Reklama

Kultura

Premiery kinowe 2016 roku: Beksińscy, Kantor, Przyboś, Smarzowski

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 05.01.2016
BiS - grafika v4
Share
Udostępnij
Seweryn w roli Zdzisława Beskińskiego, Ogrodnik w roli Tomasza; Borys Szyc jako Tadeusz Kantor i Krzysztof Pieczyński wcielający się w Juliana Przybosia. Oprócz tego kręcone na Podkarpaciu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego i „Na granicy” Wojtka Kasperskiego – w 2016 roku na ekranach kin pojawi się kilka znaczących filmów związanych z Podkarpaciem przez miejsce akcji lub głównych bohaterów.
 
„Nigdy tu już nie powrócę” o Tadeuszu Kantorze
 
Na drugą połowę roku zapowiedziana jest premiera filmu o Tadeuszu Kantorze, urodzonym w 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim koło Ropczyc, absolwencie, a później profesorze Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W postać cenionego malarza, scenografa i twórcy teatru Cricot 2 wciela się… Borys Szyc. Wybór aktora do roli artysty spotkał się z mieszanymi odczuciami, ale jak widać na zdjęciach – dzięki charakteryzacji Szyc bardzo przypomina Tadeusza Kantora. Czy aktor-celebryta, który nie miał ostatnio dobrych recenzji, udźwignie postać niezwykłego artysty, przekonamy się za kilka miesięcy. Film pt. „Nigdy tu już nie powrócę” reżyseruje Jan Hryniak („Czas honoru. Powstanie”).
 
 
„Ostatnia rodzina” o Beksińskich
 
7 października na ekrany kin wejdzie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadająca o 28 latach życia rodziny Beksińskich. Główne role zagrają: Andrzej Seweryn – Zdzisław Beksiński, Dawid Ogrodnik – Tomasz Beksiński, syn; Andrzej Chyra – marszand Piotr Dmochowski oraz Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska, żona malarza. Film wyreżyserował Jan P. Matuszyński i będzie to jego pełnometrażowy debiut fabularny. Fabuła filmu koncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich. Scenariusz „Ostatniej Rodziny” autorstwa Roberta Bolesto rozpoczyna się w Sanoku, gdzie Tomasz Beksiński rozwiesza klepsydry o swojej śmierci, kończy się zaś w 2005 roku, gdy Zdzisław Beksiński został zamordowany. 
 
 
Doskonała charakteryzacja Andrzeja Seweryna do roli malarza Zdzisława Beksińskego i Dawida Ogrodnika do roli Tomasza, oraz znakomity warsztat obu aktorów dają nadzieję, że będzie to bardzo dobry film. Autor scenariusza określa obraz mianem tragikomedii, zaznaczając, że Zdzisław, Tomasz i Zofia byli bardzo pogodnymi ludźmi.
 
 
„Wołyń” Wojtka Smarzowskiego powstał w Sanoku i Kolbuszowej
 
Także na 7 października zapowiedziana jest premiera „Wołynia” w reżyserii i na podstawie scenariusza Wojtka Smarzowskiego, urodzonego w Jedliczu na Podkarpaciu. Smarzowski część filmu nakręcił na Podkarpaciu, w październiku 2014 – w skansenie Sanoku, w maju i lipcu 2015 roku – w skansenie w Kolbuszowej. Wołyń" będzie epickim dramatem historycznym, rozgrywającym się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Akcja obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Główną bohaterką jest Zosia Głowacka i to jej oczami widzowie będą obserwować toczące się wydarzenia. 17-letnia Zosia jest po uszy zakochana w ukraińskim chłopcu Petrze Hapynie, ale ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka, starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. W rolach głównych występują: Michalina Łabacz, Iza Kuna, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak.
 
 
„Powidoki” – z Julianem Przybosiem
 
„Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy opowiadają o artyście Władysławie Strzemińskim (1893-1952), pionierze awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., malarzu, grafiku, projektancie, teoretyku sztuki i pedagogu Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego) – w tej roli Bogusław Linda. Jedną z najbliższych osób w otoczeniu Strzemińskiego był urodzony w Gwoźnicy, gm. Niebylec, poeta, krytyk, eseista – Julian Przyboś. W filmie Andrzeja Wajdy zagra go Krzysztof Pieczyński, znany z ról w „Ziarnie prawdy”, „Uwikłanie”, „Jack Strong”. 
 
Premiera filmu zapowiedziana jest na 2016 rok, ale nie podano jeszcze konkretnej daty.
 

Film „Na granicy” powstawał w Bieszczadach
 
Już 19 lutego w kinach pojawi się thriller „Na granicy”, nakręcony w 2015 roku w zimowych plenerach Bieszczad. Film przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię ojca – byłego pogranicznika (w tej roli Andrzej Chyra) i dwóch synów, którzy po rodzinnej tragedii przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje. Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie (Marcin Dorociński), wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości. Za scenografię odpowiedzialny jest Marek Warszewski („Miasto 44"). Operatorem jest Łukasz Żal („Ida”). Film reżyseruje Wojciech Kasperski, wielokrotnie nagradzany dokumentalista, znany m.in. z filmu „Nasiona”, debiutujący w obrazie pełnometrażowym. Producentem filmu jest Marcin Wierzchosławski z Metro Films. Dystrybutorem – Kino Świat.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy