Reklama

Kultura

Na Podkarpaciu rusza rekrutacja do programu filmowego CamON!

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 16.03.2017
31527_glowne
Share
Udostępnij

Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, rusza z naborem do Programu Filmowego CamON skierowanego do początkujących i profesjonalnych twórców filmowych. Chcesz być operatorem, producentem, scenarzystą, montażystą? Zgłoś się. Organizator zapewnia sprzęt. Nabór na bezpłatne warsztaty trwa do 27 marca.

CAMon to cykl praktycznych spotkań ze specjalistami z branży audiowizualnej, m.in. operatorem, producentem, scenarzystą, montażystą. Ich celem jest rozwój umiejętności i przygotowanie do pracy na planie filmowym. Udział w programie jest bezpłatny.

Nabór do udziału w półrocznym cyklu warsztatów ma charakter otwarty i potrwa do 27 marca br. – Nauczymy Cię sztuki operatorskiej i rozwiniemy umiejętności reżyserskie. Dostaniesz do dyspozycji sprzęt i sporo merytorycznego wsparcia – zachęcają organizatorzy z Podkarpackiej Komisji Filmowej, zapraszając do udziału zarówno początkujących filmowców, jak i twórców z dorobkiem.

CAMon to także cykl praktycznych spotkań ze specjalistami z branży audiowizualnej, m.in. operatorem, producentem, scenarzystą, montażystą. Program dzieli się na dwie niezależne części – półroczny cykl warsztatów, którego efektem będzie realizacja etiud dokumentalnych oraz warsztaty tematyczne/branżowe dedykowane poszczególnych etapom produkcji filmowej.

Pod okiem eksperta

Cykl warsztatów operatorskich rozpocznie się już 8 kwietnia br., a warsztaty tematyczne – w II kwartale 2017. Nad warsztatami czuwać będzie Paweł Chorzępa – operator młodego pokolenia, doktor i wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego UŚ w Katowicach. Filmy dokumentalne, do których robił zdjęcia, znalazły uznanie na prestiżowych festiwalach zdobywając liczne nagrody, m.in. za zdjęcia do filmu „Zud” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Saratowskie cierpienia” w Saratowie, wyróżnienia w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych na Camerimage za „Samotność dźwięku” (2012) Jacka Piotra Bławuta i nagrody za zdjęcia „Kodak Award” na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles za „Kolejny dzień” (2009) w reżyserii Weroniki Tofilskiej. W dorobku artystycznym ma takie filmy jak „Kawałek lata” (2010) w reżyserii Marty Minorowicz, „Decrescendo” (2011) i „Mój dom” (2012) Magdaleny Szymków, „Kiedy będę ptakiem” (2013) Moniki Pawluczuk i „Zud” (2016) Marty Minorowicz. Obecnie pracuje na planie filmu Bogdana Dziworskiego „Andrew Warhola, moja fabryka”. 

Analiza pomysłów i przejście do realizacji

Na pierwszym – dwudniowym spotkaniu, uczestnicy wspólnie z prowadzącym przeanalizują pomysły, podzielą się na grupy i ruszą w podróż od scenariusza, poprzez realizację, do montażu i postprodukcji.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, ale nie obejdzie się bez zadań do samodzielnej realizacji – pomiędzy spotkaniami. – Skupiamy się na praktycznym aspekcie filmowania, wyjdziemy w plener, zrealizowany materiał opracujemy w trakcie zajęć studyjnych – opisują organizatorzy. – Nauczymy pracować z rejestratorami obrazu i dźwięku, sprzętem do montażu i oświetleniem. Wprowadzimy w tajniki przygotowania dobrego scenariusza oraz budżet filmu i pozyskiwanie środków na jego realizację.

Planowanych jest sześć spotkań, ale może być ich więcej. Harmonogram zostanie ustalony podczas pierwszego spotkania z prowadzącym.

Udział w cyklu warsztatów filmowych jest bezpłatny, ale organizatorzy oczekują w zamian systematycznego uczestnictwa oraz realizacji zadań. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Podkarpackiej Komisji Filmowej. Nabór trwa do 27 marca. Liczy się kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej liczby chętnych, dodatkowym kryterium kwalifikującym będą dotychczasowe oraz planowane działania w zakresie twórczości audiowizualnej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy