Reklama

Kultura

Znane i nieznane obrazy Słońcesława na wystawie w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 16.05.2016
27109_glowne
Share
Udostępnij
Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zaprasza w środę, 18 maja do Galerii Na Najwyższym Poziomie. O godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa „Frączek znany i nieznany”, poświęcona malarstwu Franciszka Frączka „Słońcesława” z Żołyni.
 
Był wśród artystów Podkarpacia postacią kultową. Piewca Słońca, życia i natury mieszkał w drewnianej chacie i publicznie zawsze występował w długiej, chłopskiej sukmanie. 
 
Nazywany Słońcesławem Franciszek Frączek urodził się 1908 roku w Żołyni. Studia rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował zaledwie jeden rok. Kontynuował własną drogę nauczania w „Twórcowni Szukalskiego”. Od 1930 roku tworzył i wystawiał wraz ze Szczepem „Rogate Serce”, którego był członkiem. Zorganizował wiele wystaw indywidualnych, ważniejsze z nich to wystawa w warszawskiej „Zachęcie” 1982 r., przy okazji której otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, dwukrotnie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie oraz kilkakrotnie BWA w Rzeszowie. Wystawiał również zagranicą, m.in. we Lwowie, Chicago, Paryżu. W swojej twórczości wielokrotnie odwoływał się do legend i kultury słowiańskiej. Sam stał się przez swoje konsekwentne postępowanie, tworzenie, a nawet styl ubierania legendą rzeszowskiego środowiska. Zmarł w Krzemienicy w 2006 roku.
 
Wystawa, na którą zaprasza Podkarpackie Towarzystwo Zachęty wraz z Elektromontażem Rzeszów, w którego siedzibie przy ul. Słowackiego 20 mieści się Galeria Na Najwyższym Poziomie, nosi tytuł „Frączek znany i nieznany”. Zostaną na niej zaprezentowane nie tylko znane prace artysty, ale również takie, które do tej pory nie były pokazywane. Kuratorem wystawy jest Błażej Burkacki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy