Reklama

Kultura

Antoni Rząsa powraca – wystawa rzeźb wybitnego artysty

opracowała Anna Olech
Dodano: 21.02.2014
11059_Zaproszenie-21-luty-2014_0
Share
Udostępnij
Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie przygotowało wyjątkowa wystawę wyjątkowego człowieka. Od dziś można podziwiać tu prace jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich Antoniego Rząsy na ekspozycji „Antoni Rząsa. Powroty”.
 
Wystawa obejmuje rzeźby z czterech cyklów: „Krzyże”, „Chrystusy”, „Los człowieka” oraz „Piety”. W sumie to 30 prac i trzy niedokończone. Antoni Rząsa był ar­ty­stą-sa­mot­ni­kiem i bardzo nie­chęt­nie zgadzał się na or­ga­ni­zo­wa­nie wy­staw, gdyż nie lubił roz­sta­wać się ze swo­imi pra­ca­mi. W 1976 roku wy­bu­do­wał au­tor­ską ga­le­rię w Za­ko­pa­nem przy ulicy Bogdańskiego. Ga­le­rię An­to­nie­go Rząsy, która po­sia­da w swo­ich zbio­rach zna­czą­cą część dorobku ar­ty­sty pro­wa­dzi jego syn, Mar­ci­n Rząsa.
 
An­to­ni Rząsa uro­dził się w 1919 r. w Fu­to­mie koło Rze­szo­wa. Był uczniem, a póź­niej współ­pra­cow­ni­kiem i przy­ja­cie­lem An­to­nie­go Ke­na­ra. W 1952 r. Rząsa ukoń­czył Pań­stwo­we Li­ceum Tech­nik Pla­stycz­nych w Za­ko­pa­nem i przez wiele lat pracował tam jako pe­da­gog. Był jed­nym z naj­wy­bit­niej­szych i naj­bar­dziej ory­gi­nal­nych pol­skich rzeź­bia­rzy współczesnych. Two­rzył w drew­nie, a w jego pra­cach widać in­spi­ra­cje sztu­ką lu­do­wą. Sam artysta podkreślał, że te­ma­tem jego rzeźb jest za­wsze czło­wiek, jego godność, jego dzia­łal­ność na od­wiecz­nej dro­dze prze­mi­ja­nia, jakie do­ko­nu­je się w przy­ro­dzie. Sta­rał się w swej twór­czo­ści opo­wia­dać o lu­dziach, ję­zy­kiem pro­stym, do­stęp­nym dla wszystkich.
 
Prace Rząsy znaj­du­ją się m.?in. w zbio­rach Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie i Kra­ko­wie, Ga­le­rii Współ­cze­snej Sztu­ki Sa­kral­nej w Kiel­cach, Cen­trum Rzeź­by Pol­skiej w Oroń­sku, Mu­zeum Woj­ska Pol­skie­go oraz w zbio­rach pry­wat­nych w USA, Bel­gii, Danii, Fran­cji, Szwe­cji, Wło­szech i Wa­ty­ka­nie. Zmarł w 1980 roku w Za­ko­pa­nem. Jest po­cho­wa­ny na cmenta­rzu za­słu­żo­nych na Pęk­so­wym Brzyz­ku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy