Reklama

Witkacy i rzecz o katastrofie rozpocznie w Rzeszowie Festiwal Nowego Teatru

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-10-2015

Fot. Maciej Mikulski

Fot. Maciej Mikulski

W natłoku obrazów atakujących z ekranów, w rytmie muzyki i przekazu, który wciska się głęboko w mózg, następuje rozpad naszego świata. – Poczujcie to – mówią twórcy multimedialnej sztuki „Kurka Wodna – Katastrofa jest coraz bliżej", której premiera odbędzie się w Teatrze im. W. Siemaszkowej w czwartek, 22 października. Spektakl wg dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza, wyreżyserowany przez Jana Nowarę rozpocznie 54. Rzeszowskie Spotkania Teatralne - 02 Festiwal Nowego Teatru. 
 
- Dlaczego Witkacy? Bo to jedna z moich fascynacji – oświadcza Jan Nowara, reżyser premierowego spektaklu i dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. – „Kurka Wodna” to jeden z najrzadziej wystawianych przez teatry dramatów, a zarazem najdoskonalsza realizacja Witkacowskiej teorii Czystej Formy. Doszedłem jednak do wniosku, że właśnie ten tekst pozwala zanurzyć się w otaczającej nas rzeczywistości. Witkacy, jak mało który pisarz potrafił pokazać pustkę człowieka. Portretuje świat i ludzką masę, którą za chwilę pochłonie rewolucja, a z drugiej strony siłę konsumpcji, rozpadające się więzi między nie potrafiącymi się zrozumieć ludźmi. Tym spektaklem pytam, czym jest rzeczywistość? Ta, która na otacza to sztuczny twór, wyprodukowany przez wielkie korporacje po to, by napędzać w nas pożądanie kolejnych dóbr i towarów.
 
Piotr Napieraj: Witkacego zrozumiecie

Do pracy nad sztuką Jan Nowara zaprosił młodych artystów – Marcina Pawełczaka, który reżyseruje teledyski, niezależne filmy oraz Pawła Nafusa – muzyka, zajmującego się tworzeniem ścieżek dźwiękowych dla realizacji telewizyjnych oraz teatralnych. 
 
- Dla mnie praca nad spektaklem była nowym doświadczeniem, ponieważ zajmuję się głównie produkcją filmową – przyznaje Marcin Pawełczak. – Pracowałem nad obrazami, które pojawiają się na ekranach wokół sceny. Nie uwspółcześniałem Witkacego na siłę. On jest współczesny, jest proroczy.
 
- Na potrzebę spektaklu napisaliśmy kilka piosenek, używając podkładów o różnej, metafizycznej głębi – odnoszących się do dźwięków pierścieni Saturna, muzyki oceanów, języka delfinów, a także takich, które długo słuchane otwierają czakry - zdradza Paweł Nafus. – Wszystko po to, by oddać to, jak jesteśmy dziś atakowani medialnie, jak mocno funkcjonujemy w popkulturze.  
 
Multimedialną scenografię „Kurki Wodnej” przygotowała Magdalena Gajewska, z którą Jan Nowara współpracował już przy okazji realizacji „Wenus w futrze”. Nad ruchem scenicznym pracował z aktorami Tomasz Dajewski, aktor, mim, reżyser i choreograf. – Chciałem, aby ich gra nie toczyła się w rytm muzyki, ale jej się przeciwstawiała, niosła nowe znaczenia – tłumaczy. A Piotr Napieraj, aktor grający w spektaklu Ojca - Wojciecha Wałpora, zauważa: - Publiczność z pewnością nie będzie miała problemu ze zrozumieniem przesłania dramatu Witkacego. To przecież pochodzący stąd Józef Szajna był kontynuatorem teatru Czystej Formy. Szajna powtarzał nam: Nie odnoszę się do inteligencji widza, ale do jego emocji i podświadomości.  
 
Dziewięć spektakli w konkursie rzeszowskiego festiwalu
 
Jak informuje Joanna Puzyna-Chojka, dyrektor FNT 2015, podczas rzeszowskiego festiwalu zostanie zaprezentowanych w sumie aż 9 spektakli konkursowych, ocenianych – tak jak w ubiegłym roku – przez jury złożone z młodych krytyków i artystów. Zostanie zaprezentowany nowy skład reżyserów, którzy decydują obecnie o obliczu współczesnego polskiego teatru, w tym wyjątkowo silną reprezentację kobiet. Swoje najnowsze spektakle pokażą: Ewelina Marciniak, Julia Mark, Anna Smolar, Monika Strzępka, Bartosz Frąckowiak, Paweł Miśkiewicz, a także – znani już rzeszowskiej publiczności – Weronika Szczawińska i Radek Rychcik. Spektakl tego ostatniego – „Grażynę” Adama Mickiewicza - publiczność pojedzie zobaczyć do Tarnowa.
 
Na scenę Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który jest gospodarzem Spotkań, zaproszono m.in. Narodowy Stary Teatr z Krakowa, Teatr Żydowski z Warszawy, Teatr Polski z Wrocławia i Teatr Wybrzeże z Gdańska. Spektakle reprezentują różnorodne nurty we współczesnym polskim teatrze. Czerpią z języka nowych mediów, przekraczając granice między różnymi dziedzinami sztuki. 
 
Tegoroczna edycja Festiwalu Nowego Teatru została zadedykowana Christophowi Schlingensiefowi, wybitnemu niemieckiemu reżyserowi filmowemu, teatralnemu i operowemu. 
 
Reklama
Rzeszowskim Spotkaniom towarzyszy również 3. Multimedia Szajna Festiwal, a na którego program złoży się: instalacja „Ustawa zasadnicza” przygotowana przez Pracownię Transmediów ASP w Krakowie, warsztaty multimedialne dla młodzieży „Ciało jako ekran” oraz spektakl „Lew na ulicy” przygotowany przez tegorocznych absolwentów Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego, filia we Wrocławiu. Równocześnie z FNT odbywa się także 15. Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego. Organizatorzy zapraszają publiczność również na warsztaty Dramalab, Kinoteatr, a po spektaklach na Rozmowy o teatrze.        
  
Program 02 Festiwalu Nowego Teatru 2015
 
22.10 (czwartek), godz. 19.00/ Duża Scena 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
KURKA WODNA – KATASTROFA JEST CORAZ BLIŻEJ
według Stanisława Ignacego Witkiewicza
Reżyseria JAN NOWARA
 
23.10 (piątek), godz. 19.00/ Duża Scena 
 
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
AFRYKA Agnieszki Jakimiak
Reżyseria BARTEK FRĄCKOWIAK
 
24.10 (sobota), godz. 16.00 i 19.30/ Mała Scena
 
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
AKTORZY ŻYDOWSCY Michała Buszewicza
Reżyseria ANNA SMOLAR 
 
24.10 (sobota), godz. 19.00/ Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – Duża Scena (spektakl wyjazdowy)
 
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
GRAŻYNA Adama Mickiewicza
Reżyseria RADOSŁAW RYCHCIK
 
25.10 (niedziela), godz. 18.00/ Duża Scena
 
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie 
nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! Pawła Demirskiego
Reżyseria MONIKA STRZĘPKA
26.10 (poniedziałek), godz. 18.00/ Duża Scena
 
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu 
KLĘSKI W DZIEJACH MIASTA Agnieszki Jakimiak
Reżyseria WERONIKA SZCZAWIŃSKA
 
27.10 (wtorek), godz. 20.00/ Duża Scena
 
Teatr Polski we Wrocławiu
PODRÓŻ ZIMOWA według Elfriede Jelinek
(w przekładzie Karoliny Bikont)
Opracowanie tekstu i reżyseria PAWEŁ MIŚKIEWICZ
 
28.10 (środa), godz. 18.00/ Duża Scena

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
HISTORIA KARSKIEGO NIEPRAWDZIWA Szymona Bogacza
Reżyseria JULIA MARK
 
29.10 (czwartek), godz. 19.00/ Duża Scena

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
PORTRET DAMY według Henry'ego Jamesa
Tekst i dramaturgia MAGDA KUPRYJANOWICZ
Reżyseria EWELINA MARCINIAK
Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.
 
3. MULTIMEDIA SZAJNA FESTIWAL

30.10 (piątek), godz. 18.00/ Duża Scena
 
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu 
LEW NA ULICY Judith Thompson
(w przekładzie Małgorzaty Semil)
Spektakl dyplomowy absolwentów Wydziału Aktorskiego (poza konkursem)
Reżyseria i teksty piosenek CEZARY IBER
Spektakl zalecany dla widzów od 16. roku życia.
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
 
3. MULTIMEDIA SZAJNA FESTIWAL
25.10, godz. 14.00/ Sala Industrialna Hotelu Rzeszów  - wernisaż wystawy USTAWA ZASADNICZA (instalacja Pracowni Transmediów – Wydział Intermediów ASP w Krakowie). Wystawa będzie czynna w czasie festiwalu codziennie w godz. 14.00 – 18.00.
24 i 25.10, godz. 11.00 – 14.00/ Sala Industrialna Hotelu Rzeszów - CIAŁO JAKO EKRAN (warsztaty multimedialne dla młodzieży – projekt Jakuba Falkowskiego)
15. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU TEATRALNEGO
22.10, godz. 18.00/ Foyer - wernisaż wystawy
 
DRAMA LAB (szkicowanie spektaklu – warsztatowa forma sceniczna najnowszych polskich dramatów):
26.10, godz. 21.00/ Mała Scena - WIELKA RZEŹ KOTÓW NA ULICY KOPERNIKA Weroniki Murek
28.10, godz. 21.00/ Mała Scena - NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG Beniamina Bukowskiego, reż. Beniamin Bukowski
 
KINOTEATR (spektakle telewizyjne i ekranizacje współczesnych polskich sztuk)
27.10, godz. 11.00/ Mała Scena - MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Doroty Masłowskiej, reż. Grzegorz Jarzyna, DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIACYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska
28.10, godz. 11.00/ Mała Scena - KARSKI Magdaleny Łazarkiewicz i Dominik W. Rettingera, reż. Magdalena Łazarkiewicz, CHŁOPIEC MALOWANY Piotra Rowickiego, reż. Piotr Ratajczak
29.10, godz. 11.00/ Mała Scena - BRONIEWSKI Radosława Paczochy, reż. Adam Orzechowski
30.10, godz. 11.00/ Mała Scena - KOŃ, KOBIETA, KANAREK Tomasza Śpiewaka, reż. Remigiusz Brzyk
 
ROZMOWY O TEATRZE
22.10, godz. 21.00 / Foyer - Promocja Wydawnictw Jubileuszowych
29.10, godz. 14.00 / Mała Scena - debata ARTYSTA W „CZASACH OBURZENIA”
Spotkania z twórcami - 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29.10 (kwadrans po spektaklu, Foyer) prowadzą Katarzyna Lemańska, Karolina Wycisk).

KOMENTARZE

Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

W Matki Boskiej Zielnej oddajemy hołd naturze

15 sierpnia - święto Matki Boskiej Zielnej, jedno z najpiękniejszych świąt, kiedy oddajemy hołd naturze, która nas żywi, leczy, zachwyca. Wiązanki z ziół i kłosów zbóż przyozdobione kwiatami i dojrzewającymi...

W Rzeszowie powstała wystawa w hołdzie Magdalenie Abakanowicz

"Genius Saeculi – Duch naszego czasu… W hołdzie Magdalenie Abakanowicz" to tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, którym w Rzeszowie uhonorowano twórczość wybitnej...

Czytanie kręci, czytam na okrągło! Targi Książki w Rzeszowie

Katarzynę Bondę, Annę Dziewit - Meller, Artura Górskiego, Tomasza Sekielskiego, Krzysztofa Vargę, Katarzynę Puzyńską oraz wielu innych autorów ulubionych książek...

Reklama

Epokowe wydarzenie w polskiej archeologii. W Chotyńcu znaleziono niezwykłą grecką amforę

Ceramiczną, niemal kompletną, malowaną amforę grecką z drugiej połowy VII w. lub początku VI w. p.n.e., odkrył...

Malarz życia, czyli 40 lat pracy twórczej Leszka Kuchniaka w rzeszowskim BWA

Leszek Kuchniak, w którego twórczości sacrum przenika się z profanum, mówi o sobie "malarz życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją...

O Bieszczadach w Bieszczadach za darmo

Od 22 do 31 sierpnia do siedmiu bieszczadzkich miejscowości: Polańczyka, Myczkowiec, Ustrzyk Dolnych, Bystrego, Rzepedzi, Zagórza i Uherzec Mineralnych, zawita Teatr im. Wandy Siemaszkowej ze spektaklem "Wyżej niż połonina...

Luksusowe torebki i kobiece ubiory w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

"Moda na styl. Stroje i akcesoria damskiej mody - XIX-XX w." to tytuł niezwykle atrakcyjnej wystawy, czynnej do pierwszego października w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie...

Święto Leszka Kuchniaka w BWA i jego dwa światy: smutny i wesoły

Przydałyby się trzy takie galerie jak Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, żeby pomieścić dzieła, które stworzył Leszek Kuchniak w ostatnim 40-leciu...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY