Reklama

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 08-06-2017

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

20 projektów, 38 wydarzeń, 9 koncertów i aż 350 artystów z dziewięciu państw świata - tak zapowiada się tegoroczna edycja ESK w Rzeszowie. Największą atrakcją festiwalu będzie koncert główny, który odbędzie się w piątek, 22 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Wezmą w nim udział kolektywy międzynarodowe z Ukrainy, Gruzji, Macedonii i Wielkiej Brytanii. Polskę zaprezentują Bovska, Bednarek, Brodka oraz zespoły Lemon i Enej. Koncert główny rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy występem ikony brytyjskiego indie-rocka, zespołu The Kooks. Koszt przygotowania festiwalu to 3 miliony złotych.

Koncert główny ESK Wschód Kultury zawsze przyciąga tłumy, to jednak nie jedyna atrakcja festiwalu. Sercem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, gdzie przez cały czas trwania wydarzenia, czyli od 22 – 25 czerwca, będzie można się spotykać i porozmawiać z artystami oraz autorami projektów, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Czwartek 22 czerwca

Dużą zmianą w tegorocznej edycji ESK Wschód Kultury jest przeniesienie koncertu Art Celebration. Dotychczas odbywał się on na zakończenie festiwalu, w tym roku  będzie go otwierał. Ponadto,  do tej pory muzyki jazzowej mogliśmy posłuchać w niedzielny wieczór na Rynku. W obecnej edycji, odbędzie się on w czwartek, o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.

- W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu przenosząc go do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. By wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.

Do udziału w tegorocznej edycji Art Celebration organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, NahumaSternheima i Tomasza Stańki.

W czwartek rozpocznie również działalność Klub Festiwalowy na Bulwarach. Na początek coś dla dzieci. W godzinach.10.00 – 11.40, rozpoczną się „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”. To zabawy muzyczne, gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki, w których wezmą udział członkowie Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.

Później rozpoczną się warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ. Pochodząca z Kazachstanu artystka, poprowadzi dla dzieci zajęcia, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie od pomysłu do realizacji końcowej.

Od czwartku przez cały czas trwania festiwalu, na Bulwarach będzie można oglądać wystawy plenerowe w tym „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”. Z kolei w Muzeum Dobranocek wystawę „Coralgol to właśnie ja” , a także maraton filmowy „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni”. O 19.00, organizatorzy zapraszają do Galerii Dwa Plany przy ulicy Karkowskiej 20, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.  

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego w klubie, odbędzie się projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” wyreżyserowana przez Siergieja Łoźnicę.

Piątek 23 czerwca

Reklama

Największą piątkową atrakcją jest Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. - To wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory - mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Urzedu Miasta w Rzeszowie. -  Koncert otworzy Bovska, a w drugiej części  wystąpią  „Kolektywy” międzynarodowe: Bednarek i Drymba DaDzyga z Ukrainy, LemON i Rustavi Ensemble z Gruzji, Enej i Dzambo Agusevi Orchestra z Macedonii oraz  BRODKA i UNKLE z Wielkiej Brytanii. Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, utwór z filmu  "La la land", a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band".

W piątek będziemy mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, które od 10.00 będą odbywały się w Klubie Festiwalowym na Bulwarach. „Zrób sobie bohatera” to zajęcia plastyczne dla dzieci, przygotowane przez Muzeum Dobranocek. Chętni będą mogli stworzyć maski bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Odbędzie się również Quiz wiedzy dobranockowej. Z kolei starszych, o godzinie 16.30, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty techniki fotograficznej "Sięgając do korzeni" – Cyjanotypia.

Piątek to również dzień ciekawych spotkań. O godzinie 11.30 będzie można porozmawiać ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, a o 14.00 w Galerii Rzeszów z Arturem Andrusem o jego nowej książce „W drodze do rymu”.

Ponadto o 17.00 w ramach projektu „Sięgając do korzeni”, będzie można porozmawiać z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską, kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza, Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą WiMBP w Rzeszowie, którzy odkryją przed uczestnikami rzeszowskie korzenie. Spotkanie odbędzie się Klub Festiwalowym. Po spotkaniu zebrani będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Rzeszowskie janusze”, który powstał dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

Ponadto 23 czerwca w Podziemiach Trasy Turystycznej o 17.00, odbędzie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby - „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Sobota 24 czerwca

W sobotę oprócz ciekawych wystaw oraz możliwości skorzystania z warsztatów w Klubie Festiwalowym, odbędą się koncerty tematyczne. O 19.00 na rzeszowskim Rynku swój koncert zagrają zespoły 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8, odbędzie się koncert muzyki dawnej All Night Vigil.

Nie zabraknie również atrakcji w Klubie Festiwalowym. O 21.00 Piotr Cyrwus odegra rolę oficera Armii Czerwonej w spektaklu teatralnym w reżyserii Tomasza Obary. A od 22.00 przez dwie godziny, na drzewie wyświetlany będzie video-mapping inspirowany postacią Edwarda Janusza. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu, organizatorzy zapraszają na Silent Disco.

Niedziela 25 czerwca

W niedzielę od 10.30 – 13.30 w Klubie Festiwalowym, Piotr Cyrwus poprowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a od 12 na placu przy Moście Zamkowym, rozpoczną się zawody taneczne - Bitwa o Wschód.

W niedzielę możemy się również wybrać do Teatru Maska, na spektakl „Romeo i Julia”, a wieczorem na koncert. O 19.30 w Klubie Festiwalowym wystąpią gwiazdy białoruskiej muzyki elektronicznej, Mustelide, CherryVata. Natomiast na scenie rzeszowskiego Rynku, o 21.00 obejrzeć będzie można balet współczesny w jednym akcie, zatytułowany „Le Spectre de la Rose” .

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalu

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. Publiczność znów nie zawiodła

Czwarte Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu, które odbyło się w Niedzielę Palmową (25 bm.), znów przyciągnęło szeroką publiczność. Mimo zimnej...

Leszek Kuchniak: Kolorowe światy i moja Anuszka

Święci z kapliczek, Żydzi w chałatach, ludowi grajkowie i hiszpańskie tancerki niosą swoje historie na barwnych obrazach Leszka Kuchniaka. On zaś z roku na rok coraz szerzej otwiera bramy ogrodu z...

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu w Niedzielę Palmową

Po raz czwarty w Niechobrzu zostanie wystawione plenerowe Misterium Męki Pańskiej, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym...

Reklama

Historyczne zdjęcia z budowy zapory w Solinie w Galerii Fotografii Rzeszowa

W poniedziałek o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa wernisaż wystawy "Solina" Zdzisława Postępskiego. Prezentowana będzie fotografia...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

Dawne skarby odnalezione na ulicy Kościuszki w Rzeszowie!

Z Pawłem Kocańdą, rzeszowskim archeologiem nadzorującym prace na ul. Kościuszki w Rzeszowie, rozmawia Angelika Fila

"Piaf" znów hitem Teatru Siemaszkowej

Poruszający i muzycznie wyrafinowany. Te określenia na pewno pasują do spektaklu o legendarnej francuskiej piosenkarce, który od lutego wypełnia do ostatniego miejsca widownię Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie...

Jan Matejko w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Matejko, nazywany malarzem polskiej historii, autor "Bitwy pod Grunwaldem" i "Sobieskiego pod Wiedniem", od 20 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na wystawie, która potrwa do 10 czerwca będzie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY