Reklama

Kultura

Kantorowska “Buda Jarmarczna” w najlepszym towarzystwie

Aneta Gieroń
Dodano: 06.06.2015
19995_IMG_4548
Share
Udostępnij
Do niedzieli potrwa festiwal "Buda Jarmarczna", inspirowany sztuką i biografią wybitnego artysty, Tadeusza Kantora, o którego niezwykle skutecznie upomina się rzeszowski Teatr Przedmieście. Kapitalny pomysł, świetne teatry, i Aneta Adamska, sprawczyni teatralnego „zamieszania”, która zaraża entuzjazmem i do teatru ściąga tłumy rzeszowian. Tak było w piątek na „Bubuja. Fantazja à la Witkacy” w wykonaniu legendarnego Teatru im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego i tak będzie aż do niedzieli, gdy na scenie zobaczymy ostatni spektakl w wykonaniu gospodarzy – "Ja jestem…" Teatru Przedmieście. 
 
„BudęJarmarczną”, festiwal na którym oprócz spektakli teatralnych i wykładów, są także warsztaty aktorskie, otworzył spektakl teatru, który po raz pierwszy wystąpił w Rzeszowie, a który od 30 lat zachwyca w Zakopanem. „Bubuja. Fantazja à la Witkacy” Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, to niezwykły collage złożony z dzieł patrona teatru. Piosenki z  przedstawień, których teksty to utwory zarówno Witkacego, jak i znakomitych polskich poetów – twórców kabaretu XX-lecia międzywojennego oraz mistrzów poezji światowej.
 
Sam festiwal nawiązuje do życia i twórczości artysty XX wieku, Tadeusza Kantora, reżysera, scenografa, malarza, teoretyka sztuki, twórcy happeningów i wykładowcy krakowskiej ASP. Trwa bowiem rok tego wybitnego artysty z Wielopola Skrzyńskiego, a setne urodziny Kantora, to świetna okazja, by zwrócić uwagę na znaczenie jego twórczości dla kultury współczesnej i skłonić twórców do prezentacji inicjatyw inspirowanych jego biografią i sztuką. Bo jak sam o sobie mówił: „mimo że w kolejnych okresach, na różnych "etapach" i "postojach" wypisywałem, jak na słupach przydrożnych nazwy miejsc: teatr "informel", zerowy, niemożliwy, teatr Realności Biednej, Teatr – Wędrówka, teatr śmierci, to zawsze gdzieś na dnie była to ta sama BUDA JARMARCZNA”.
 
Festiwal składa się z trzech części: artystycznej (spektakle teatralne inspirowane sztuką T. Kantora), naukowej (wykłady teoretyków sztuki, współpracowników T. Kantora, projekcje filmowe) oraz edukacyjnej (warsztaty teatralne prowadzone przez aktora Teatru Cricot 2 Romana Siwulaka). 
 
Najciekawsze jest oczywiście to, co dziej się na scenie przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. W sobotę widzowie oklaskiwali spektakl w konwencji włoskiej commedii dell'arte w wykonaniu Carlo Roselli z włoskiego Teatro Sospesi. Wesołe historyjki, klaunada, ciągłe, nagłe zmiany rytmu i  światła, z których krok po kroku tworzy się opowieść.  Spektakl inspirowany sztuką  "Pentamerone" U.K. Basilea (Neapol,  ok. 1650 r.) w lekki i ironiczny sposób opowiada o potrzebie uczestnictwa  we współczesnym teatrze.  
 
W niedzielę czeka nas „Misterium Narodzenia" Adama Walnego – spektakl w konwencji średniowiecznego ludowego misterium. Przedstawienie pełne witalności, ironii i humoru, oparte o teksty biblijne i apokryficzne opowiada o okolicznościach narodzin i młodości  Jezusa z Nazaretu. „Ja jestem…” Teatru Przedmieście zakończy festiwal.
 
PROGRAM
  
7 czerwca (niedziela) Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
 
18.00  Walny Teatr „Misterium narodzenia”
 
20.30  Teatr Przedmieście „Ja jestem…”
 
Udział w festiwalu jest bezpłatny. Obowiązkowa rezerwacja miejsc pod numerem 667 714 730 lub na stronie teatr.przedmiescie@wp.pl
 
 
Organizatorem festiwalu „Buda Jarmarczna" jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE" we współpracy z Teatrem Przedmieście, a projekt dofinansowany jest z budżetu Województwa Podkarpackiego.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy