Reklama

Kultura

Rzeszowska premiera “Akcji Pensjonat” – filmu o Jaśle i AK

Alina Bosak
Dodano: 22.11.2016
30203_pensjonat_1
Share
Udostępnij
W 1943 roku w owładniętym terrorem Jaśle oddział żołnierzy Armii Krajowej dokonał napadu na gestapowskie więzienie – zachęca zwiastun filmu „Akcja Pensjonat”. Fabularyzowany dokument jest pierwszym, jaki powstał w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową. W czwartek, 24 listopada film zostanie pokazany w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Podkarpacka Komisja Filmowa w ramach programu „Podkarpacka Kronika Filmowa” wsparła finansowo produkcję sześciu filmów dokumentalnych o tematyce związanej z regionem.

Pierwszym ukończoną produkcją jest film „Akcja Pensjonat”, którego producentem jest Telewizja „Obiektyw” z Krosna.

– To film, do którego zdjęcia rozpoczęły się jeszcze przed ogłoszeniem konkursu „Podkarpacka Kronika Filmowa”. Po tym, jak z realizacji swojego projektu zrezygnował rzeszowski oddział Telewizji Polskiej, wsparcie otrzymały dwa kolejne, najwyżej punktowane w konkursie scenariusze. Była to właśnie „Akcja Pensjonat” oraz „Brat Bronisław z Dębowca” – mówi Marta Żurek, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej.

40-minutowy dokument fabularyzowany opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała prasa podziemnej Polski.


Autorami scenariusza są Marcin Ziobro i Bogdan Miszczak, a reżyserem krakowski aktor i reżyser Jacek Lecznar. Artysta jest również w filmie narratorem. Główną rolę dowódcy akcji Zenona Sobotę „Korczaka” zagrał Artur Dziurman, znany z wielu filmów aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Na planie partnerowali mu Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Rafał Dłużniewski i Grzegorz Zygmunt.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Krośnie, Sanoku i Krakowie. Udział w filmie wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło. Nad merytoryka filmu czuwali: Muzeum Regionalne w Jaśle, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, płk. Stanisław „Dąbrowa” Kostka – jedyny żyjący uczestnik tej akcji, Wiesław Hap i Felicja Jałosińska ze Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Film powstał przy wsparciu Województwa Podkarpackiego z funduszu Podkarpackiej Komisji Filmowej. Sponsorem tytularnym filmu jest Miasto Jasło, a sponsorem wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie.

Premiera filmu odbyła się już w Jaśle, a teraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w Rzeszowie. Bezpłatny pokaz odbędzie się w czwartek, 24 listopada, o godz. 18.00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7).  

Premiery pozostałych filmów zrealizowanych w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej zobaczymy w styczniu. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że w pierwszej kolejności będzie to film „Rzeszowskie janusze”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy