Reklama

Kultura

60 lat Teatru Maska i 5 odsłona Festiwalu Źródła Pamięci

Anna Matusz-Gap
Dodano: 21.09.2015
21947_IMG_3261
Share
Udostępnij
Sześćdziesiąty, jubileuszowy sezon Teatru Maska zapowiada się bardzo interesująco. Odbędzie się 7 premier, a pierwsza z nich "Bieguny" już w środę 23 września podczas Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor.
 
Premiera jubileuszowego sezonu Teatru Maska odbędzie się w najbliższą środę, 23 września i będzie to spektakl "Bieguny" w reżyserii Pawła Passiniego. Przedstawienie zostało zrealizowane wspólnie z Centrum Kultury w Lublinie oraz neTTheatre i jest to propozycja Sceny dla dorosłych. Spektakl, to autorska i bardzo plastyczna koncepcja Pawła Passiniego, w której bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid – przedstawiany jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Odkryty pośmiertnie nie miał szansy na właściwe uznanie. Passini spełnia jedno z wielkich, niezrealizowanych marzeń poety i zabiera go w podróż na Biegun Północny.
 
3 października odbędzie się pierwsza premiera dla dzieci. Będzie to spektakl "Solartaxi. Samochód na słońce", na podstawie scenariusza i w reżyserii Joanny Gerigk. Scenariusz spektaklu napisany został na podstawie prawdziwej historii Louisa Palmera. Palmer, szwajcarski nauczyciel, zbudował samochód napędzany energią słoneczną i przejechał nim świat, spełniając w ten sposób swoje marzenie z dzieciństwa. Przełożenie tych wydarzeń na działanie sceniczne, zaowocowało stworzeniem historii o spełnianiu marzeń, o tym, że chociaż jest to trudne, to również całkowicie możliwe. 
 
Jeszcze w tym roku, w listopadzie, odbędą się kolejne dwie premiery również w propozycji Sceny dla dzieci. Pierwsza z nich, to "Smoki" – Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Spektakl opowiada o tym, że tak samo jak my nie wierzymy w smoki, tak i smoki nie wierzą w ludzi. Wszystko jest kwestią umowy i wyobraźni, musimy się tylko wyzbyć uprzedzeń i uwierzyć, że wszystko jest możliwe… Zwłaszcza w bajkach. Druga propozycja to nowość w repertuarze Teatru Maska – spektakle dla najmłodszych widzów w wieku 0-4 lat. 
 
– Jest to teatr pierwszy, inicjacyjny, mniej opowiadany a bardziej dotykany, współodczuwany – podkreśla Jerzy Jan Połoński, dyrektor artystyczny Teatru Maska. 
 
Po nowym roku ukaże się przedstawienie Julii Holewińskiej w reżyserii Roberta Drobniucha – "Skarpety i Papiloty". Jest to współczesna, nowa dramaturgia, oparta na książce pod tym samym tytułem. Nie będzie to prapremiera a druga odsłona tego przedstawienia. Jest to bajka o lisiej rodzinie, codziennych obowiązkach i równouprawnieniu.
 
Na zakończenie sezonu a zarazem na rozpoczęcie Maskarady, zaprezentowany zostanie spektakl "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. To znana wszystkim, familijna opowieść o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą.
 
Teatr Maska ma także w planach organizację Małej i Dużej Akademii Teatralnej, czyli warsztatów dla dzieci i nauczycieli.
 
23 września rozpoczyna się wspomniany już Festiwal Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, który potrwa pięć dni. Jest to piąta osłona tego wydarzenia, podczas której zaplanowano wiele interesujących pokazów, prelekcji i spotkań. Odbędzie się dziewięć spektakli teatralnych, w tym aż trzy premiery rzeszowskich teatrów, konferencje naukowe, wystawy i projekcje filmów, a wszystko to połączone trzema nazwiskami – Szajna – Grotowski – Kantor. 
 
– Cały czas wracamy do tego i chcemy podkreślić fakt, że Ci wybitni, wielcy twórcy pochodzą stąd, z Rzeszowa, Nienadówki czy Wielopola. Również tematy spotkań i prelekcji będą oscylowały wokół tych nazwisk – zapowiada Aneta Adamska, dyrektor artystyczny Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor. 
 
Przez pięć festiwalowych dni w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście i Muzeum Okręgowym odbywać się będą konferencje naukowe, wystawy, pokazy filmów i oczywiście spektakle inspirowane twórczością trzech wielkich mistrzów, stanowiące kontynuację lub formę dialogu czy dyskusji z ich myśleniem o teatrze. Wśród gości festiwalu są między innymi Sambor Dudziński, Teatr Malabar Hotel i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy czy Teatr Witkacego.
 
Spektakle: bilety w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska. 
 
Spektakl "Łagodna" prezentowany w ramach akcji "60+Kultura" – bilety dla osób po 60. roku życia w promocyjnej cenie 10 zł.
 
Prelekcje, wystawa, projekcja filmu "Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia": wstęp wolny
 
Rezerwacja: 17 85 20 614, 85 01 360
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy