Reklama

Kultura

Proces beatyfikacyjny Ulmów będzie prowadzony w Przemyślu

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 10.03.2017
31494_glowne
Share
Udostępnij

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej poprowadzi Archidiecezja Przemyska – Watykan przychylił się do prośby ks. abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego, który prosił o wyłączenie Ulmów ze zbiorowego procesu beatyfikacyjnego.

Decyzja Watykanu nie oznacza jednak przyspieszenia procesu beatyfikacyjnego. Zadaniem metropolity przemyskiego będzie wyznaczenie nowego postulatora, który będzie reprezentował archidiecezję w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych i przygotuje Positio, czyli opracuje dokumenty, informacje i zeznania świadków.

Początkowo, w krajowym etapie procesu beatyfikacyjnego sprawa rodziny Ulmów była prowadzona razem ze sprawą Henryka Szumana i 88 Towarzyszy (duchownych i świeckich męczenników z II wojny światowej z kilku diecezji), prowadzonej przez diecezję pelplińską. Metropolita przemyski poprosił o wyłączenie z tej sprawy rodziny Ulmów, ze względu na duże zainteresowanie tą rodziną, które związane jest m.in. z powstaniem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. rodziny Ulmów w Markowej.

Rankiem 24 marca 1944 r. dom Józefa Ulmy w Markowej został otoczony przesz niemieckich żandarmów, którzy w trakcie przeszukania gospodarstwa znaleźli ukrywające się rodziny żydowskie: Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów, którzy zostali zabici na miejscu. Zginęła również cała rodzina Umów: Józef, jego żona Wiktoria będąca w ciąży oraz ich sześcioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś i Marysia. W sumie w ciągu 20 minut zamordowano 17 osób, w tym nienarodzone dziecko. W 1995 roku izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie przyznał Józefowi i Wiktorii Ulmom medal Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się w diecezji przemyskiej proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy