Reklama

Od środy Festiwal "Źródła Pamięci" już po raz piąty

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 16-09-2015

Od środy Festiwal
Piąta edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", rozpoczynającego się we środę, 23 września, obfituje w ilość i jakość zdarzeń. Odbędzie się dziewięć spektakli teatralnych (w tym aż trzy premiery rzeszowskich twórców), konferencje naukowe, wystawy i projekcje filmów - wszystko nawiązujące do twórczości trzech wielkich reformatów teatru pochodzących z Podkarpacia. 
 
Pomysłodawczynią festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest Aneta Adamska, założycielka i reżyserka "Teatru „Przedmieście”, która w 2011 roku zainicjowała w Rzeszowie cykl wydarzeń sięgających do dorobku Jerzego Szajny, Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. W tym roku odbędzie się już piąta odsłona tego wydarzenia artystyczno-naukowego.
 
Przez pięć festiwalowych dni  w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście i Muzeum Okręgowym odbywać się będą konferencje naukowe, wystawy, pokazy filmów i oczywiście spektakle inspirowane twórczością trzech wielkich mistrzów, stanowiące kontynuację lub formę dialogu czy dyskusji z ich myśleniem o teatrze.  Wśród gości festiwalu są między innymi Sambor Dudziński, Teatr Malabar Hotel i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy czy Teatr Witkacego.
 
Spektakl "Bieguny" na dobry początek
 
Festiwal rozpocznie się rzeszowską premierą spektaklu "Bieguny" w reż. Pawła Passiniego (dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki”, zdobywca nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie "Morrison/Śmiercisyn"). W obsadzie "Biegunów" wystąpią aktorki rzeszowskiego teatru lalek: Marta Bury i Jadwiga Domka oraz dwie aktorki, które w tym roku dołączyły do zespołu: Klaudia Cygoń i Malwina Kajetańczyk. 
 
Paweł Passini spełnia w "Biegunach"  jedno z wielkich, niezrealizowanych marzeń niedocenionego w romantyzmie poety - zabiera go w podróż na Biegun Północny. Norwid wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed „drugim sobą” jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Inspiracją do pracy na przedstawieniem były nie tylko listy Norwida i utwory polskich romantyków, m.in. Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, ale także obraz z filmu dokumentalnego Wernera Herzoga „Spotkania na krańcach świata” - pingwin, który nie wiadomo dlaczego odłącza się od grupy i udaje się w głąb lądu, wprost na biegun. Premedytacja i upór z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad.
 
Premierę będą miały także spektakle: "Podróż" Teatru Przedmieście, inspirowana powieścią "Józef i jego bracia" Tomasza Manna, oraz opowiedziana językiem teatru tańca "Łagodna" Teatru O.de.la . 

Cenione zespoły teatralne na gościnnych występach
 
Publiczność zobaczy także produkcje z ostatnich sezonów, które swoje premiery miały w 2014 lub 2015 r. Wśród nich m.in. „Król Dawid - Live!” - przedstawienie z pogranicza gatunków w wykonaniu Sambora Dudzińskiego (monodram miesza się tu ze stand-up comedy, teatr piosenki z teatrem cieni, pantomima płynnie przechodzi w koncert). „Król Dawid - Live!” to z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty, z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika. 
 
Teatr Malabar Hotel, który gościł już na deskach rzeszowskiego teatru, tym razem wystąpi w przedstawieniu przygotowanym wspólnie z Teatrem Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy. Będzie to opowieść o Don Juanie w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl łączy historię słynnego molierowskiego kochanka ze światem filmów Ingmara Bergmana. Dlatego motywy niewierności, miłosnej udręki i zwątpienia w istnienie metafizycznego ładu uzupełniają się, a spotkanie filmowej narracji ze stylistyką wykorzystującą lalki wkłada komedię Moliera w nieco inny kontekst. Podczas festiwalu zobaczymy także dwa przedstawienia Teatru Witkacego oraz Trzeciego Teatru Lecha Raczaka.
 
Naukowo o reformatorach teatru  
 
Reklama
Organizatorzy zaplanowali wystąpienia wielu znawców twórczości trzech reformatorów teatru oraz tych, którzy zetknęli się z nimi podczas swojej drogi twórczej. Roman Siwulak  opowie o procesie twórczym Teatru Cricot 2, prof. Krzysztof Pleśniarowicz o ambalażach pamięci, dr Klaudiusz Święcicki przyjrzy się pamięci i postpamięci w twórczości Tadeusza Kantora, dr Tadeusz Kornaś zajmie się liturgiczną afirmacją i bluźnierstwem w wybranych spektaklach Teatru Laboratorium. W części naukowej udział wezmą także prof. Zbigniew Osiński i Andrzej Piątek. Natomiast prof. Jose Alberto Ferreira przybliży słuchaczom recepcję twórczości Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora w Portugalii.

W Galerii Teatru „Maska” zaprezentowana zostanie wystawa "JOANNA BRAUN /PINIE BAUSCH". Cykl prac Joanny Braun przynosi osobiste impresje zanotowane w rysunkach „stop-klatkach” gestów tancerki z Cafe Müller, które tworzą nową opowieść o życiu intymnym kobiety, jej odczuwaniu ciała, relacjach międzyludzkich i procesie umierania. Tematem, z którym próbuje się zmierzyć artystka jest: „dochodzenie do ściany, przechodzenie na drugą stronę, schodzenie poprzez rozbicie - umieranie.” Formą: fakturowane plansze w technice własnej na białych, neutralnych ekranach z włókna szklanego. 
 
"Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Spektakle: bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska. Spektakl "Łagodna" prezentowany w ramach akcji "60+Kultura" – bilety dla osób po 60. roku życia w promocyjnej cenie 10 zł.
 
Rezerwacja: 17 85 20 614, 85 01 360.
 
Prelekcje, wystawa, projekcja filmu "Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia": wstęp wolny


PROGRAM
23 września 2015 r. (środa)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
19.00 JOANNA BRAUN / PINIE BAUSCH - wernisaż wystawy
20.00 „BIEGUNY”* – rzeszowska premiera spektaklu; reż. Paweł Passini; neTTheatre i Teatr Maska w Rzeszowie
 
24 września 2015 r.  (czwartek)
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
10.00 Promocja najnowszego numeru „Pamiętnika Teatralnego” w całości poświęconego Tadeuszowi Kantorowi (z  udziałem Agnieszki Koecher-Hensel i prof. Jarosława Komorowskiego  z IS PAN, redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”)
10.30 Prelekcje: prof. Krzysztof Pleśniarowicz , Jaromir Jedliński, Roman Siwulak; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 „Podróż”*  Teatr Przedmieście
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Król Dawid – Live!”* spektakl w wykonaniu Sambora Dudzińskiego, Teatr Muzyczny Capitol
22.00 Spotkanie z twórcami, prowadzenie dr Michał Mizera
 
25 września 2015 r. (piątek)
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
10.00 Prelekcje: dr hab. Tadeusz Kornaś ,prof. Zbigniew Osiński, dr Klaudiusz Święcicki, prof. Jose Alberto Ferreira, red. Andrzej Piątek; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 „Misterium Buffo”* Trzeci Teatr Lecha Raczaka 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Don Juan”* Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Teatr Malabar Hotel
22.00 Spotkanie z twórcami, prowadzenie dr Michał Mizera
 
26 września 2015 r. (sobota)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4 
11.00 Dyskusja z udziałem gości festiwalu, m.in. Lecha Raczaka i Andrzeja Dziuka, prowadzenie dr Michał Mizera
18.00 „Ach… Żyliśmy”* Trzeci Teatr Lecha Raczaka 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Witkacy – Appendix”* Teatr im. St. I. Witkiewicza
 
27 września 2015 r. (niedziela)
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
12.00 „Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia” – film w reż. Ewy Grabowskiej
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00  „Ccy-Witkac-Y (Menażeria)”* Teatr im. St. I. Witkiewicza 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 „Łagodna”** Teatr O. de. la 
 
*bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska, rezerwacja tel.: 17 85 20 614, 85 01 360
 
** spektakl w ramach akcji 60+Kultura, bilety dla osób po 60. roku życia w cenie 10 zł 
 

KOMENTARZE

Rzeszów Kantora, Szajny i Grotowskiego

W tym roku festiwal jest wyjątkowy. Ojej, ja tak mówię od trzech lat...

Tadeusz Kantor odnaleziony na rysunkach Jerzego Gurawskiego

Wystawą rysunków Jerzego Gurawskiego...

Zamach stanu, który był kompromisem - nauka z Konstytucji 3 Maja

Sukces zależy także od wyboru właściwego momentu, a 3 maja 1791 roku, dla uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji taki nie był. Gdybyśmy poczekali tylko parę lat...

Przejmująca "Blizna" Mądzika w hołdzie Szajnie

W świetle księżyca i stłumionych świateł, w miejscu starego Rzeszowa - gdzie w czasie okupacji było getto – ale i nowego Rzeszowa tętniącego dziś młodością i dźwiękiem klaksonów, pięknym...

zobacz więcej
Reklama

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego...

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu w Niedzielę Palmową

Po raz czwarty w Niechobrzu zostanie wystawione plenerowe Misterium Męki Pańskiej, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

Reklama

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Arkadiusz Andrejkow w rzeszowskiej galerii To Tu

Wystawa obrazów Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka, autora artystycznego projektu "Cichy Memoriał" i twórcy znanych murali, m.in. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie, otwarta zostanie w piątek, 23 lutego, o godz...

Woroniec Jr i Bednarska zagoszczą na wystawie w BWA

"Woron Voltage" Piotra Worońca Juniora oraz "Niedotykalność" Kamili Bednarskiej to tytuły nowych wystaw, które od 22 lutego będzie można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych. Oboje związani...

Fundacja Rzeszowska pokazała film "Rzeszowskie janusze. Rodzina"

Jedna z pierwszych fotografek Galicji i Rzeszów w okresie międzywojennym to temat drugiego już filmu dokumentalnego, jaki Fundacja Rzeszowska nakręciła, wykorzystując...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY