Reklama

Kultura

Remont “Kantorówki”. Muzeum będzie nieczynne przez rok

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.11.2017
35633_kantorowka
Share
Udostępnij

Jeszcze do końca listopada br. można zwiedzać muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim. Potem rozpocznie się remont „Kantorówki”, który potrwa do października-listopada 2018 r. Na czas prac muzeum zostanie zamknięte dla zwiedzających, a eksponaty przeniesione.

– Szóstego listopada zostanie rozstrzygnięty przetarg, muzeum będzie można zwiedzać do końca miesiąca, a potem na czas prac budowlanych zostanie zamknięte dla zwiedzających – mówi Marcin Świerad, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim.

„Kantorówka” – Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, to stara plebania, w której urodził się Tadeusz Kantor. Zostanie przebudowana i wyremontowana, dzięki czemu zyska nie tylko nowy wygląd, ale i więcej miejsca na ekspozycje. Prace obejmą m.in. wymianę dotychczasowej kostki wokół plebani na kostkę granitową; wokół budynku staną ławki ogrodowe; budynek i teren wokół niego zostanie oświetlony, a zieleń zrewitalizowana.

Zmieni się też układ funkcjonalny wewnątrz. Na nieużywanym dotychczas poddaszu powstanie  przestrzeń ekspozycyjna, toalety zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych; powstanie też podjazd dla osób niepełnosprawnych. Renowacji zostaną poddane tynki zewnętrzne i wewnętrzne oraz sufity, wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. Prace obejmują też wykonanie instalacji: gazowej, co i elektrycznej. Po przebudowanie „Kantorówka” będzie obiektem klimatyzowanym.

Prace oszacowano na 2 846 373,90 zł, z czego 2 419 417,77 zł to pozyskane przez gminę dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

6 kwietnia 1915 na plebani w Wielopolu Skrzyńskim przyszedł na świat Tadeusz Kantor, ochrzczony przez wuja – ks. Józefa Radoniewicza – 25 kwietnia w miejscowym kościele. Mieszkał w niej z rodziną (matką Heleną i trójką przyrodniego rodzeństwa) przez kilka lat, do śmierci ks. Radoniewicza w 1921 roku. Potem Helena Kantor z dziećmi opuściła plebanię i wynajęła mieszkanie w rynku, zaś w 1924 r. przeniosła się do Tarnowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy