Reklama

Od środy Festiwal "Źródła Pamięci" już po raz piąty

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 16-09-2015

Od środy Festiwal
Piąta edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", rozpoczynającego się we środę, 23 września, obfituje w ilość i jakość zdarzeń. Odbędzie się dziewięć spektakli teatralnych (w tym aż trzy premiery rzeszowskich twórców), konferencje naukowe, wystawy i projekcje filmów - wszystko nawiązujące do twórczości trzech wielkich reformatów teatru pochodzących z Podkarpacia. 
 
Pomysłodawczynią festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest Aneta Adamska, założycielka i reżyserka "Teatru „Przedmieście”, która w 2011 roku zainicjowała w Rzeszowie cykl wydarzeń sięgających do dorobku Jerzego Szajny, Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. W tym roku odbędzie się już piąta odsłona tego wydarzenia artystyczno-naukowego.
 
Przez pięć festiwalowych dni  w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście i Muzeum Okręgowym odbywać się będą konferencje naukowe, wystawy, pokazy filmów i oczywiście spektakle inspirowane twórczością trzech wielkich mistrzów, stanowiące kontynuację lub formę dialogu czy dyskusji z ich myśleniem o teatrze.  Wśród gości festiwalu są między innymi Sambor Dudziński, Teatr Malabar Hotel i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy czy Teatr Witkacego.
 
Spektakl "Bieguny" na dobry początek
 
Festiwal rozpocznie się rzeszowską premierą spektaklu "Bieguny" w reż. Pawła Passiniego (dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki”, zdobywca nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie "Morrison/Śmiercisyn"). W obsadzie "Biegunów" wystąpią aktorki rzeszowskiego teatru lalek: Marta Bury i Jadwiga Domka oraz dwie aktorki, które w tym roku dołączyły do zespołu: Klaudia Cygoń i Malwina Kajetańczyk. 
 
Paweł Passini spełnia w "Biegunach"  jedno z wielkich, niezrealizowanych marzeń niedocenionego w romantyzmie poety - zabiera go w podróż na Biegun Północny. Norwid wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed „drugim sobą” jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Inspiracją do pracy na przedstawieniem były nie tylko listy Norwida i utwory polskich romantyków, m.in. Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, ale także obraz z filmu dokumentalnego Wernera Herzoga „Spotkania na krańcach świata” - pingwin, który nie wiadomo dlaczego odłącza się od grupy i udaje się w głąb lądu, wprost na biegun. Premedytacja i upór z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad.
 
Premierę będą miały także spektakle: "Podróż" Teatru Przedmieście, inspirowana powieścią "Józef i jego bracia" Tomasza Manna, oraz opowiedziana językiem teatru tańca "Łagodna" Teatru O.de.la . 

Cenione zespoły teatralne na gościnnych występach
 
Publiczność zobaczy także produkcje z ostatnich sezonów, które swoje premiery miały w 2014 lub 2015 r. Wśród nich m.in. „Król Dawid - Live!” - przedstawienie z pogranicza gatunków w wykonaniu Sambora Dudzińskiego (monodram miesza się tu ze stand-up comedy, teatr piosenki z teatrem cieni, pantomima płynnie przechodzi w koncert). „Król Dawid - Live!” to z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty, z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika. 
 
Teatr Malabar Hotel, który gościł już na deskach rzeszowskiego teatru, tym razem wystąpi w przedstawieniu przygotowanym wspólnie z Teatrem Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy. Będzie to opowieść o Don Juanie w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl łączy historię słynnego molierowskiego kochanka ze światem filmów Ingmara Bergmana. Dlatego motywy niewierności, miłosnej udręki i zwątpienia w istnienie metafizycznego ładu uzupełniają się, a spotkanie filmowej narracji ze stylistyką wykorzystującą lalki wkłada komedię Moliera w nieco inny kontekst. Podczas festiwalu zobaczymy także dwa przedstawienia Teatru Witkacego oraz Trzeciego Teatru Lecha Raczaka.
 
Naukowo o reformatorach teatru  
 
Reklama
Organizatorzy zaplanowali wystąpienia wielu znawców twórczości trzech reformatorów teatru oraz tych, którzy zetknęli się z nimi podczas swojej drogi twórczej. Roman Siwulak  opowie o procesie twórczym Teatru Cricot 2, prof. Krzysztof Pleśniarowicz o ambalażach pamięci, dr Klaudiusz Święcicki przyjrzy się pamięci i postpamięci w twórczości Tadeusza Kantora, dr Tadeusz Kornaś zajmie się liturgiczną afirmacją i bluźnierstwem w wybranych spektaklach Teatru Laboratorium. W części naukowej udział wezmą także prof. Zbigniew Osiński i Andrzej Piątek. Natomiast prof. Jose Alberto Ferreira przybliży słuchaczom recepcję twórczości Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora w Portugalii.

W Galerii Teatru „Maska” zaprezentowana zostanie wystawa "JOANNA BRAUN /PINIE BAUSCH". Cykl prac Joanny Braun przynosi osobiste impresje zanotowane w rysunkach „stop-klatkach” gestów tancerki z Cafe Müller, które tworzą nową opowieść o życiu intymnym kobiety, jej odczuwaniu ciała, relacjach międzyludzkich i procesie umierania. Tematem, z którym próbuje się zmierzyć artystka jest: „dochodzenie do ściany, przechodzenie na drugą stronę, schodzenie poprzez rozbicie - umieranie.” Formą: fakturowane plansze w technice własnej na białych, neutralnych ekranach z włókna szklanego. 
 
"Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Spektakle: bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska. Spektakl "Łagodna" prezentowany w ramach akcji "60+Kultura" – bilety dla osób po 60. roku życia w promocyjnej cenie 10 zł.
 
Rezerwacja: 17 85 20 614, 85 01 360.
 
Prelekcje, wystawa, projekcja filmu "Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia": wstęp wolny


PROGRAM
23 września 2015 r. (środa)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
19.00 JOANNA BRAUN / PINIE BAUSCH - wernisaż wystawy
20.00 „BIEGUNY”* – rzeszowska premiera spektaklu; reż. Paweł Passini; neTTheatre i Teatr Maska w Rzeszowie
 
24 września 2015 r.  (czwartek)
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
10.00 Promocja najnowszego numeru „Pamiętnika Teatralnego” w całości poświęconego Tadeuszowi Kantorowi (z  udziałem Agnieszki Koecher-Hensel i prof. Jarosława Komorowskiego  z IS PAN, redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”)
10.30 Prelekcje: prof. Krzysztof Pleśniarowicz , Jaromir Jedliński, Roman Siwulak; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 „Podróż”*  Teatr Przedmieście
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Król Dawid – Live!”* spektakl w wykonaniu Sambora Dudzińskiego, Teatr Muzyczny Capitol
22.00 Spotkanie z twórcami, prowadzenie dr Michał Mizera
 
25 września 2015 r. (piątek)
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
10.00 Prelekcje: dr hab. Tadeusz Kornaś ,prof. Zbigniew Osiński, dr Klaudiusz Święcicki, prof. Jose Alberto Ferreira, red. Andrzej Piątek; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 „Misterium Buffo”* Trzeci Teatr Lecha Raczaka 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Don Juan”* Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Teatr Malabar Hotel
22.00 Spotkanie z twórcami, prowadzenie dr Michał Mizera
 
26 września 2015 r. (sobota)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4 
11.00 Dyskusja z udziałem gości festiwalu, m.in. Lecha Raczaka i Andrzeja Dziuka, prowadzenie dr Michał Mizera
18.00 „Ach… Żyliśmy”* Trzeci Teatr Lecha Raczaka 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Witkacy – Appendix”* Teatr im. St. I. Witkiewicza
 
27 września 2015 r. (niedziela)
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
12.00 „Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia” – film w reż. Ewy Grabowskiej
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00  „Ccy-Witkac-Y (Menażeria)”* Teatr im. St. I. Witkiewicza 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Łagodna”** Teatr O. de. la 
 
*bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska, rezerwacja tel.: 17 85 20 614, 85 01 360
 
** spektakl w ramach akcji 60+Kultura, bilety dla osób po 60. roku życia w cenie 10 zł 
 

KOMENTARZE

Tadeusz Kantor odnaleziony na rysunkach Jerzego Gurawskiego

Wystawą rysunków Jerzego Gurawskiego...

Rzeszów Kantora, Szajny i Grotowskiego

W tym roku festiwal jest wyjątkowy. Ojej, ja tak mówię od trzech lat...

Przejmująca "Blizna" Mądzika w hołdzie Szajnie

W świetle księżyca i stłumionych świateł, w miejscu starego Rzeszowa - gdzie w czasie okupacji było getto – ale i nowego Rzeszowa tętniącego dziś młodością i dźwiękiem klaksonów, pięknym...

Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

Czytanie kręci, czytam na okrągło! Targi Książki w Rzeszowie

Katarzynę Bondę, Annę Dziewit - Meller, Artura Górskiego, Tomasza Sekielskiego, Krzysztofa Vargę, Katarzynę Puzyńską oraz wielu innych autorów ulubionych książek...

Malarz życia, czyli 40 lat pracy twórczej Leszka Kuchniaka w rzeszowskim BWA

Leszek Kuchniak, w którego twórczości sacrum przenika się z profanum, mówi o sobie "malarz życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją...

Święto Leszka Kuchniaka w BWA i jego dwa światy: smutny i wesoły

Przydałyby się trzy takie galerie jak Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, żeby pomieścić dzieła, które stworzył Leszek Kuchniak w ostatnim 40-leciu...

Reklama

Rzeszowska premiera na "Źródłach Pamięci" - wzruszające "Kroniki podwórkowe"

Maciej był grzeczny, nie sprawiał kłopotu, Anetka zawsze miała pomysły, ale nie wszystkie jej wychodziły, Pawła koledzy stawiali na...

Henryk Waniek i dziedzictwo śląskie w Muzeum Okręgowym

Na wskroś śląski artysta - malarz i pisarz, Henryk Waniek będzie gościem Pretekstów Kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które już w sobotę, 16 września w Muzeum...

Szukając domu w Beskidzie Niskim - "Dziennik Uciekiniera" pisany pod Cergową

Pewnego dnia Joanna Sarnecka, warszawianka, pakuje walizki i wraz z trójką dzieci wyprowadza się do Zawadki Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Jest...

Biblijne inspiracje na wystawie Marii Monikowskiej-Tabisz w Galeria r_z

"Mądrość Syracha" to tytuł wystawy malarstwa Marii Monikowskiej-Tabisz, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 14 września o godz. 18. w Galerii r_z...

Coming out w Galerii Nierzeczywistej RSF

Galeria Nierzeczywista RSF zaprasza w piątek, 25 sierpnia o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy Olgi Głowackiej pt. "COMING OUT".

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY