Reklama

Kultura

Andrzej Stasiuk o Niepodległości w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 03.09.2018
40606_stasiuk
Share
Udostępnij
Znakomity pisarz i publicysta, Andrzej Stasiuk będzie gościem Pretekstów Kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które już w sobotę, 8 września w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. W tym roku pod tytułem "Niepodległość” odbędą się już po raz piąty. 
 
„Preteksty Kulturalne. Europejskie Dni Dziedzictwa”, to pomysł Krystyny Lenkowskiej, rzeszowskiej poetki, anglistki, organizatorki spotkań „Preteksty Literackie” oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i jego dyrektora, Bogdana Kaczmara.
 
W ciągu pięciu lat Pretekstom udało się na stałe wejść do kalendarza ważnych rzeszowskich imprez, a w poprzednich latach koncentrowały się na dziedzictwie żydowskim, ukraińskim, galicyjskim, śląskim, w ogóle na dziedzictwie, czyli na tym, z czego Podkarpacie, jako miejsce na pograniczu kultur, języków i narodów wyrosło i  co jest jego największym dziedzictwem. W tym roku będzie ważna dyskusja o naszej tożsamości z okazji obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
I jak mówi Krystyna Lenkowska, to spotkanie będzie ważne z kilku powodów: „Co ma do powiedzenia w roku 2018 wybitny pisarz na temat niepodległości? O co my będziemy go pytać? Co powiemy, my rzeszowianie, mieszkańcy Podkarpacia, pisarzowi o światowej sławie, na stałe zamieszkałemu w Beskidzie Niskim? Co on nam opowie o swoim spotkaniu z "apokaliptycznym i niepoprawnym politycznie Mickiewiczem w świecie islamu", którego czyta i śpiewa na najnowszej płycie ukraińskiego zespołu Haydamaky?”
 
W poprzednich latach Preteksty Kulturalne w Muzeum Okręgowym gościły m.in. Amira Ora. Jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów z Izraela, potomka polskich Żydów, którzy w latach 30. XX wieku wyemigrowali z Radomska. Trzy lata temu w ramach dziedzictwa ukraińskiego w Pretekstach brali udział: Bohdan Zadura, wybitny poeta i tłumacz poezji ukraińskiej oraz Andriej Bondar, jeden z najlepszych współczesnych poetów ukraińskich.  W 2016 roku Preteksty nosiły tytuł „Galicyjskie sacrum”, a gościem specjalnym była Krystyna Rodowska, znakomita tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki i poetka. Artystka na co dzień mieszka w Warszawie, ale jej związki z Galicją są bezdyskusyjne – urodziła się w przedwojennym Lwowie, a dzieciństwo spędziła w rzeszowskiej kamienicy. W ubiegłym roku na wskroś śląski artysta – malarz i pisarz, Henryk Waniek nawiązał do tematu "Krajobraz – świątynia natury". Twórca, dla którego Śląsk jest niczym ziemia obiecana, potrafił doszukać się podobieństw w "krajobrazie" Śląska i Podkarpacia, gdzie nie tylko o porównania wprost idzie, ale i analogie w wielokulturowej, wielonarodowej przeszłości obu regionów.
 
Andrzej Stasiuk, który na co dzień mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim, gdzie wspólnie z Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia.
 
Zadebiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Mury Hebronu” – zapis więziennych doświadczeń. Kolejne tomy prozy ugruntowały pozycję literacką Stasiuka. „Opowieści galicyjskie” z 1994 roku to na poły fabularyzowane, na poły reportażowe obrazki z życia mieszkańców podgórskiej prowincji, ze świetnie podpatrzonymi realiami obyczajowymi w dobie transformacji ustrojowej oraz z klimatem, w którym poetycki liryzm sąsiaduje z brutalnością.
 
Swoje teksty publikował na łamach „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”, a zważywszy na jego  publicystyczny temperament, który czyni go bardzo aktualnym i trafnym komentatorem polskiej rzeczywistości zarówno społecznej jak i politycznej, zapowiada się ciekawy wieczór w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
 
Impreza rozpocznie się o godz. 18 spotkaniem autorskim z Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzą Krystyna Lenkowska i Tomasz Wojewoda. Na godz. 19.15 zaplanowany jest wieczór poetów z udziałem m.in. Jerzego Fąfary, Stanisława Dłuskiego, Krystyny Lenkowskiej, Marka Pękali, Jana Tulika, Tomasza Wojewody i oczywiście, Andrzeja Stasiuka.  Na wszystkie prezentacje wstęp wolny.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy