Reklama

2 maja. Dzień Flagi powinien łączyć, a nie dzielić

A A A
Z Bogusławem Kleszczyńskim, historykiem z rzeszowskiego oddziału IPN, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 02-05-2016

Fot. Archiwum BIZNESiSTYL

Fot. Archiwum BIZNESiSTYL

Jaromir Kwiatkowski: Data 2 maja, którą obchodzimy jako Dzień Flagi, jest nieprzypadkowa, bo pomiędzy 1 a 3 maja, które są świętami państwowymi. Lewicy zawsze był bliższy 1 maja, prawicy – 3 maja. Czy pomysłodawcom Dnia Flagi dzień 2 maja jawił się jako pomost pomiędzy 1 a 3 maja?
 
Bogusław Kleszczyński: Tutaj chodziło także o wychowanie obywateli do tego, że nie muszą zdejmować flagi pomiędzy 1 a 3 maja. To taki dzień-łącznik, który ma nas zmotywować do tego, by flaga wisiała przez wszystkie trzy dni. Ten dzień ma łączyć nas wszystkich. Barwy narodowe są przecież dla wszystkich takie same.
 
Jaka jest rola barw narodowych? 
 
Państwa jako formy organizacji obywateli wytwarzają własne symbole tożsamości, identyfikacji. Jednym z takich symboli są barwy narodowe. One w każdej sytuacji powinny nas łączyć, a nie dzielić. Niezależnie od poglądów, od tego, czy chcemy czcić takie czy inne święto. 
 
A zatem szacunek dla barw narodowych powinien być czymś oczywistym.
 
Oczywistym i powszechnym. Jeżeli ktoś nie szanuje barw narodowych, to znaczy, że nie szanuje państwa. Tego państwa, które jest naszą wspólną umową. Nie szanuje swoich sąsiadów i współobywateli. To przekłada się na brak szacunku dla prawa, bowiem to właśnie prawo określa zasady, które w obrębie państwa regulują nasze wzajemne stosunki, nasze życie.
 
Przy okazji świąt państwowych, nie tylko 1-3 maja, ale także np. 11 Listopada, z mediów pada wiele zachęt, by Polacy nie wstydzili się barw narodowych i gremialnie wywiesili w tych dniach biało-czerwoną flagę. Na przykładzie Rzeszowa w tych dniach wnioskuję, że różnie z tym bywa. 
 
Bogusław Kleszczyński. 

Wystarczy pojechać do jakiegokolwiek kraju Europy Zachodniej: czy to do Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii, ale także np. na północ, do Norwegii, by przekonać się, że świętowanie z flagą, jej eksponowanie jako wyraz patriotyzmu, jest tam bardzo powszechne. Rytuału wywieszania flagi nie spełnia tam zdecydowana mniejszość obywateli. 
 
Reklama
Posługiwanie się flagą państwową w wielu krajach stało się elementem codziennego rytuału. Szwed, Duńczyk czy Amerykanin, przyjeżdżając na swoją posesję np. na wakacje, wciąga na maszt flagę, po to, by oznaczyć, że właśnie przybył i tutaj przebywa. I robi to z dużym szacunkiem. 
 
Jeżeli w Polsce obserwujemy, że obywatele niechętnie dopełniają tego rytuału, to możemy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje.
 
Czy to brak poczucia identyfikacji z własnym państwem?
 
Na pewno taka postawa wielu Polaków jest wskazówką, która może nas prowadzić do takiego wniosku. 
 
A może poczucie wspólnoty w ramach jednego państwa, którego elementem jest szacunek dla barw narodowych, trzeba dopiero odbudować? Może Dzień Flagi, ponawiane co roku apele o wywieszanie flagi, a przede wszystkim większe utożsamienie się z własnym z państwem, spowodują kiedyś, że będziemy dumni z naszych barw narodowych?
 
Myślę, że to nie jest do końca tak, iż Polacy nie są dumni z barw narodowych. Oni są dumni wtedy, gdy odczuwają, że te barwy rzeczywiście integrują. Przykładem są imprezy sportowe, podczas których Polacy chcą zamanifestować przynależność do tej samej wspólnoty narodowej. Natomiast obserwując ilość biało-czerwonych flag wywieszonych na balkonach, rzeczywiście z troską patrzyłbym na to, na ile państwo polskie jako realizacja umowy społecznej odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa, które w tym momencie najwyraźniej nie chce do końca identyfikować się z tym państwem. Trzeba też pamiętać o tym, że Dzień Flagi został ustanowiony dlatego, by nas przybliżyć do siebie nawzajem, zintegrować. Jeżeli ktoś zgadza się, że Polacy powinni być bliżej siebie, powinni okazywać sobie większą solidarność jako obywatele jednego państwa i członkowie jednego narodu, to sam się może do tego przyczynić poprzez zwiększenie ekspozycji tego symbolu, jakim są barwy narodowe, z okazji świąt państwowych. To drobny gest, który dla większej integracji społecznej może zrobić każdy.
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Narodowe 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

KOMENTARZE

Reklama

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego...

Genialni muzycy na festiwalu w Łańcucie. Zobaczcie, kto wystąpi

10 koncertów w 9 dni. W tym dwie słynne opery, musical "Skrzypek na dachu" i koncerty genialnych dzieci – jak rosyjski skrzypek Vadim Repin, który w wieku 11 lat występował...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

Reklama

Arkadiusz Andrejkow w rzeszowskiej galerii To Tu

Wystawa obrazów Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka, autora artystycznego projektu "Cichy Memoriał" i twórcy znanych murali, m.in. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie, otwarta zostanie w piątek, 23 lutego, o godz...

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Woroniec Jr i Bednarska zagoszczą na wystawie w BWA

"Woron Voltage" Piotra Worońca Juniora oraz "Niedotykalność" Kamili Bednarskiej to tytuły nowych wystaw, które od 22 lutego będzie można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych. Oboje związani...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

Niewinność w reporterskim zapisie. Najnowsza książka Magdy Louis

W Dagart Galerie w Millenium Hall swoją premierę miała opowieść dokumentalna Magdy Louis "Chcę wierzyć w Waszą niewinność". To piąta książka rzeszowskiej...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY