieli intelektualnych uczt, ale także melomanów. Ponieważ tym razem na spotkaniu będzie gościł również wybitny polski skrzypek, mistrz muzycznych krajobrazów. Tytuł spotkania brzmi „Od Bacha do gwiazd”. Dlaczego właśnie tak? 

Jak pisze ks. profesor Michał Heller: „Wszechświat jest symfonią. Muzyki nauczyliśmy się od Wszechświata. Już starożytni Grecy wsłuchiwali się w muzykę sfer i usiłowali odtworzyć partyturę Kosmosu. Dziś wsłuchujemy się w Wszechświat przy pomocy radioteleskopów, teleskopów orbitalnych i technologicznie wyrafinowanych misji kosmicznych. W wielu zaskakujących szczegółach złamaliśmy partyturę Kosmosu. Jaka to partytura? A Bach? Bach to Mistrz partytury. Na czym więc polegają podobieństwa i różnice między partyturami pisanymi przez Bacha i partyturą Kosmosu?”

Sławny filozof spróbuje odpowiedzieć w Rzeszowie na pytania, czym jest muzyka sfer oraz czy wszechświat śpiewa, czy nauka i sztuka – dwie najważniejsze domeny kreatywnej aktywności człowieka mają ze sobą wiele wspólnego?

Wykład połączony z koncertem wybranych utworów Jana Sebastiana Bacha, odbędzie się 12 grudnia 2017 r., o godz. 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w  Rzeszowie. Spotkanie zainauguruje II edycję cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Udział w spotkaniu

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania i okazaniu na miejscu wydrukowanego biletu wstępu.

W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30. Ze względu na niekomercyjny charakter spotkania i chęć zapewnienia udziału w wydarzeniu szerokiemu gronu zainteresowanych, spotkanie realizowane będzie zarówno w sali koncertowej jak i kameralnej.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji Wydawnictwa Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz płyt muzycznych prof. K. Jakowicza. Po spotkaniu będzie możliwość rozmowy z Mistrzami i uzyskania dedykacji oraz autografów.

Kolejne odsłony cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”

Druga odsłona cyklu odbędzie się 19 lutego 2018 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Wykład pt. „Terroryzm i piękno. Między historią a literaturą” wygłosi prof. Stefan Chwin. Cykl zwieńczy spotkanie z udziałem Anny Dymnej oraz Wojciecha Bonowicza pt. „Sztuka życia”, które odbędzie się 16 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Informacja o możliwości rezerwacji biletów pojawi się na stronie internetowej cyklu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy