Reklama

Kultura

W Cisnej trwa weekend z filmem karpackim

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 04.09.2015
21676_LBB
Share
Udostępnij
Filmowo, literacko, naukowo i artystycznie – przez trzy dni, od piątku (4 bm.) do niedzieli (6 bm.) w Cisnej trwa Karpacki Festiwal Filmowy, promujący wielokulturowość Karpat i filmy o tej tematyce. Tegoroczna, czwarta edycja, została wzbogacona także o wystawę fotografii, konferencję naukową, koncert muzyki łemkowskiej oraz spotkania z karpackimi literatami. 
 
Karpacki Festiwal Filmowy to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat, skierowany do publiczności, zarówno Podkarpacia, jak i przygranicznych terenów Słowacji, Ukrainy oraz turystów z kraju. Odwołuje się do wielokulturowości Karpat, ich bogactwa oraz idei gór – jakie najczęściej wznoszą się na granicach między państwami i dzielą narody, ale są równocześnie miejscem ich spotkań – łączących ludzi ponad granicami.
 
Pierwszy dzień festiwalu (piątek) poświęcony jest wystawie fotografii Piotra Duraka pt. „Cerkwie w ruinie” oraz rysunków Krzysztofa Suszka dotyczących architektury sakralnej łemkowszczyzny. Zaplanowano też konferencję pt. „Karpackie pogranicze etniczno-kulturowe wczoraj i dziś", a wieczorek pokaz slajdów i oniryczną sesję muzyczną przy watrze. 
 
W sobotę odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych z karpackiego pogranicza, natomiast w niedzielę będzie okazja do spotkania z literatami z Polski i Ukrainy: Krzysztofem Potaczałą, Stanisławem Krycińskim, Zdzisławem Skrokiem, Mirosławem Hawrylcem oraz Walerujem Padiakiem i Jarosławem Bodakiem. 
 
Wydarzenie, organizowane przez Ruthenic Art, Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej oraz Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej ma charakter niekomercyjny i służyć ma promowaniu Regionu Karpackiego, transgranicznej współpracy kulturalnej, poszerzaniu wiedzy o kulturze i historii pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Za sprawą filmów ma być miejscem inspiracji i doznań artystycznych. Pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku w Jaśliskach, zaś kolejne odbyły się w 2012 r. w Zyndranowej i w 2013 r. w Rzepniku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy