Reklama

Ponad 720 tysięcy złotych na Aukcji Sztuki "Bliźniemu Swemu"

A A A
Alina Bosak

Dodano: 04-04-2016

Fot. Alina Bosak

Fot. Alina Bosak

Wprawdzie nie pobito rekordu sprzed czterech lat, ale organizatorzy 14. Aukcji Sztuki „Bliźniemu Swemu” mogą być zadowoleni. Sprzedano wszystkie obrazy, a kupujący zaoferowali w sumie prawie 727 tys. zł. Najwięcej za obrazy Igora Mitoraja i Tadeusza Dominika, które poszły za 27 tys. zł każdy.

Jeszcze żaden obraz podczas organizowanych od 1990 roku w Rzeszowie aukcji, nie osiągnął takiej ceny. Obraz „Cacciatore”, autorstwa zmarłego w 2014 r. Igora Mitoraja, to płótno wielkości 70x108 cm. Wykonany jest techniką: sucha igła, akwaforta, akwatinta. Artysta wykorzystał także 24-karatowe złoto. Dzieło przedstawia przewiązaną płótnem twarz i nawiązuje do rzeźb, które stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, w USA i Japonii.

Taką samą cenę jak za Mitoraja - 27 tys. zł - aukcjoner zapłacił za obraz również nieżyjącego artysty Tadeusza Dominika - olej na płótnie pt. "Pejzaż", wielkości 92x73 cm. Dzieło tego twórcy już raz pobiło rekord – w 2012 roku za jego olej na płótnie aukcjoner zapłacił 25 tys. zł.

Gala w Filharmonii

Aukcja Sztuki „Bliźniemu Swemu” odbywa się w Rzeszowie co 2 lata, nieprzerwanie od 1990 roku. W tym roku gościła ją Filharmonia Podkarpacka. Trafiły na nią 273 obrazy, grafiki i rzeźby, które przekazało 256 artystów lub ich rodziny. Znalazły się tu dzieła znakomitych twórców - Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Jacka Sienickiego, Tadeusza Dominika, Kazimierza Gustawa Zemły, Rafała Olbińskiego, Ryszarda Horowitza, Igora Mitoraja, Jarosława Modzelewskiego, Jana Berdyszaka, Juliusza Joniaka, Franciszka Maśluszczaka, Franciszka Starowieyskiego i innych. Cena wywoławcza dla wszystkich wynosiła 500 zł. Można było licytować także telefonicznie.

Szczytny cel aukcji

Organizator aukcji - Fundacja „Bliźniemu Swemu” – zbiera w ten sposób fundusze na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Najpierw zebrane od darczyńców obrazy są pokazywana w całej Polsce, a potem trafiają na licytację do Rzeszowa, ściągając wielu kolekcjonerów, właścicieli galerii i miłośników sztuki. Tegoroczna wystawa była szczególna, ponieważ zbiegła się z 35. rocznicą założenia Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta oraz 100. rocznicą śmierci Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta – artysty malarza, który za pieniądze zarobione na sprzedaży obrazów, kupował jedzenie dla biednych.
Reklama

KOMENTARZE

Reklama

W Matki Boskiej Zielnej oddajemy hołd naturze

15 sierpnia - święto Matki Boskiej Zielnej, jedno z najpiękniejszych świąt, kiedy oddajemy hołd naturze, która nas żywi, leczy, zachwyca. Wiązanki z ziół i kłosów zbóż przyozdobione kwiatami i dojrzewającymi...

W Rzeszowie powstała wystawa w hołdzie Magdalenie Abakanowicz

Czytanie kręci, czytam na okrągło! Targi Książki w Rzeszowie

Reklama

Epokowe wydarzenie w polskiej archeologii. W Chotyńcu znaleziono niezwykłą grecką amforę

Malarz życia, czyli 40 lat pracy twórczej Leszka Kuchniaka w rzeszowskim BWA

O Bieszczadach w Bieszczadach za darmo

Od 22 do 31 sierpnia do siedmiu bieszczadzkich miejscowości: Polańczyka, Myczkowiec, Ustrzyk Dolnych, Bystrego, Rzepedzi, Zagórza i Uherzec Mineralnych, zawita Teatr im. Wandy Siemaszkowej ze spektaklem "Wyżej niż połonina...

Luksusowe torebki i kobiece ubiory w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Święto Leszka Kuchniaka w BWA i jego dwa światy: smutny i wesoły

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY