Reklama

Kultura

Mistrzowski “Mistrz i Małgorzata” na Maskaradzie

Aneta Gieroń
Dodano: 14.05.2015
19529_Mistrz_114
Share
Udostępnij
Przed nami ostatni już dzień festiwalu teatru formy i ostatnia szansa, by zobaczyć "Sen nocy letniej" Teatru Banialuka. Za nami już bez szans na powtórkę, a szkoda ogromna, świetny spektakl Teatru Malabar Hotel, który we współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie przedstawił w Rzeszowie "Mistrza i Małgorzatę". Piękna adaptacja znakomitej powieści Michaiła Bułhakowa zachwyca świetną grą aktorską, scenografią, bardzo wiernym oddaniem treści rosyjskiej powieści i kapitalną, absurdalną sceną rozmowy z publicznością, która idealnie wpisuje się w świat absurdów z powieści Bułhakowa. 
 
Przeniesienie na deski teatru powieści uznawanej za arcydzieło literatury światowej, w dodatku o tak skomplikowanej konstrukcji, to zadanie karkołomne, niebezpieczne, ale jakże kuszące. Białostocki Teatr Malabar Hotel oraz Teatr Dramatyczny z Warszawy, nie dali się onieśmielić geniuszowi Bułhakowa i wyszła z tego piękna opowieść – oryginalna, nowatorska zaskakująca, ale paradoksalnie bardzo wierna treści oryginału.
 
A "Mistrz i Małgorzata", to niełatwa lektura. Jej fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie w latach 30. XX wieku, w których historię wpleciona jest powieść o Poncjuszu Piłacie oraz losy Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Z tego wszystkiego na scenie teatru rodzi się niezwykła opowieść o absurdach systemu totalitarnego, wierze, jednostce, literaturze i miłości.  
 
Nie sposób nie zachwycać się rysunkami i portretami bohaterów stworzonymi przez Ewę Woźniak oraz lalkami Marcina Bikowskiego. Jedna z pierwszych scen, czyli dialog Wolanda z Michaiłem Aleksandrowiczem Berliozem,  w wykonaniu tego samego aktora z udziałem lalki, jest genialna. Tak samo jak scena rozmowy z publicznością wywołująca śmiech, zakłopotanie, niedowierzenie, fenomenalny nastrój absurdu. Bo co wspólnego z Bułhakowem mogą mieć  JOW-y z toczącej się właśnie kampanii prezydenckiej? Ano dużo! Znakomite wyczucie rzeczywistości zapożyczone ze stylistyki rosyjskiego prozaika.   
 
Spektakl trwający ponad 3, 5 godziny i będący wyzwaniem czasowym dla niejednego widza, zasługuje na absolutny podziw dla aktorów, którzy na scenie ani na moment nie zwalniają i w kilka osób odgrywają kilkanaście postaci.  Mistrzowski „Mistrz i Małgorzata”, po prostu.
 
"Mistrz i Małgorzata"
autor: Michaił Bułhakow
reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Anna Stela
projekcje: Aleksander Janas
koprodukcja: Teatr Dramatyczny w Warszawie
 
Obsada: Agnieszka Makowska, Kornelia Trawkowska, Anna Stela, Marcin Bartnikowski,Marcin Bikowski, Łukasz Lewandowski, Łukasz Wójcik
 
Program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA
 
15 maja, piątek
 
godz. 10.00 – Pyza na polskich dróżkach (Teatr Andersena, Lublin), spektakl dla dzieci od 0 do 5 lat, sala baletowa
godz. 19.00 – Sen nocy letniej (Teatr Banialuka, Bielsko-Biała), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – Any-Body (studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku), spektakl dla dorosłych, mała scena
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy