Reklama

W piątek początek Festiwal Nowego Teatru. Ze zmianami w programie

A A A
Alina Bosak

Dodano: 15-11-2016

Spektakl "Wróg ludu" w reż. Jana Klaty w wykonaniu artystów Narodowego Starego Teatru z Kr

Spektakl "Wróg ludu" w reż. Jana Klaty w wykonaniu artystów Narodowego Starego Teatru z Krakowa pokazany zostanie w niedzielę, podczas gali otwarcia Festiwalu Nowego Teatru.

11 ważnych spektakli w wykonaniu teatrów z całej Polski zobaczymy podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Trwające przez dziewięć dni, od 18 do 29 listopada, kulturalne święto wypełni ponad 20 wydarzeń. Wśród nich jest czytanie nowych dramatów, artystyczne instalacje, kinoteatr, konferencja naukowa, spotkania z reżyserami, pisarzami i krytyką. Niefortunnym epizodem są zmiany w programie – przykra niespodzianka, jaką gospodarzom sprawiły dwa zaproszone teatry.

Festiwal Nowego Teatru odbędzie się w Rzeszowie już po raz trzeci i jest kontynuacją, Rzeszowskich Spotkań Teatralnych (w tym roku jubileuszowych, ponieważ 55.) Gospodarzem spotkań jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a dyrektorem programowym spotkań jako FNT- Joanna Puzyna-Chojka, teatrolog, krytyk teatralny i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Wypracowana przez nią formuła festiwalu i zaproszenie do festiwalowego jury młodej krytyki teatralnej sprawiło, że został on dostrzeżony w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy, FNT jest skoncentrowany na „nowym teatrze”, który całkowicie przewartościował pojęcie dramatyczności, zwracając się z jednej strony ku aktom performatywnym, z drugiej zaś – ku przekazowi multimedialnemu. Trzon programu stanowią spektakle czerpiące z języka nowych mediów, od dosłownego wykorzystania technologii cyfrowej w tworzeniu rzeczywistości scenicznej, po niewidoczne na pierwszy rzut oka przejmowanie ich konwencji przedstawieniowych i strategii narracyjnych. Dopełnieniem głównego nurtu festiwalowego jest idiom Multimedia/Konteksty: ŚLADY, obejmujący działania artystyczne usytuowane na styku teatru, performansu i sztuk wizualnych, których istotą jest przekraczanie granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki.    

Spektakle, które zostały zaproszone do części festiwalowej są oceniane przez jury, które przyznaje następujące nagrody: nagrodę główną dla osobowości artystycznej Festiwalu, nagrodę dla młodego twórcy oraz nagrodę dla najlepszego spektaklu prezentowanego w ramach Festiwalu (dedykowaną twórcom, których wpływ na kształt artystyczny dzieła jury uzna za szczególnie istotny). W części konkursowej tegorocznych spotkań zobaczymy zatem m.in. „Wroga ludu” w reż. Jana Klaty (Narodowy Stary Teatr z Krakowa), „Krew na kocim gardle, czyli Marilyn Monroe kontra wampiry” w reż. Anji Sušy (Teatr Polski z Bydgoszczy), czy „Nocami i dniami będę tęsknić za tobą” w reż. Juli Mark (Teatr Polski z Bielska-Białej). Teatr im. Wandy Siemaszkowej o nagrodę będzie walczy spektaklem „Pogorzelisko”.

W programie Festiwalu Nowego Teatru – Rzeszowskich Spotkań Teatralnych (18-26 listopada) zaszły zmiany, wymuszone przez nadzwyczajne okoliczności. Trzy tygodnie przed rozpoczęciem tegorocznej edycji wycofały się dwa teatry zaproszone do udziału w konkursie: Centrala i łódzki Teatr im. Stefana Jaracza.

Reklama

- Michał Zadara, reżyser „Orestesa” wg Eurypidesa, argumentował odwołanie rzeszowskiego pokazu problemami zdrowotnymi jednego z aktorów (utrudniającymi wznowienie spektaklu po trzymiesięcznej przerwie), a także intensywnością pracy – swojej i Barbary Wysockiej – nad nową premierą w Teatrze Narodowym w Warszawie. Z kolei dyrektor naczelny Teatru im. Jaracza, Wojciech Nowicki, zawiesił po łódzkiej premierze eksploatację „Czekając na Godota” Samuela Becketta w reżyserii Michała Borczucha, uzasadniając tę decyzję naruszeniem przez twórców praw autorskich, poświadczonym jakoby przez interwencję Towarzystwa Beckettowskiego. Używam określenia „jakoby”, ponieważ do tej pory nie otrzymaliśmy jako organizator festiwalu pisemnego potwierdzenia tej decyzji – mówi Joanna Puzyna-Chojka, dyrektor programowy FNT. - Bolejąc nad utratą dwóch ważnych spektakli z części konkursowej, podjęliśmy wszelkie starania, by wypełnić tę lukę programową. Dzięki Michałowi Kotańskiemu, który zgodził się podjąć z nami współpracę w ostatniej chwili, przy wszystkich ograniczeniach terminowych, technicznych i finansowych, udało się zaprosić dwa znakomite spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – najnowszą, październikową premierę, „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (pokaz 25 listopada), oraz starszą, ale niedawno wznowioną i odświeżoną „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika (pokaz 21 listopada). Mamy nadzieję, że oba spektakle – mimo nadzwyczajnego trybu ich pojawienia się w programie rzeszowskiego festiwalu – wpiszą się w jego formułę, a przede wszystkim spełnią oczekiwania naszej publiczności.

Wejście na spektakle jest biletowane, ale na wiele wydarzeń nie obowiązują bilety. Warto się zatem wybrać już w piątek, 18 listopada, o godz. 14.30 na premierę „Profilu pośmiertnego”, instalAkcji w reż. Kuby Falkowskiego, utalentowanego młodego twórcy. Odbędzie się ona w Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2.

Kuszącą propozycją jest także niedzielne spotkanie z prof. Stefanem Chwinem, które o godz. 14. zaplanowano w Szajna Galerii w Teatrze Siemaszkowej. Tytuł: „Ślady ludzi/ślady przedmiotów”.

3. Festiwal Nowego Teatru – 55. Rzeszowskie Spotkania Teatralne (PROGRAM)

18 listopada (piątek)

10.00 – 14.00 Nowe media w teatrze – ogólnopolska konferencja naukowa, Uniwersytet

Rzeszowski (aula)

14.30 - Profil pośmiertny, reż. Kuba Falkowski – instalAkcja, WSIiZ (premiera)

19.00 - Beksiński. Obraz bez tytułu, reż. Jerzy Satanowski, Teatr im. W. Siemaszkowej (Rzeszów),

Duża Scena

21.00 - KINOTEATR: Ślady, reż. Wojtek Radtke, improwizacja muzyczna: Irek Wojtczak, Szajna Galeria

19 listopada (sobota)

10.00 – 14.00 Nowe media w teatrze – ogólnopolska konferencja naukowa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Mała Scena

14.30 – 16.00 Teatr „nowej realności” – panel reżyserów, Mała Scena

19.00 Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy Pilgrima/Majewskiego wg dramatu Witolda

Wandurskiego, reż. Kuba Falkowski, Teatr im. S. Jaracza (Łódź), WDK

21.00 DRAMA LAB: Holzwege Marty Sokołowskiej, reż. Tomasz Cyz, Szajna Galeria

20 listopada (niedziela)

14.00 - Ślady ludzi/ Ślady przedmiotów – spotkanie z prof. Stefanem Chwinem, Szajna Galeria

19.00 - Uroczyste otwarcie festiwalu

19.15 Wróg ludu wg Henryka Ibsena, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr im. H.Modrzejewskiej (Kraków), Duża Scena (K)

21.40 Rozmowy o teatrze, Foyer

21 listopada (poniedziałek)

15.00 Widz w „nowym teatrze” – warsztaty edukacyjne, Mała Scena

18.00 Nocami i dniami będę tęsknić za tobą Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza wg Nocy iNdni Marii Dąbrowskiej, reż. Julia Mark, Teatr Polski (Bielsko-Biała), Duża Scena (K)

20.45 Rozmowy o teatrze, Foyer

21.30 Samotność pól bawełnianych Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. S. Żeromskiego (Kielce), Klub Pod Palmą (K)

23.10 Rozmowy o teatrze, Klub Pod Palmą

22 listopada (wtorek)

15.00 Widz w „nowym teatrze” – warsztaty edukacyjne, Szajna Galeria

19.00 Krew na kocim gardle Rainera Wernera Fassbindera, reż. Anja Suša, Teatr Polski im. H.Konieczki (Bydgoszcz), 23 listopada, Duża Scena (spektakl kameralny) (K)

21.00 Rozmowy o teatrze, Foyer

23 listopada (środa)

15.00 Widz w „nowym teatrze” – warsztaty edukacyjne, Mała Scena

18.00 Pogorzelisko Wajdi Mouawada, reż. Cezary Iber, Teatr im. W. Siemaszkowej

(Rzeszów), Duża Scena (K)

20.45 Rozmowy o teatrze, Foyer

22.00 Macabra Dolorosa, albo rewia DADA w czternastu piosenkach z monologami, Teatr Nowy (Kraków), reż. Paweł Szarek, WDK

24 listopada (czwartek)

16.00 (Bez)sens krytyki teatralnej – debata, Mała Scena

19.00 Być jak dr Strangelove Jarosława Murawskiego, reż. Marcin Liber, Teatr im. J.Szaniawskiego (Wałbrzych), Duża Scena (K)

21.15 Rozmowy o teatrze, Foyer

22.00 DRAMA LAB: Supernova Live Sandry Szwarc, reż. Małgorzata Warsicka, Szajna Galeria

25 listopada (piątek)

14.00 Profil pośmiertny, reż. Kuba Falkowski, instalAkcja, WSIiZ

19.00 Harper Simona Stephensa, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr im. S. Żeromskiego (Kielce), Duża Scena (K)

21.15 Rozmowy o teatrze, Foyer

26 listopada (sobota)

15.00 DRAMA LAB: Dzieci Wojtka Ziemilskiego, Mała Scena

17.00 KONIEC I POCZĄTEK – debata, Szajna Galeria

19.00 Jednak Płatonow wg Antoniego Czechowa, reż. Paweł Miśkiewicz, PWST im. L. Solskiego (Kraków), Duża Scena

21.45 Gala finałowa (ogłoszenie werdyktu jury), Foyer

KOMENTARZE

Prawo w lotnictwie podczas konferencji w Rzeszowie

Czy prawo nadąża za lotnictwem? Na pytanie zadane...

Trzeci Festiwal Nowego Teatru pełen nowych mediów

Siedem spektakli konkursowych, ogólnopolska konferencja naukowa o nowych mediach w teatrze, warsztaty edukacyjne, instalacja, DRAMA LAB - trzecia odsłona Festiwalu Nowego Teatru odbędzie się w dniach...

Kocham cię Polsko. Felieton Magdaleny Zimny - Louis

Któż mógł przewidzieć, że nastąpi taka zmiana?! Po modzie na jedzenie sushi, all inclusive wyjazdach do Egiptu, po modzie na brokatem świecące kafelki w łazience, ogrodowe budki-grille...

zobacz więcej
Reklama

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Ikony. Autorska galeria Małgorzaty Dawidiuk w Przemyślu

W Przemyślu, w swojej autorskiej galerii...

Szopki - piękna bożonarodzeniowa tradycja

Budowanie szopek jest jednym z najbardziej popularnych elementów bożonarodzeniowej tradycji. Chyba nie ma kościoła w Polsce, w którym na Boże Narodzenie nie stanęłaby taka szopka, najczęściej w formie makiety...

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego postu, czyli czas pokuty, nawrócenia, przygotowania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Popielec przypada na 46. dzień kalendarzowy przed...

Bóg się rodzi, moc truchleje...

W sferze sacrum, czy profanum? Choć właściwiej byłoby zapytać; w sferze rozmodlenia, czy konsumpcyjnego szaleństwa pozostajemy w czasie świąt Bożego Narodzenia i na wiele tygodni przed nimi? Wnioski mogą być zaskakujące, bo...

Reklama

Rzeszowska premiera spektaklu "Popiełuszko" - teatr szuka źródeł dobra

Jest równie fascynujące jak zło, a w czasach, kiedy to drugie zdaje się niepodzielnie panować, pojawia się niespodziewanie i nie pozwala stracić nadziei...

Orszak Trzech Króli już po raz szósty przeszedł ulicami Rzeszowa

Ulicami Rzeszowa, przy wiosennej pogodzie i wspaniałej atmosferze, pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich", przeszedł w sobotę już po raz szósty Orszak Trzech Króli...

"Idiota" na deskach Siemaszkowej

Miłość, nienawiść, pożądanie, cynizm… nieważne czy w Nowym Jorku, Rzeszowie, czy Petersburgu, mogą stać się szczęściem, albo przekleństwem największym. Bez znaczenia jest miejsce, konwencja, epoka. Na końcu i tak najważniejszy...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY