Reklama

Kultura

Brat Albert z brązu – miał stać w Krakowie. Jest w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 19.06.2017
33388_glowne
Share
Udostępnij

To najładniejsza rzeźba, jaką Karol Badyna, prof. krakowskiej ASP wykonał dla Rzeszowa. Postać świętego nie stoi na postumencie, ale na chodniku – jakby witała wszystkich wchodzących do  budynku Centrum Integracji Społecznej Rzeszowskiego Towarzystwa Świętego Brata Alberta, przypominając ideę niesienia pomocy potrzebującym. Pomnik został odsłonięty w sobotę, 17 czerwca i poświęcony przez bp. Jana Wątrobę, ordynariusza diecezji rzeszowskiej.

– To dzieło powstało z miłości i dla miłości – przypominał wzruszony Aleksander Zacios, prezes Rzeszowskiego Towarzystwa im. Brata Alberta, który od lat jest filarem pomocy bezdomnym w Rzeszowie, ale też wsparcia potrzebujących w Jaśle i stworzenia ośrodka dla kobiet w Racławówce. Sprowadzenie do Rzeszowa rzeźby Ecce Homo, której projekt powstał w 2016 roku, w 100-lecie śmierci św. Brata Alberta, ma dla niego i wszystkich zjednoczonych wokół idei pomagania, symboliczne znaczenie. Przypomina najważniejsze z chrześcijańskich przykazań – przykazanie miłości oraz człowieka, który tę ideę wcielił w Krakowie jeszcze przed I wojną światową, otwierając tam pierwsze schronisko dla bezdomnych – Adamie Chmielowskim.

Rzeźbę zaprojektował Karol Badyna i zdaniem wielu jest to najładniejsza rzeźba, jaką profesor krakowskiej ASP wykonał  dla Rzeszowa. A jego dzieła stoją także przy Al. Cieplińskiego. Jest to Pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej przed urzędem marszałkowskim. Warto dodać, że artysta jest także autorem pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, a także serii sześciu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie. Rzeźbę, która trafiła na ul. Jana Styki w Rzeszowie, gdzie znajduje się schronisko dla bezdomnych i Centrum Integracji Społecznej, prowadzone przez Rzeszowskie Towarzystwo Świętego Brata Alberta, prof. Badyna zaprojektował dla Krakowa. Ale tam nie zdecydowano się na jej postawienie. Mierzący ponad 2 metry wysokości pomnik Ecce Homo nawiązuje do słynnego obrazu Adama Chmielowskiego. Widać na nim zarys postaci Chrystusa znanej z obrazu, z której objęć wychodzi Brat Albert, chroniąc ramieniem smutne dziecko. Rzeźbę w 67 proc. ufundowało Miasto Rzeszów, a resztę przekazali sponsorzy. 

Uroczystość poświęcenia pomnika połączono z wręczeniem wyróżnień dla dobroczyńców Rzeszowskiego Towarzystwa Świętego Brata Alberta. Statuetki „Krzewicieli idei św. Brata Alberta”, stworzone na wzór rzeźby przy ul. Styki otrzymali m.in. bp Jan Wątroba, ks. Stanisław Słowik, Tadeusz Ferenc, Mieczysław Janowski, Janina Filipek, Luciana Rozborska, Rada Miasta Rzeszowa oraz przedsiębiorcy – Robert Stefanowski, prezes Greinplastu; znany rzeszowski cukiernik Kazimierz Rak i Jerzy Żyła, prezes Inżynierii Rzeszów.

Wyróżnienia otrzymał także Aleksander Zacios – tryptyk z okazji srebrnego jubileuszu diecezji rzeszowskiej od biskupa Jana Wątroby oraz wyróżnienie Caritas Diecezji Rzeszowskiej „Miłosierny Samarytanin” od księdza Stanisława Słowika.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy