Reklama

Nowy dyrektor w Teatrze Maska i nowe pomysły na scenę dla dzieci

A A A
Alina Bosak

Dodano: 13-09-2016

Jacek Popławski, Monika Szela Fot. Alina Bosak

Jacek Popławski, Monika Szela Fot. Alina Bosak

Wyremontowana widownia i scena, nowy dyrektor artystyczny oraz spektakl na zamówienie to niespodzianki, jakie przygotował na początek sezonu Teatr Maska w Rzeszowie. A to jeszcze nie wszystko – dzięki audiodeskrypcji i zatrudnieniu tłumaczy języka migowego – spektakle będą mogli nareszcie zobaczyć i usłyszeć widzowie z dysfunkcjami wzroku i słuchu. 

 

Jacek Popławski, nowy dyrektor artystyczny Teatru Maska, jest aktorem i reżyserem, który przez wiele związany był ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.  - Rzeszów to dla mnie szczególne miejsce, związane z moim debiutem aktorskim, jak i reżyserskim – podkreśla. - Do Teatru Maska trafiłem zaraz po studiach i pracowałem tu przez dwa sezony. Teraz wzbogacony przez doświadczenia wracam i zapraszam na nowy sezon, który obfituje w spektakle dla dzieci w różnym wieku. Teatr lalek to teatr formy, z przenośnią, metaforą, symbolem i uniwersalizmem, który w moim przekonaniu trafia głębiej i prościej do serca każdego człowieka.

Co w repertuarze

W zeszłym roku Teatr Maska rozpoczął realizację przedstawień adresowanych dla najmłodszych widzów, dwu-czteroletnich. Scena „najnajowa”, jak ją nazwano, oferowała maluchom „Czasoodkrywanie” w reżyserii Ewy Mrówczyńskiej. Pozostaje ono w repertuarze.

- Na pewno i w tym sezonie przygotujemy nowy spektakl dla „najnajów” – zapewnia Jacek Popławski. – Będą też nowe propozycje dla starszych  dzieci, od przedszkolaków po uczniów szkół podstawowych.

Propozycją dla tych ostatnich zaczął się właśnie sezon w Teatrze Maska. Spektakl „Gra” to edukacyjne przedstawienie współfinansowane przez podkarpackiego wojewodę, które w zabawowej formie i poprzez historię głównej bohaterki uczy, jak zachowywać się w drodze do szkoły, by być bezpiecznym. Premiera sztuki, w której często powtarza się numer 112, odbyła się 11 września.

- To przedsięwzięcie na swój sposób niezwykłe. Teatr wychodzi poza budynek, gdzie może być częścią tworzenia społeczności i w sposób immanentny dla siebie, czyli nie w sposób czysto pedagogiczny, nie wchodząc w strefę działania nauczycieli, w formie artystycznej, teatralnej i lalkowej przedstawia ważne dla dzieci treści. Uczymy i bawimy, wykorzystując do tego zabawę symboliczną. W „Grze” jest dużo powtórzeń, działania na rytmach. Cały czas jest to teatr. Bo naszym zadaniem jest kształtowanie nie tylko wiedzy, ale i wrażliwości dziecka – zwraca uwagę Jacek Popławski i zdradza tytuł kolejnej nowości. – Już za chwilę, 2 października, będzie premiera spektaklu dla dzieci od lat 4 – „Calineczki” na podstawie baśni H.Ch. Andersena w reżyserii Daniela Arbaczewskiego – z bardzo ciekawymi, wielkimi formami, które mają pomóc w oddaniu skali świata, tak innej przecież dla tytułowej bohaterki. To opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca i podejmowaniu ryzyka, by ruszyć w drogę, które było ogromne w przypadku kogoś tak malutkiego. A jednak trzeba podejmować ryzyko i trzeba ruszać w drogę – zauważa dyrektor artystyczny Teatru Maska.

Na listopad natomiast rzeszowska scena szykuje wspomniana wcześniej premierę dla „najnajów” – „Statek Noego” w reżyserii Katarzyny Kawalec. – Teatr dla najmłodszych widzów nie pozwala trzymać się rygorów widowiska, chodzi w nim o zapoznanie i oswojenie dziecka z przestrzenią teatru – tłumaczy Popławski. - To dla nas spektakle bardzo ciekawe, ale i trudne. Również przez to, że nie możemy wymagać od tych dzieci, by wytrzymały godzinę w jakimś rygorze. Łamiemy rampę, oddzielenie aktora od widzów. Wszystko się miesza. Chcemy się poznać i przyzwyczaić małych do chodzenia do teatru i do tej formy rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, jaki umożliwia sztuka teatru. Chcemy widzów zatrzymać przy sobie na wiele lat. Zapraszamy przecież także na spektakle Sceny dla dorosłych.

Reklama

Scenę dla dorosłych nowy dyrektor artystyczny chce zachować i, podobnie jak w przypadku sceny dla „najnajów”, przygotowywać w ramach jej propozycji, jedną premierę w każdym sezonie. Ale nie w obecnym.       

Ciekawą propozycję teatr przygotowuje na wiosnę. Anna Retoruk, znana z „Dziadów po Białoszewskim” – spektaklu, który został bardzo dobrze oceniony na festiwalach teatralnych – przygotuje również przedstawienie w Rzeszowie. – Wpisuje się ono w mój plan na ten teatr – wrażliwy i uważny – mówi Popławski. – Jesteśmy w jakimś otoczeniu, nie działamy w próżni, dotykają nas sprawy , które dzieją się poza granicami naszego kraju, ale go dotykają. Przymierzamy się więc do realizacji spektaklu na podstawie książki Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”. Dotyczy on ludzi, którzy musieli uciekać z Ukrainy przed wojną. To spojrzenie z punktu widzenia dziecka, które musi się odnaleźć w tej rzeczywistości – zarówno emigranta, jak i „miejscowego”. Bo jest to wyzwanie dla obu. Chcemy kształtować wrażliwość dziecka także w tym kierunku. Widzimy, co się stało w Anglii. To 15-latkowie zamordowali przecież emigranta, co wynikało najprawdopodobniej z nietolerancji i lęku przed obcymi. Tak samo, jak my bywamy emigrantami, tak samo do nas przyjeżdżają ludzie z innych krajów i musimy uczyć się żyć razem. Na chwilę albo na zawsze.

W maju Jacek Popławski zaprasza na spektakl przez niego wyreżyserowany, pt. „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita, który w sposób dowcipny i lekki dotyka filozoficznych tematów. – Codziennie zapominamy o tej najprostszej rzeczy, która jest wspominana przez wiele kultur, filozofii i religii –  że warto docenić jeden dzień, którym można się cieszyć i być szczęśliwym – mówi reżyser. - To spektakl dla dzieci. Sceny są metaforyczne, a bohaterka to jętka jedniodniówka, która żyje tylko jeden dzień.

Nowy dyrektor artystyczny skupia się również na organizacji festiwalu „Maskarada” i podkreśla, że w teatrze będzie się sporo działo. W repertuarze pozostaje wiele premier z poprzednich sezonów, różnorodnych i ciekawych, które wciąż będzie można obejrzeć.

- Aby przybliżyć świat teatru, organizujemy również Małą Akademię Teatralną, zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także Atelier Teatralne dla instruktorów teatralnych – przypomina Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

E-sprzedaż i spektakle dla niepełnosprawnych

Na pytanie, jak przyciągać do teatru widza w czasach i świecie, który oferuje wiele innych atrakcji i rozrywek, dyrektor artystyczny odpowiada bez wahania: - Podstawą i sednem jest tworzenie dobrych spektakli. Dlatego będziemy ściągać współpracy utalentowanych i wrażliwych twórców – plastyków, reżyserów, kompozytorów. Są nazwiska, które jeszcze nie miały możliwości zaprezentowania swojej twórczości w „Masce”. Rozmawiam z tymi artystami, są otwarci na pracę z nami. Oczywiście, ważne jest wyjście na zewnątrz – „Maskarada” z ulicznymi występami i paradą, dbanie promocję teatru w mediach i internecie. Będę jednak ostrożny, by nie wpaść w pułapkę „ścigania się”. Mamy swoje sposoby pracy i wrażliwość i chcemy skupić się na tym, co jest naszą częścią twórczości, jako teatru lalek. Stawiamy więc przede wszystkim na jakość spektakli.

- Na pewno pomoże w tym ostatnia inwestycja – uśmiecha się Monika Szela. - Dzięki dotacji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego wyremontowana została sala widowiskowa. Zakupiono nowy sprzęt oświetleniowy i akustyczny, co przekłada się na większe możliwości techniczne. O tym, że teatr idzie z duchem czasów świadczy też fakt, że od sezonu 2016/2017 poprzez aplikację na telefon można kupować bilety na spektakle.  

Ponadto, teatr wprowadza audiodeskrypcję do spektakli, z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Osoby niedowidzące mogą teraz śledzić spektakl ze słuchawkami na uszach, ponieważ lektor opowiada im, co się właśnie dzieje na scenie (rolę m.in. takiego lektora przez wiele lat pełnił w teatrze Ateneum w Katowicach także Jacek Popławski). Dla osób niesłyszących zatrudniono tłumaczy języka migowego. To nowość w Rzeszowie.

KOMENTARZE

Teatr Maska nie tylko dla dzieci

W rzeszowskiej Masce, kojarzonej dotychczas przede wszystkim z dziećmi i repertuarem przygotowywanym...

Maciej "Gleba" Florek poprowadzi casting w Teatrze Maska

Uwielbiasz tańczyć? Jesteś w stanie...

Ferie zimowe w Teatrze Maska w Rzeszowie

Propozycje Teatru Maska na ferie zimowe.

Weekend w Masce dla dzieci i dla dorosłych

Od początku 2013 roku w Teatrze Maska rozrywki dla siebie mogą szukać także ci, którzy do tej pory przychodzili na spektakle ze swoimi pociechami. Już w piątek (8 marca o godz. 19) dorośli będą mieli okazję...

Robert Kasprzycki w ramach Sceny dla Dorosłych

Najbliższy weekend zacznie się Teatrze "Maska" nie byle jak, bo koncertem artysty nietuzinkowego, oryginalnego, obdarzonego wyjątkową charyzmą - Roberta Kasprzyckiego. Koncert "Niebo do wynajęcia" zacznie...

zobacz więcej
Reklama

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. Publiczność znów nie zawiodła

Czwarte Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu, które odbyło się w Niedzielę Palmową (25 bm.), znów przyciągnęło szeroką publiczność. Mimo zimnej...

Leszek Kuchniak: Kolorowe światy i moja Anuszka

Święci z kapliczek, Żydzi w chałatach, ludowi grajkowie i hiszpańskie tancerki niosą swoje historie na barwnych obrazach Leszka Kuchniaka. On zaś z roku na rok coraz szerzej otwiera bramy ogrodu z...

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu w Niedzielę Palmową

Po raz czwarty w Niechobrzu zostanie wystawione plenerowe Misterium Męki Pańskiej, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym...

Reklama

Historyczne zdjęcia z budowy zapory w Solinie w Galerii Fotografii Rzeszowa

W poniedziałek o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa wernisaż wystawy "Solina" Zdzisława Postępskiego. Prezentowana będzie fotografia...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

Dawne skarby odnalezione na ulicy Kościuszki w Rzeszowie!

Z Pawłem Kocańdą, rzeszowskim archeologiem nadzorującym prace na ul. Kościuszki w Rzeszowie, rozmawia Angelika Fila

"Piaf" znów hitem Teatru Siemaszkowej

Poruszający i muzycznie wyrafinowany. Te określenia na pewno pasują do spektaklu o legendarnej francuskiej piosenkarce, który od lutego wypełnia do ostatniego miejsca widownię Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie...

Jan Matejko w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Matejko, nazywany malarzem polskiej historii, autor "Bitwy pod Grunwaldem" i "Sobieskiego pod Wiedniem", od 20 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na wystawie, która potrwa do 10 czerwca będzie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY