Reklama

Minister i zarząd województwa nagrodzili twórców kultury

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 26-06-2015

Fot. Krzysztof Koch

Fot. Krzysztof Koch

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska udekorowała w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie medalami „Gloria artis” Albinę Kuraś i Władysława Pogodę. Zostały również wręczone nagrody zarządu woj. podkarpackiego w dziedzinie kultury za rok 2015.
 
Albina Kuraś to założycielka kapeli „Kurasie”, obchodzącej w tym roku 65-lecie działalności, w której gra już kolejne pokolenie Kurasiów. Pani Albina została uhonorowana medalem złotym. – Mnie nie będzie, a „Kurasie” będą dalej trwać i grać – stwierdziła po otrzymaniu medalu.

Medal brązowy otrzymał Władysław Pogoda, popularny na Podkarpaciu skrzypek ludowy, lider kapeli z Kolbuszowej. Pogoda, ze względu na wiek (za miesiąc kończy 95 lat) i stan zdrowia, nie mógł przybyć na uroczystość; medal odebrała córka.

- Spotkanie z ludźmi, którzy zasłużyli się dla kultury, jest dla mnie szczególną przyjemnością, ponieważ to państwo swoją codzienną pracą dowodzą tego, że Polska jest krajem bardzo twórczych ludzi. Po drugie, napawa mnie to wiarą, że coraz więcej ludzi w Polsce wierzy w to, że kultura jest ważnym elementem życia społecznego – powiedziała Małgorzata Omilanowska.

Pani minister stwierdziła, że często myśli się o kulturze jako sposobie zagospodarowania wolnego czasu czy jako o rozrywce, czasami wręcz elitarnej. – Kultura to jest coś znacznie poważniejszego – przekonywała. I dodała: - Zapominamy, że uczestnictwo w kulturze czyni nas lepszymi w innych dziedzinach. Kontakt z dobrą książką czy dobrą muzyką to sposób wyprowadzania naszego mózgu na nowe tory myślenia, rozwijania umiejętności kreatywnych, wrażliwości i wszystkich uniwersalnych cech społecznych, które powodują, że jesteśmy później lepszymi bankierami, biznesmenami, nauczycielami, wreszcie - lepszymi rodzicami. Kontakt z kulturą czyni nas po prostu ludźmi lepszymi.

Zdaniem pani minister, zadaniem wszelakich władz jest myślenie o tym, by poszerzać grono ludzi, którzy czynnie w kulturze uczestniczą, oraz dbanie o to, by oferta kulturalna była tak szeroka, aby każdy – niezależnie od swoich gustów, preferencji i możliwości – znalazł w niej coś dla siebie.

Małgorzata Omilanowska mówiła o barierach, które utrudniają ludziom uczestnictwo w kulturze. Najważniejsze to cena (według badań, granicą jest tu kwota 20 zł – bilet na wydarzenie kulturalne, który kosztuje więcej niż 20 zł, jest właściwie niedostępny), odległość (jeżeli ktoś mieszka daleko od centrów kultury, to z niej nie korzysta) i mentalność ludzi (stereotypowe przekonanie, że np. opera to nie dla mnie). Pani minister przypomniała inicjatywy, których celem jest zniesienie bariery ceny i odległości, np. „Kino za dychę”, Noc Teatrów czy dowożenie widzów na spektakle. Barierę mentalną, jej zdaniem, można znieść przez przekonywanie, że nie trzeba specjalnych kwalifikacji do tego, by uczestniczyć w kulturze, że ona jest naprawdę dla każdego.

- Kultura jest tak wielowątkowa, tak wielowymiarowa, oferuje tak wiele różnych rzeczy, ze każdy znajdzie coś dla siebie – przekonywała minister Omilanowska. Po czym, zwracając się do organizatorów instytucji kultury i twórców, stwierdziła: - Przekonajmy Polaków, że uczestnictwo w kulturze to wielka przyjemność i wielka mądrość społeczna.

Następnie wicemarszałek Wojciech Buczak (odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za kulturę) w towarzystwie szefowej komisji kultury w sejmiku Anny Schmidt-Rodziewicz wręczyli nagrody zarządu województwa w dziedzinie kultury za ten rok (lista nagrodzonych poniżej).

- Kultura jest przesłaniem ze świata idealnego – stwierdziła, dziękując za otrzymane wyróżnienie, Zdzisława Górska-Klekawka, pisarka i poetka.

Laureaci nagród indywidualnych za całokształt działalności

Maria Rudnicka - poetka, malarka i piosenkarka. Autorka dziewiętnastu tomików wierszy.

Sławomir Woźniak - teatrolog, animator kultury i pomysłodawca wielu imprez artystycznych o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Zdzisława Górska-Klekawka – pisarka, autorka kilkunastu tomików wierszy, opublikowanych w wielu almanachach i antologiach polskich, słowackich i polonijnych.

Zdzisława Dudek - propagatorka wielu inicjatyw środowiskowych, założycielka Towarzystwa Kobiet Krzewienia Kultury Regionalnej w Boguchwale.
Reklama

Bronisława Wołowiec - od 50 lat zajmuje się działalnością społeczną na niwie upowszechniania kultury rodzinnej miejscowości Białoboki w gminie Gać.

Jan Przybek – muzyk kilku kapel ludowych, m.in. Kapeli Władysława Łobody, pełnił funkcję kierownika muzycznego Zespołu Pieśni i Tańca ROCHY oraz Kapeli Podwórkowej „Paka Sędziszowska”.

Małgorzata Busz-Perkins - muzyk i animatorka kultury, prezes Krośnieńskiego Towarzystwa Muzycznego.

Robert Mosior – muzyk-klarnecista w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pedagog w Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie, mistrz i wychowawca kilku pokoleń młodych artystów Podkarpacia.

Marian Szajda - artysta-rzeźbiarz, mistrz młodych wychowanków, od dwudziestu lat współpracuje ze znaną przemyską Odlewnią Dzwonów Janusza Felczyńskiego.

Jarosław Mazur - muzyk ludowy, śpiewak, animator kultury i kierownik kapel ludowych. Artystycznie aktywny w kapeli „Niwa” z Niwisk, „Raniżowianie” z Raniżowa, „Dzikowianie z Dzikowca oraz Kapeli Władysława Pogody.

Jerzy Piórecki – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel i długoletni dyrektor Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach.
 
Laureaci nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia

Małgorzata Chmiel – aktywna w zakresie upowszechniania kultury na obszarze powiatu brzozowskiego i Podkarpacia. Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie.

Katarzyna Czuchnowska - artystka-malarka, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Obecna ze swoimi obrazami na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych, które odbywały się m.in. w Danii, Niemczech, Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.

Dagny Cipora - aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Szymon Jakubowski – dziennikarz, prezes Stowarzyszenia „Podkarpacka Historia”. Inicjator, wydawca i redaktor naczelny dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”.

Jan Partyka – emerytowany prawnik, działacz społeczny, kolekcjoner pamiątek narodowych oraz wytrwały popularyzator najnowszej historii Polski.

Kamila Korolko - aktorka Teatru „Maska” w Rzeszowie, współorganizator wielu inicjatyw w ramach Stowarzyszenia „SZTUKPUK SZTUKA”.

Ireneusz Fatyga – dyrygent Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej Brass Band w Jaśle. Doświadczony pedagog, dyplomowany nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle.
 
Zespoły nagrodzone za całokształt działalności

Dziewczęca Orkiestra Dęta w Rzeszowie - powstała w 1975 roku z inicjatywy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Aktualnie obchodzi jubileusz 40-lecia działalności artystycznej.

Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses - w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Zespół Obrzędowy „Nosowiany” z Nosówki – obchodzi w bieżącym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.

Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka” z Krowicy Samej – „Niespodzianka” powstała przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaczowie. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej.

Orkiestra Dęta w Wysokiej – formacja muzyczna powstała w 1984 roku z inicjatywy Zofii i Stanisława Wronów.

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Stowarzyszenie obchodzi aktualnie jubileusz 50-lecia działalności na niwie kultury.

Amatorski Teatr „Arka Lwowska” z Lubaczowa - powstał z inicjatywy ks. Józefa Jana Dudka, proboszcza parafii p.w. św. Stanisława w Lubaczowie. Pasja kreowania postaci scenicznych trwa u aktorów-amatorów już 25 lat.

Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera” - od 25 lat koncertują z dużym powodzeniem w kraju i za granicą. „Da Camera” gra utwory muzyki klasycznej, sakralnej i rozrywkowej.
 
Zespoły nagrodzone za szczególne osiągnięcia
 
Zespół Creative Quintet z Sanoka - zespół kameralny działający od 2012 roku przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku.
 
Stowarzyszenie „Orkiestra Dęta OSP Dobrynin” - orkiestra powstała w 1996 roku. Skład formacji muzycznej i tanecznej stanowią dzieci i młodzież.
 
Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - propaguje i wspiera działalność i twórczość podkarpackich artystów na Podkarpaciu i w skali ogólnopolskiej. 

KOMENTARZE

Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

W Matki Boskiej Zielnej oddajemy hołd naturze

15 sierpnia - święto Matki Boskiej Zielnej, jedno z najpiękniejszych świąt, kiedy oddajemy hołd naturze, która nas żywi, leczy, zachwyca. Wiązanki z ziół i kłosów zbóż przyozdobione kwiatami i dojrzewającymi...

W Rzeszowie powstała wystawa w hołdzie Magdalenie Abakanowicz

"Genius Saeculi – Duch naszego czasu… W hołdzie Magdalenie Abakanowicz" to tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, którym w Rzeszowie uhonorowano twórczość wybitnej...

Czytanie kręci, czytam na okrągło! Targi Książki w Rzeszowie

Katarzynę Bondę, Annę Dziewit - Meller, Artura Górskiego, Tomasza Sekielskiego, Krzysztofa Vargę, Katarzynę Puzyńską oraz wielu innych autorów ulubionych książek...

Reklama

Epokowe wydarzenie w polskiej archeologii. W Chotyńcu znaleziono niezwykłą grecką amforę

Ceramiczną, niemal kompletną, malowaną amforę grecką z drugiej połowy VII w. lub początku VI w. p.n.e., odkrył...

Malarz życia, czyli 40 lat pracy twórczej Leszka Kuchniaka w rzeszowskim BWA

Leszek Kuchniak, w którego twórczości sacrum przenika się z profanum, mówi o sobie "malarz życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją...

O Bieszczadach w Bieszczadach za darmo

Od 22 do 31 sierpnia do siedmiu bieszczadzkich miejscowości: Polańczyka, Myczkowiec, Ustrzyk Dolnych, Bystrego, Rzepedzi, Zagórza i Uherzec Mineralnych, zawita Teatr im. Wandy Siemaszkowej ze spektaklem "Wyżej niż połonina...

Święto Leszka Kuchniaka w BWA i jego dwa światy: smutny i wesoły

Przydałyby się trzy takie galerie jak Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, żeby pomieścić dzieła, które stworzył Leszek Kuchniak w ostatnim 40-leciu...

Luksusowe torebki i kobiece ubiory w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

"Moda na styl. Stroje i akcesoria damskiej mody - XIX-XX w." to tytuł niezwykle atrakcyjnej wystawy, czynnej do pierwszego października w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY