Reklama

Kultura

“Dobrzy Samarytanie” – wystawa z Podkarpacia od wtorku w Brukseli

Aneta Gieroń
Dodano: 22.06.2017
33468_30949_Ulmowie_1
Share
Udostępnij

We wtorek, 27 czerwca w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarta zostanie wystawa "The Good Samaritans from Poland" autorstwa Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Na kilkunastu planszach przedstawiona zostanie historia Polaków z Markowej, którzy poświęcili życie, by w czasie okupacji ratować Żydów. Symboliczne będzie też zdjęcie otwierające – Wiktorii i Józefa Ulmów  fotografia ślubna z 1935 roku.

Już rok temu w ramach otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów staraniem Oddziału IPN w Krakowie oraz Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy partnerstwie z MSZ powstała odnowiona wersja wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” autorstwa dr. Mateusza Szpytmy. Wystawę przygotowano w kilkunastu wersjach językowych. Poza granicami kraju prezentowano ją w 2016 roku w kilkudziesięciu miastach na 6 kontynentach.

– Od wtorku, 27 czerwca w Parlamencie Europejskim w Brukseli będzie można oglądać około 20 plansz, które złożą się na wystawę  "Dobrzy Samarytanie z Polski" i będą bezpośrednio nawiązywać do dobrze już znanej wystawy "Samarytanie z Markowej" – mówi Jakub Pawłowski z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Na planszach, oprócz mieszkańców Markowej ratujących Żydów przed zagładą, znalazła się też fotografia dębu Józef z Wiśniowej, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Dąb ma około 650 lat i bardzo bogatą historię. Przed laty zainspirował Józefa Mehoffera, którego grafika przedstawiająca drzewo trafiła na przedwojenny stuzłotowy banknot. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza, a na pamiątkę tego wydarzenia, został nazwany imieniem artysty.  Drzewo zapisało się również w historii podczas II wojny światowej. W jego pniu ukrywała się żydowska rodzina, której udało się przeżyć niemiecką okupację.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy