Reklama

Kultura

Murale na stodołach. “Cichy Memoriał” Arkadiusza Andrejkowa

Redakcja
Dodano: 25.01.2018
37425_andr
Share
Udostępnij

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali. Dzięki projektowi „Cichy Memoriał” Arkadiusza Andrejkowa znów wracają do ludzkiej pamięci. Aby ich zobaczyć, trzeba objechać kawał Podkarpacia, ale można też zajrzeć na wystawę dokumentujących to dzieło zdjęć w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka, twórca murali przeniósł swoją sztukę na stodoły. Na mapie jego malarskiej wędrówki jest m.in. Gorajec, Jankowce, Myczkowce, Wolica Piaskowa, Załuż, Orelec i wiele innych. Powstało w sumie 19 prac, w około 10 miejscowościach.

– Projekt narodził się na początku 2017 roku. Jego głównymi warunkami było odnalezienie ciekawych powierzchni na stodołach i szopach, znajdujących się na terenach wiejskich Podkarpacia – mówi Andrejkow. – Następnym etapem było poproszenie ludzi o pokazanie starych zdjęć z rodzinnych albumów i wybranie fotografii, które zostaną przeniesione na ścianę. Wybierając zdjęcia na poszczególne ściany ważne było, aby pochodziły z tej samej miejscowości, w której znajduje się malowany przeze mnie budynek. Połączyły się tutaj dwie drogi – malarstwo inspirowane starą fotografią, które zaczęło się u mnie jeszcze w czasach przygotowywania pracy licencjackiej, oraz upodobanie do dziwnych powierzchni.

Jak dodaje artysta od początku, kiedy zaczął malować na ścianach, przechodząc przez etap tradycyjnego graffiti, poszukiwał nietypowych powierzchni. Drewnianych, niezagruntowanych betonów, brzydkich ścian. – To mnie inspirowało – mówi. – Wiedziałem, że natura zrobiła tam już sporą część pracy stricte malarskiej za mnie. Może to i trochę lenistwo – nigdy nie lubiłem etapu załatwiania pozwoleń, dźwigania wiader farb emulsyjnych, wałków. Postawiłem na minimalizm i ciekawie to wyszło.

Przemierzając różne wioski, spostrzegł spory malarski potencjał w starych stodołach i szopach. – Pomyślałem, że mogłyby stanowić nietypową, plenerową galerię sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla mnie idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi poprzez swoją surowość i brak podkładu były praktycznie gotowe, aby przystąpić do pracy – opowiadał Andrejkow w filmie dokumentującym projekt. – Najpierw rozważałem namalowanie przeskalowanych portretów starych ludzi. Ale to było typowe dla mojej sztuki. Chciałem pokazać coś nowego.

Dlatego wybrał fotografie przedstawiające rodziny. Najczęściej były to zdjęcia rodzin właścicieli stodół, na których malował. Każda praca powstawała w jeden dzień. To obrazy transparentne, postacie zdają się być częścią obiektu i wychodzić ze ściany ku widzowi. – Jakby tu były od zawsze – mówi Andrejkow.

Arkadiusz Andrejkow w jednym z wywiadów zdradził, że projekt będzie kontynuował. Chce stworzyć mural w każdym podkarpackim powiecie. Marzy mu się także mapa, z którą będzie można tę niezwykłą, plenerową galerię zwiedzić.

Sztukę Arkadiusza Andrejkowa można podziwiać także w Sanoku, gdzie namalował mural przedstawiający historię tego miasta. Wiele jego prac znajdziemy również spacerując po Rzeszowie. Autorstwa Andrejkowa jest portret Edwarda Janusza, znanego rzeszowskiego fotografa, na garażu przy ul. Jagiellońskiej, twarze polskich i ukraińskich artystów na studzienkach nad Wisłokiem, dziewczynka ze słuchawkami na ścianie przychodni i portret Tadeusza Nalepy przy ul. Jagiellońskiej.

Arkadiusz Andrejkow urodził się w 1985 r. w Sanoku. Odbył studia na kierunku Edukacja Plastyczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki w roku 2010. Uprawia malarstwo i sztukę graffiti. Jego dorobek twórczy prezentowany był na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy