Reklama

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 08-06-2017

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

20 projektów, 38 wydarzeń, 9 koncertów i aż 350 artystów z dziewięciu państw świata - tak zapowiada się tegoroczna edycja ESK w Rzeszowie. Największą atrakcją festiwalu będzie koncert główny, który odbędzie się w piątek, 22 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Wezmą w nim udział kolektywy międzynarodowe z Ukrainy, Gruzji, Macedonii i Wielkiej Brytanii. Polskę zaprezentują Bovska, Bednarek, Brodka oraz zespoły Lemon i Enej. Koncert główny rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy występem ikony brytyjskiego indie-rocka, zespołu The Kooks. Koszt przygotowania festiwalu to 3 miliony złotych.

Koncert główny ESK Wschód Kultury zawsze przyciąga tłumy, to jednak nie jedyna atrakcja festiwalu. Sercem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, gdzie przez cały czas trwania wydarzenia, czyli od 22 – 25 czerwca, będzie można się spotykać i porozmawiać z artystami oraz autorami projektów, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Czwartek 22 czerwca

Dużą zmianą w tegorocznej edycji ESK Wschód Kultury jest przeniesienie koncertu Art Celebration. Dotychczas odbywał się on na zakończenie festiwalu, w tym roku  będzie go otwierał. Ponadto,  do tej pory muzyki jazzowej mogliśmy posłuchać w niedzielny wieczór na Rynku. W obecnej edycji, odbędzie się on w czwartek, o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.

- W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu przenosząc go do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. By wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.

Do udziału w tegorocznej edycji Art Celebration organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, NahumaSternheima i Tomasza Stańki.

W czwartek rozpocznie również działalność Klub Festiwalowy na Bulwarach. Na początek coś dla dzieci. W godzinach.10.00 – 11.40, rozpoczną się „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”. To zabawy muzyczne, gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki, w których wezmą udział członkowie Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.

Później rozpoczną się warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ. Pochodząca z Kazachstanu artystka, poprowadzi dla dzieci zajęcia, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie od pomysłu do realizacji końcowej.

Od czwartku przez cały czas trwania festiwalu, na Bulwarach będzie można oglądać wystawy plenerowe w tym „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”. Z kolei w Muzeum Dobranocek wystawę „Coralgol to właśnie ja” , a także maraton filmowy „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni”. O 19.00, organizatorzy zapraszają do Galerii Dwa Plany przy ulicy Karkowskiej 20, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.  

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego w klubie, odbędzie się projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” wyreżyserowana przez Siergieja Łoźnicę.

Piątek 23 czerwca

Reklama

Największą piątkową atrakcją jest Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. - To wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory - mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Urzedu Miasta w Rzeszowie. -  Koncert otworzy Bovska, a w drugiej części  wystąpią  „Kolektywy” międzynarodowe: Bednarek i Drymba DaDzyga z Ukrainy, LemON i Rustavi Ensemble z Gruzji, Enej i Dzambo Agusevi Orchestra z Macedonii oraz  BRODKA i UNKLE z Wielkiej Brytanii. Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, utwór z filmu  "La la land", a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band".

W piątek będziemy mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, które od 10.00 będą odbywały się w Klubie Festiwalowym na Bulwarach. „Zrób sobie bohatera” to zajęcia plastyczne dla dzieci, przygotowane przez Muzeum Dobranocek. Chętni będą mogli stworzyć maski bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Odbędzie się również Quiz wiedzy dobranockowej. Z kolei starszych, o godzinie 16.30, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty techniki fotograficznej "Sięgając do korzeni" – Cyjanotypia.

Piątek to również dzień ciekawych spotkań. O godzinie 11.30 będzie można porozmawiać ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, a o 14.00 w Galerii Rzeszów z Arturem Andrusem o jego nowej książce „W drodze do rymu”.

Ponadto o 17.00 w ramach projektu „Sięgając do korzeni”, będzie można porozmawiać z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską, kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza, Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą WiMBP w Rzeszowie, którzy odkryją przed uczestnikami rzeszowskie korzenie. Spotkanie odbędzie się Klub Festiwalowym. Po spotkaniu zebrani będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Rzeszowskie janusze”, który powstał dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

Ponadto 23 czerwca w Podziemiach Trasy Turystycznej o 17.00, odbędzie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby - „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Sobota 24 czerwca

W sobotę oprócz ciekawych wystaw oraz możliwości skorzystania z warsztatów w Klubie Festiwalowym, odbędą się koncerty tematyczne. O 19.00 na rzeszowskim Rynku swój koncert zagrają zespoły 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8, odbędzie się koncert muzyki dawnej All Night Vigil.

Nie zabraknie również atrakcji w Klubie Festiwalowym. O 21.00 Piotr Cyrwus odegra rolę oficera Armii Czerwonej w spektaklu teatralnym w reżyserii Tomasza Obary. A od 22.00 przez dwie godziny, na drzewie wyświetlany będzie video-mapping inspirowany postacią Edwarda Janusza. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu, organizatorzy zapraszają na Silent Disco.

Niedziela 25 czerwca

W niedzielę od 10.30 – 13.30 w Klubie Festiwalowym, Piotr Cyrwus poprowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a od 12 na placu przy Moście Zamkowym, rozpoczną się zawody taneczne - Bitwa o Wschód.

W niedzielę możemy się również wybrać do Teatru Maska, na spektakl „Romeo i Julia”, a wieczorem na koncert. O 19.30 w Klubie Festiwalowym wystąpią gwiazdy białoruskiej muzyki elektronicznej, Mustelide, CherryVata. Natomiast na scenie rzeszowskiego Rynku, o 21.00 obejrzeć będzie można balet współczesny w jednym akcie, zatytułowany „Le Spectre de la Rose” .

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalu

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Stary Cmentarz w Rzeszowie

Stary Cmentarz w Rzeszowie założony w 1792 r. niewiele młodszy jest od Łyczakowskiego we Lwowie...

Oblicza śmierci. Przemijanie wpisane w nasze życie

W mrocznych katakumbach klasztoru kapucynów w...

10 koncertów na szóstym Rzeszów Jazz Festiwal. Start 12 listopada

Dziesięć koncertów gwiazd polskiej sceny jazzowej, w tym występy tak znanych muzyków jak Marek Napiórkowski czy Wojtek Mazolewski. 12 listopada startuje szósta...

Szukając domu w Beskidzie Niskim - "Dziennik Uciekiniera" pisany pod Cergową

Pewnego dnia Joanna Sarnecka, warszawianka, pakuje walizki i wraz z trójką dzieci wyprowadza się do Zawadki Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Jest...

"Kolacja dla głupca", czyli dla każdego. Francuska komedia w Teatrze Siemaszkowej

Francuskie komedie znakomicie obnażają śmieszności w ludziach cieszących się społecznym poważaniem, mających o sobie dobre mniemanie...

Reklama

Film "Jako w niebie tak i w Komańczy". Zwiastun już jest. Premiera w grudniu

Film o internowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy jest już na ukończeniu. Krośnieńska Telewizja Obiektyw, producent fabularyzowanego...

Płaskorzeźba od prezydenta RP i ponad 200 prac na aukcji dla dzieci z hospicjum

Ponad 200 prac, w tym obrazy olejne, grafiki, ikony i rzeźby trafi na aukcję charytatywną na Rzecz Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum...

Wacław Kochanowicz. Malarz wspomnień z Jarosławia

Jego prace malarskie cechuje duży realizm i dbałość o detal. Patrząc na nie, możemy poczuć zapach żywicy czy powietrza przed burzą, a na twarzach ludzi, niczym na zdjęciu, rysują się prawdziwe...

Kręcą drugą część "Rzeszowskich januszy". Zdjęcia z "Jadernówki"

Historia Rzeszowa i jego okolic zaklęta w fotografiach sławnego Edwarda Janusza nadal inspiruje twórców skupionych wokół Fundacji Rzeszowskiej. W filmie...

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie. Katarzyna Bonda też będzie

Ponad 30 wydawnictw, świetne ceny książek z rabatami sięgającymi 30 proc. i wielu znakomitych autorów, od których będzie można zdobyć autografy, albo...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY