Reklama

Kultura

Folkowisko w Gorajcu z Andrzejem Stasiukiem i zespołami ze Wschodu

Biznesistyl.pl
Dodano: 10.07.2018
40130_stasiuk-or
Share
Udostępnij

„Na Wschód” – tak brzmi motto barwnego Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko, które rozpocznie się w czwartek, 12 lipca i potrwa do niedzieli, 15 lipca. Przez cztery dni Gorajec będzie tętnił wielokulturowością i folklorem w atrakcyjnym wydaniu. Zagrają zespoły m.in. ze Słowacji, Turcji i Białorusi, a wśród zaproszonych gości jest pisarz Andrzej Stasiuk, który na Folkowisku gościł już niejeden raz i twierdzi, że „Folkowisko to jest piękna impreza, bezinteresowna, dla zwykłych ludzi, w miejscu niebywałym”.

Folkowisko Festiwal Kultury Pogranicza, który od 2008 roku odbywa się w niewielkiej wsi Gorajec w gminie Cieszanów, już dwa razy trafił na prestiżową listę najlepszych festiwali Europy. Jego organizatorzy to Maciej Piotrowski wraz z żoną Mariną, grupą przyjaciół i rodziną – wszyscy zafascynowani wielokulturowością i folklorem, od lat konsekwentnie promujący te wartości.

Folkowisko przełamuje stereotypy, popularyzuje ideę wielokulturowości i wspólnotowości, a zarazem przyciąga największe gwiazdy sceny folkowej i zapewnia doskonałą zabawę. Festiwal podejmował już tematykę poświęconą kulturze ukraińskiej, żydowskiej, chłopskiej czy babskiej. Oprócz koncertów na Folkowisku odbywają się warsztaty oraz gry terenowe, a każdego roku bierze w nim udział coraz więcej osób.

Podczas poprzednich edycji wydarzenie wystąpiły zespoły takie jak R.U.T.A., Dagadana, Liudy Dobri, Vladimirska, Studium Instrumentów Etnicznych, Joryj Kłoc, Same Suki czy bard Jacek Kleyff, a w wieczorach opowiadaczy brali udział Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło i Maciej Szajkowski.

Ile Wschodu jest w naszej kulturze i tradycji

Motyw tegorocznego Folkowiska brzmi „Na Wschód”.  Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 lipca. W czwartek z koncertami wystąpią: Sabir Duo, Sviatyj i Yerba Mater. Piątek to wieczór opowiadaczy z cenionym pisarzem i wydawcą Andrzejem Stasiukiem, oraz koncerty Üçtelli Trio (Turcja), Kateriny Malikovej (Słowacja) oraz Dzieciuków – buntowników z Grodna, którzy śpiewają wyłącznie po białorusku, więc w swoim kraju znajdują się na czarnej liście.

Podkarpackim akcentem na Folkowisku będzie kolor i piękno podkarpackiej muzyki ludowej w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Markowianie. Zespół zbiera i podtrzymuje tradycję, trenuje tańce, pieśni, piosenki i przyśpiewki ludowe zasłyszane i zaczerpnięte ze środowiska lokalnego. Markowianie dadzą koncert oraz poprowadzą warsztaty.

W sobotę zagrają: Yegor Zabolev (jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów; na Folkowisku zaprezentuje na żywo muzykę do klasyka chińskiej niemej kinematografii pt. „Bogini”), Kuba Blokesz, Nirmal Shakti (członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Sahaja Yoga, którzy propagują hinduską kulturę poprzez muzykę, taniec, rozmaite formy plastyczne i medytację), a także Kirszenbaum, Kapela ze Wsi Warszawa, Porto Meskla oraz Nie Ten Dzień.

W niedzielne popołudnie wystąpią Pawlaki, Kapela Ze Zdziłowic i Kapela Zdzisława Kwapińskiego.

Mieszkańcy lasu opowiedzą o permakulturze i samowystarczalnym siedlisku

Na Folkowisku będą gościć Marcin Krzeszewski i Samuela Słoń, którzy kilka lat temu wyprowadzili z miasta do lasu na Pogórzu Dynowskim, gdzie w myśl zasad permakultury, rzeźbią samowystarczalne siedlisko, a zdobywaną wiedzą dzielą się na blogu Kapalpada. Na Folkowisku będą opowiadać o podstawowych zasadach permakultury i popularnych praktykach. Teorię będzie można ugruntować na praktycznej części, która obejmie budowę grządki ze słomianych bali.

Ponadto na Folkowisku odbędą się warsztaty języka migowego dla dzieci, warsztaty dla rodziców i dzieci, rajd rowerowy, spacer pod gwiaździstym niebem, warsztaty garncarskie i warsztaty tańca.


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy