Reklama

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 08-06-2017

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

20 projektów, 38 wydarzeń, 9 koncertów i aż 350 artystów z dziewięciu państw świata - tak zapowiada się tegoroczna edycja ESK w Rzeszowie. Największą atrakcją festiwalu będzie koncert główny, który odbędzie się w piątek, 22 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Wezmą w nim udział kolektywy międzynarodowe z Ukrainy, Gruzji, Macedonii i Wielkiej Brytanii. Polskę zaprezentują Bovska, Bednarek, Brodka oraz zespoły Lemon i Enej. Koncert główny rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy występem ikony brytyjskiego indie-rocka, zespołu The Kooks. Koszt przygotowania festiwalu to 3 miliony złotych.

Koncert główny ESK Wschód Kultury zawsze przyciąga tłumy, to jednak nie jedyna atrakcja festiwalu. Sercem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, gdzie przez cały czas trwania wydarzenia, czyli od 22 – 25 czerwca, będzie można się spotykać i porozmawiać z artystami oraz autorami projektów, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Czwartek 22 czerwca

Dużą zmianą w tegorocznej edycji ESK Wschód Kultury jest przeniesienie koncertu Art Celebration. Dotychczas odbywał się on na zakończenie festiwalu, w tym roku  będzie go otwierał. Ponadto,  do tej pory muzyki jazzowej mogliśmy posłuchać w niedzielny wieczór na Rynku. W obecnej edycji, odbędzie się on w czwartek, o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.

- W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu przenosząc go do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. By wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.

Do udziału w tegorocznej edycji Art Celebration organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, NahumaSternheima i Tomasza Stańki.

W czwartek rozpocznie również działalność Klub Festiwalowy na Bulwarach. Na początek coś dla dzieci. W godzinach.10.00 – 11.40, rozpoczną się „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”. To zabawy muzyczne, gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki, w których wezmą udział członkowie Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.

Później rozpoczną się warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ. Pochodząca z Kazachstanu artystka, poprowadzi dla dzieci zajęcia, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie od pomysłu do realizacji końcowej.

Od czwartku przez cały czas trwania festiwalu, na Bulwarach będzie można oglądać wystawy plenerowe w tym „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”. Z kolei w Muzeum Dobranocek wystawę „Coralgol to właśnie ja” , a także maraton filmowy „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni”. O 19.00, organizatorzy zapraszają do Galerii Dwa Plany przy ulicy Karkowskiej 20, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.  

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego w klubie, odbędzie się projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” wyreżyserowana przez Siergieja Łoźnicę.

Piątek 23 czerwca

Reklama

Największą piątkową atrakcją jest Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. - To wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory - mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Urzedu Miasta w Rzeszowie. -  Koncert otworzy Bovska, a w drugiej części  wystąpią  „Kolektywy” międzynarodowe: Bednarek i Drymba DaDzyga z Ukrainy, LemON i Rustavi Ensemble z Gruzji, Enej i Dzambo Agusevi Orchestra z Macedonii oraz  BRODKA i UNKLE z Wielkiej Brytanii. Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, utwór z filmu  "La la land", a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band".

W piątek będziemy mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, które od 10.00 będą odbywały się w Klubie Festiwalowym na Bulwarach. „Zrób sobie bohatera” to zajęcia plastyczne dla dzieci, przygotowane przez Muzeum Dobranocek. Chętni będą mogli stworzyć maski bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Odbędzie się również Quiz wiedzy dobranockowej. Z kolei starszych, o godzinie 16.30, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty techniki fotograficznej "Sięgając do korzeni" – Cyjanotypia.

Piątek to również dzień ciekawych spotkań. O godzinie 11.30 będzie można porozmawiać ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, a o 14.00 w Galerii Rzeszów z Arturem Andrusem o jego nowej książce „W drodze do rymu”.

Ponadto o 17.00 w ramach projektu „Sięgając do korzeni”, będzie można porozmawiać z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską, kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza, Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą WiMBP w Rzeszowie, którzy odkryją przed uczestnikami rzeszowskie korzenie. Spotkanie odbędzie się Klub Festiwalowym. Po spotkaniu zebrani będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Rzeszowskie janusze”, który powstał dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

Ponadto 23 czerwca w Podziemiach Trasy Turystycznej o 17.00, odbędzie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby - „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Sobota 24 czerwca

W sobotę oprócz ciekawych wystaw oraz możliwości skorzystania z warsztatów w Klubie Festiwalowym, odbędą się koncerty tematyczne. O 19.00 na rzeszowskim Rynku swój koncert zagrają zespoły 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8, odbędzie się koncert muzyki dawnej All Night Vigil.

Nie zabraknie również atrakcji w Klubie Festiwalowym. O 21.00 Piotr Cyrwus odegra rolę oficera Armii Czerwonej w spektaklu teatralnym w reżyserii Tomasza Obary. A od 22.00 przez dwie godziny, na drzewie wyświetlany będzie video-mapping inspirowany postacią Edwarda Janusza. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu, organizatorzy zapraszają na Silent Disco.

Niedziela 25 czerwca

W niedzielę od 10.30 – 13.30 w Klubie Festiwalowym, Piotr Cyrwus poprowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a od 12 na placu przy Moście Zamkowym, rozpoczną się zawody taneczne - Bitwa o Wschód.

W niedzielę możemy się również wybrać do Teatru Maska, na spektakl „Romeo i Julia”, a wieczorem na koncert. O 19.30 w Klubie Festiwalowym wystąpią gwiazdy białoruskiej muzyki elektronicznej, Mustelide, CherryVata. Natomiast na scenie rzeszowskiego Rynku, o 21.00 obejrzeć będzie można balet współczesny w jednym akcie, zatytułowany „Le Spectre de la Rose” .

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalu

KOMENTARZE

Europejski Stadion pełen Kultury

Będzie się działo! Tak najkrócej można opisać to, co wydarzy się w ramach trzeciego...

Europejski Stadion Kultury po raz trzeci w Rzeszowie

30 projektów kulturalnych, ponad 200 artystów i wykonawców z 7 krajów świata. Tak w skrócie można opisać tegoroczną edycję festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Będzie...

Gwiazdorski Europejski Stadion Kultury

Cztery dni trzeciego Europejskiego Stadionu Kultury zapowiadają się fenomenalnie. Program jest tak bogaty, że trzeba będzie wybierać najciekawsze propozycje, bo zobaczyć wszystko nie sposób. Do Rzeszowa zawitają muzycy...

zobacz więcej
Reklama

Brat Bronisław z Dębowca trafił do filmu. Premiera w maju

11 maja w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu "Brat Bronisław z Dębowca". Dokument o skromnym zakonniku z jednego z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych na...

Słynny musical "Grease" w G2A Arena. Wstęp wolny!

Przebój „Summer Nights”, taneczne popisy i romantyczna historia – to znaki rozpoznawcze musicalu „Grease”, który kojarzy się z aktorską parą - Johnem Travoltą i Olivią Newton-John. Słynne...

Łańcut uwiedziony przez Michała Maciaszczyka i Wiedeńską Orkiestrę Kameralną

Fenomenalna Wiedeńska Orkiestra Kameralna pod wodzą skrzypka i dyrygenta Michała Maciaszczyka przywiozła we wtorek do Łańcuta muzykę...

Reklama

Dom i obrazy Wojciecha Weissa ożyły w muzeum w Strzyżowie

Związki Wojciecha Weissa ze Strzyżowem trwały zaledwie pięć lat (1899-1904). Były jednak ważnym okresem życia jednego z najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski i dwudziestolecia...

"Szklana menażeria" w Siemaszkowej - uciec dalej niż na księżyc

W nietypowej scenicznej przestrzeni, przy balladach Nicka Cave?a i ze znakomitą Anną Demczuk w roli Matki rozgrywa się na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej "Szklana...

Imprezowy maj pełen wydarzeń i wrażeń!

Paniaga zainaugurowała sezon wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, jakie w maju będą się odbywać w Rzeszowie i najbliższych okolicach. Spragnieni ciekawych imprez mogą świętować w niemal każdy majowy weekend...

Bossa Ive Mendes w Łańcucie i szampan, którego nie było

Wczorajszy, plenerowy koncert Ive Mendes był długo oczekiwanym wydarzeniem 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Czy spełnił oczekiwania publiczności?

Grand Prix zdobył w Rzeszowie rosyjski teatr

"Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" Teatru Karlsson Haus został uznany za najlepszy spektakl tegorocznej Maskarady – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy 2017. Nagrodę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Marzec-Kwiecień

VIP Marzec-Kwiecień
w numerze m.in.:

• Justyna Garstecka - Motherhood • Wielokulturowa Europa • Oni oraz ,,Mistrz i Małgorzata" • Targi Aerospace w Rzeszowie • Kongres TSLA Expo 2017 • Muzyczny Festiwal w Łańcucie • Zagadki Paniagi
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY