Reklama

Kultura

Rezydencja Literacka w Boguchwale im starsza, tym lepsza

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 01.10.2016
29501_biblioteka_109
Share
Udostępnij
Oficjalnie, bibliotece w Boguchwale „stuknęło” już 60 lat, ale początki bibliotekarstwa powszechnego w Boguchwale i okolicach sięgają końca XIX wieku. Rezydencja Literacka w Boguchwale jest jedną z najprężniej działających na Podkarpaciu. W piątek, 30 września świętowała jubileusz podczas gali, na której z recitalem wystąpiła znana aktorka Katarzyna Żak. 
 
Wcześniej były wspomnienia i opowieści, a także listy i gratulacje od zaprzyjaźnionych bibliotek z regionu oraz różnych instytucji. Został też rozstrzygnięty plebiscyt „Najlepsi z najlepszych” – dyrektor Rezydencji Literackiej, Damian Drąg wspólnie z pracownikami wszystkich filii wręczał pamiątkowe nagrody oraz nagrody książkowe najbardziej aktywnym czytelnikom wszystkich filii na terenie gminy. Wśród nagrodzonych były zarówno małe dzieci, nastolatki, jak i osoby dojrzałe oraz starsze. – Nasza biblioteka posiada aż dziewięć filii, jest to dla nas duże wyzwanie – mówił Damian Drąg, dyrektor, wyczytując nazwiska pracowników, jak i czytelników.
 
Długa historia bibliotekarstwa

Początki bibliotekarstwa powszechnego na terenie Boguchwały i okolic sięgają końca XIX wieku. W rzeszowskich archiwach zachowały się dokumenty i zapiski kronikarskie o działalności czytelni Kół Oświaty Ludowej oraz Towarzystwa Szkół Ludowych. W 1948 roku powstała Gminna Biblioteka Publiczna w Racławówce, jeszcze tego samego roku, zimą, powstał w Boguchwale punkt biblioteczny. Mieścił się w Robotniczo-Chłopskim Domu Ludowym (obecnie siedziba urzędu miasta) i liczył 30 woluminów.
 
W styczniu 1956 roku biblioteka w Boguchwale była już instytucją samodzielną, jej kierownikiem została Maria Wilk. W drugiej połowie lat 70. zaczęły powstać filie: w Nosówce (1977 r.), w Woli Zgłobieńskiej (1978 r.), w Lutoryżu (1979 r.) obok działających od 1948 r. w Racławówce, w Niechobrzu od 1956 r., w Zarzeczu od 1958 r., w Zgłobniu od 1960 r., w Zwięczycy od 1967 r. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pożarem wznowiła działalność (1988 r.) biblioteka w Racławówce. Najpóźniej pojawiły się filie w Mogielnicy (1995 r.) i w Kielanówce (1996 r.).
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Dwa lata temu biblioteka przeszła gruntowny remont sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wieloletniego Kultura +. Powstała tu nowoczesna sala multimedialna wyposażona w stanowiska komputerowe, urządzenia do słuchania muzyki, gramofon, telewizor, x-box, podłogę interaktywną dla małych dzieci, tablety, czytniki e-book czy ścianę sucho ścieralną wykorzystywaną podczas lekcji bibliotecznych i warsztatów. Sala spotkań została wyposażona w zestaw projekcyjny oraz system wystawienniczy. Ponadto w bibliotece funkcjonują dwie nowoczesne, w pełni skomputeryzowane wypożyczalnie udostępniające zbiory on-line. Nowe wnętrza w stylu eklektycznym zaaranżowała firma Rea Design, projektanci inspirowali się m.in. usytuowaniem biblioteki, która kiedyś była dawną zajezdnią księcia Teodora Lubomirskiego herbu Szreniawa. 
 
Podczas gali z recitalem wystąpiła Katarzyna Żak. Aktorka zaśpiewała piosenki Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Ponadto w budynku biblioteki prezentowano historię, odbyło się tu również spotkanie z pisarzem Januszem Korylem, autorem książki o Boguchwale pt. „Śmierć nosorożca”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy