Reklama

Kultura

Najlepsza muzyka w dworku Konopnickiej na Festiwalu Żarnowiec

Aneta Gieroń
Dodano: 18.08.2017
34098_festiwal
Share
Udostępnij
Okolice Jedlicza, Żarnowca na początku XX wieku były bardzo barwnymi adresami. Dziś trochę zapomniane miejsce, ale to właśnie w Żarnowcu ostatnie lata swojego życia spędziła Maria Konopnicka, która w 1903 roku tutejszy dworek otrzymała od narodu polskiego i gdzie do swojej śmierci w 1910 roku spędzała wszystkie wiosenno – letnie miesiące. To właśnie tutaj już po raz trzynasty od 1 do 3 września odbędzie się Festiwal Żarnowiec, który gromadzi melomanów i wielbicieli twórczości Konopnickiej.
 
– Byłem dumny, gdy udało się współorganizować m.in. rocznicę 100 – lecia przybycia Marii Konopnickiej do Żarnowca, która przypadła w 2003 roku – mówi Marek Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu.   – Od 13 lat coraz piękniej rozwija się Festiwal Żarnowiec, który w tym roku odbędzie się od 1 do 3 września. W tym terminie całe życie kulturalne Jedlicza i Krosna skoncentruje się właśnie w Żarnowcu. Przyjadą goście z całej Polski, a przed dworkiem co wieczór usiądzie ponad 1000 osób.
 
W tym roku wystąpią min. Marek Piekarczyk z musicalem poświęconym Krzysztofowi Klenczonowi. Będzie opera "Carmen" w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu, w reżyserii Wiesława Ochmana, a w niedzielę, 3 września Walce Straussa z Festiwalową Orkiestrą Johanna Straussa z Katowic i Baletem Opery Śląskiej oraz gala operetkowa z udziałem solistów z Opery Lwowskiej i Bytomskiej. Dzięki Festiwalowi Żarnowiec chcemy kulturę wysoką wprowadzić  do masowej wyobraźni. Od początku w to wierzyłem i uważam, że jest to potrzebne. 
 
Zwłaszcza w takim miejscu, jak Żarnowiec, gdzie mieszkała Konopnicka.  Znakomita poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka. W swoich czasach szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Konopnicka była też niezwykle pracowita i odważna jak na czasy, w których żyła. Mimo że rozstała się z mężem, samodzielnie radziła sobie z wychowaniem sześciorga dzieci, pracą zarobkową oraz nieustannym dokształcaniem.  Dobrze znając około 10 języków obcych, m.in.: niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, angielski oraz włoski, zajęła się przekładami. Tłumaczyła utwory m.in. Heinricha Heinego, Paula Heyse, Edmonda De Amicisa. Jej osiągnięcia jako tłumaczki do dziś są pamiętane, a kilka lat temu Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, został zaproszony do Rzymu, gdzie Konopnicka otrzymała dyplom Ambasadora Kultury Rzymu za kultywowanie swojej twórczości i tłumaczenia na język włoski. Był również zaproszony do Genui, gdzie poetka mieszkała przez pół roku i w 2010 roku z tej okazji odsłonięto tablicę Jej poświęconą. 
 
W 1889 roku poznała malarkę Marię Dulębiankę, z którą pozostawała w głębokiej przyjaźni. Dulębianka wprowadziła się wraz z Konopnicką do dworku w Żarnowcu, gdzie miała swoją pracownię. Razem odbywały stąd podróże do Austrii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii, których klimat służył zdrowiu Konopnickiej.
 
 Była nie tylko pisarką ale i działaczką społeczną. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem – w tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec strajkujących dzieci Wrześni. Patriotka, autorka powszechnie znanej "Roty".
 
Program Festiwalu
 
1 września ( piątek) godz. 19 – plener cena biletu 50 zł
Poemat rockowy Krzysztofa Klenczona.
Musical o pierwszej miłości, z Sopotem  lat 60 w tle.
W roli głównej Marek Piekarczyk
 
2  września ( sobota) godz. 19.00 – plener cena biletu 50 zł 
Georges Bizet "Carmen"
Soliści, Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu
Reżyseria Wiesław Ochman
 
3 września ( niedziela), godz. 17.30 – plener cena biletu 50 zł za 2 koncert w niedzielę
Od Opery do Operetki
Soliści Opery Lwowskiej i Śląskiej oraz artyści Szkoły Wokalno – Aktorskiej w Krośnie
 
3 września ( niedziela), godz. 19.00 – plener
Nad Pięknym Modrym Dunajem – W Krainie Walca
Soliści i artyści baletu Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Festiwalowa Orkiestra Johanna Straussa
Dyrygent Małgorzata Kaniowska
 
Bilety do nabycia w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w Jasielskim Domu Kultury, w Biurze Turystycznym OMNIBUS w Krośnie oraz w Iwoniczu Zdroju przy Placu Dietla 2. Można też kupować karnety w cenie 100 zł upoważniające do wstępu na wszystkie koncerty Festiwalu.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy