Reklama

Kultura

40 wydarzeń w cztery dni. Trwa Europejski Stadion Kultury

Z Marcinem Dziedzicem, dyrektorem Estrady Rzeszowskiej, rozmawia Ewelina Czyżewska
Dodano: 21.06.2016
27830_dziedzic_1
Share
Udostępnij
Ewelina Czyżewska: Koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i spotkania autorskie – to wszystko w programie rzeszowskiej edycji projektu Wschód Kultury. Miasto odwiedzi 150 artystów z 10 krajów, a my wraz z nimi, od czwartku do niedzieli, będziemy przenosić się w różne części Europy. Na początek podróż w czasie.

Marcin Dziedzic: Europejski Stadion Kultury to kulturalna wizytówka naszego miasta. Od czwartku do niedzieli odbędzie się aż czterdzieści wydarzeń kulturalnych w wykonaniu artystów z różnych krajów. Na początek, w czwartek odbędą się trzy duże wydarzenia, których nie można przegapić. O  godz. 17.00 w Podziemnej Trasie Turystycznej spektakl przygotowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej „Romantyzm-Nowe Oczyszczenie”. W widowisku zderzą się ze sobą skrajnie odmienne konwencje i style. Najpierw widzowie obejrzą progresywny pokaz mody ulokowany w industrialnej przestrzeni Podziemnej Trasy Turystycznej, by przez wielowiekowe komnaty, lochy i korytarze przenieść się do teatru średniowiecznego.

Od czwartku w Podziemnej Trasie Turystycznej będzie można także oglądać „Słowiańskie Bestie”. To interaktywna instalacja audiowizualna, której tematem są bohaterowie baśni oraz słowiańskich opowieści i legend z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Dzięki temu dowiemy się, jaką rolę w kulturze słowiańskiej odgrywały legendarne „bestie”. To pięć postaci przedstawionych za pomocą hologramu, które ożywi Krzysztof Szczepański, animatora postaci takich jak Smaug i wielu innych w filmowej trylogii „The Hobbit”.

Największym czwartkowym wydarzeniem będzie koncert otwarcia. Na scenie ustawionej na skwerze przy fontannie multimedialnej, wystąpi Art Color Ballet. Artyści przygotowali Preludium Słowiańskie, które pozwoli nam przenieść się do czasów kultury pradawnych Słowian. Z pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej: muzyki, tańca, rdzennych pieśni, bodypaintingu i światła UV, wykreują współczesną interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów wyznaczonych rytmem przyrody. O muzyczną stronę tego wydarzenia zadba grupa WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna STROJONE.

Piątek to koncert na Stadionie Miejskim.

Jak co roku będziemy mogli usłyszeć międzynarodowe kolektywy wywodzące się z różnych stylów muzycznych. Usłyszymy m.in. Natalię Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawida Kwiatkowskiego i The Hardkiss z Ukrainy, Skubasa i Jono McCleery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsę i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Within Temptation, z którym w ramach kolektywu wystąpi Piotr Rogucki. Całe wydarzenie poprzedzi koncert KORTEZA z zespołem.

W sobotę muzyka zabrzmi na Rynku.

Podczas koncertu o 20.30 na rzeszowskim Rynku będzie można obejrzeć również mapping 3D zrealizowany przez Fundację Precyzja. Inspiracją do jego powstania były zdjęcia ukraińskiego fotografa Aleksieja Lutina, który poszukuje śladów polskości we Lwowie. Dzięki temu na chwilę Lwów stanie się częścią Rzeszowa.

Niedziela to ART celebration.

Art celebration już po raz czwarty zakończy Europejski Stadion Kultury. Koncert zatytułowany History of the rythm o 19.30 rozpocznie się na Rynku. Tym razem usłyszymy jak ewoluowała muzyka rytmiczna. Koncert podzielony jest na dwie części. W pierwszej wystąpią m.in. dj Eproma i NumerRaz oraz wokalistka Katarzyna Rościńska. Zaprezentują kilka etapów w rozwoju muzyki rozrywkowej. W drugiej części koncertu na scenie pojawi się Michał Urbaniak, a swoje autorskie utwory z akompaniamentem zespołu i z aranżacjami napisanymi specjalnie na tę okazję przez Zbigniewa Jakubka, wykonają Te-Tris, Eskaubei i Ten Typ Mes.

Na dużą uwagę zasługują również pokazy filmowe, warsztaty czy atrakcje przygotowane dla dzieci w trakcie tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury. Ciekawostką jest plenerowa galeria sztuki zatytułowana Marzenia Artysty. Powstanie przy ulicy Szopena, pomiędzy pubem Kultura a Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego. Galeria będzie miała charakter otwartej konstrukcji „domu dla sztuki”, a artyści będą mieli okazję stworzyć od podstaw wspólną przestrzeń. Wszystkie informacje o festiwalu można znaleźć na www.wschodkultury.eu

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy