Reklama

Kultura

Czas porozmawiać o tym z dziećmi – ważna premiera w Teatrze Maska

Alina Bosak
Dodano: 22.03.2017
31664_glowne
Share
Udostępnij

W sam środek niechęci i strachu przed obcymi i uchodźcami, z którą dorośli już dawno przestali się kryć, rzeszowski Teatr Maska wkracza ze spektaklem o chłopcu – uciekinierze z kraju ogarniętego wojną. Anna Retoruk, reżyserka sztuki „Teraz tu jest twój dom”, będącej propozycją nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, stawia ważne pytania: Jak to jest, gdy musisz opuścić miejsce, które było tak bardzo twoje? Pożegnać dziadków, zostawić psa? Zbudować dom gdzieś indziej? Zostać zaakceptowanym w nowym środowisku? Premiera sztuki już w niedzielę, 26 marca.

Teatr „Maska” w Rzeszowie, tuż przez Międzynarodowym Dniem Teatru, zaprasza na kolejną premierę sezonu 2016/2017. – Od 26 marca na naszej dużej scenie zobaczyć będzie można spektakl „Teraz tu jest nasz dom”, w reżyserii Anny Retoruk, dedykowany widzom od lat 7., także rodzicom, wychowawcom, dziadkom. Poruszamy temat uniwersalny, dotyczący życia każdego z nas. Tą premierą chcemy wzbudzić empatię, wrażliwość na innych ludzi, którzy muszą się przenieść z jednego miejsca na drugie, czasem nie ze swojej woli, zmuszeni wojną, trudnymi warunkami życia lub innymi okolicznościami – podkreśla Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Teatru Maska.

Sztuka powstała na motywach książki dla dzieci autorstwa Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”. Gawryluk opowiada w niej  historię ukraińskiej rodziny z Doniecka, która ucieka ze swojego kraju przed wojną i próbuje na nowo ułożyć swoje życie w Polsce. Ta opowieść stała się dla twórców przedstawienia – Anny Retoruk i Tomasza Kaczorowskiego (autora scenariusza) – impulsem do pochylenia się nad zagadnieniami otwartości, tolerancji i empatii. Bohater przedstawienia – Romek – stara się zrozumieć na swój sposób rozgrywające się wydarzenia i znaleźć swoje miejsce w obcym kraju, w którym wraz z rodzicami szuka schronienia przed wojną. Przedstawienie stawia pytania o to, jak to jest być innym, jakie jest miejsce i rola pamięci, co pozwala nam odzyskać poczucie bezpieczeństwa i czym właściwie jest dom. Wychodząca od wojny na Ukrainie historia staje się tym samym historią uniwersalną. Przedstawienie ma za zadanie budowanie wrażliwości młodego widza na otaczający go świat i wydarzenia.

– W spektaklu unikamy nazw geograficznych, nazw własnych. Chcemy, by opowieść nie kategoryzowała przestrzeni na kraje lepsze i gorsze, ale by była po prostu opowieścią o ludziach. Pokazany przez nas świat jest bardzo zuniwersalizowany. Główny bohater staje w nim w sytuacji granicznej – traci dom, niewiele może ze sobą zabrać i musi się odnaleźć w nowej szkole. Chciałam, aby spektakl stał się pretekstem do rozmowy z dziećmi, które nie są obojętne na informacje, które wpadają do ich ucha, kiedy wydają się być zajęte układaniem klocków. Wszystko dostrzegają, ale nikt im tego nie tłumaczy – zauważa Anna Retoruk, reżyserka, która otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska i w jego ramach realizuje spektakl „Tu jest nasz dom”. Urodziła się w 1987 roku w Krasnymstawie. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim i studentka V roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W 2012 roku została laureatką Festiwalu Sztuki Wideo „Punkty Widzenia”, w Łodzi, otrzymując wyróżnienie za wyreżyserowanie filmu dokumentalnego pt. „Strona nieba”. W zeszłym sezonie teatralnym zdobyła uznanie premierą „Dziadów po Białoszewskim” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Spektakl ten otrzymał nagrodę na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie.

Wspólnie z Anną Retoruk spektakl stworzyło grono wybitnie utalentowanych, młodych twórców:

Tomasz Kaczorowski – autor scenariusza, pochodzi z Sopotu, jest absolwentem Wiedzy o Teatrze na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował również reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracował z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Reżyserował słuchowiska i pracował jako asystent reżyserów: Wojtka Klemma, Marcina Libera, Erlinga Johannessona, Piotra Ratajczaka, Anny Augustynowicz i Stanleya E. Gontarskiego. W październiku 2015 zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie autorskim spektaklem „Trollgatan. Ulica Trolli". Jest laureatem głównej nagrody w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Teatr Nowy w Krakowie za dramat „Las Villas” (premiera w reżyserii Piotra Siekluckiego odbyła się 23 września 2016). On także jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Sowa – autor muzyki – rocznik ’85. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu oraz Jaworznickiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej, gdzie uczył się realizacji dźwięku, gry na perkusji oraz instrumentach klawiszowych. Z muzyką związany jest od dzieciństwa. Uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w Jaworznie w klasie gitary. Jako aktor pracował w Teatrze Lalek "Arlekin" w Łodzi oraz w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie i Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

Maciej Florek – twórca choreografii – tancerz, choreograf. Jest wykładowcą technik tańca współczesnego i nowoczesnego oraz zwycięzcą pierwszej edycji programu You can dance – Po prostu tańcz. Z tańcem jest związany od dziecka. To wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w tańcu dyskotekowym, hip-hopie i aerobiku sportowym. Uczestniczył w wielu europejskich projektach i warsztatach tanecznych.

Jan Polivka – autor scenografii – absolwent DAMU Akademie Múzických Umění Divadelní Fakulta, Katedra Scenografii w Pradze. Twórca scenografii i kostiumów do wielu spektakli wystawianych w  teatrach dramatycznych i lalkowych. Pracował między innymi w teatrach we Wrocławiu (Teatr Współczesny), Wałbrzychu (Teatr Dramatyczny, Teatr Lalki i Aktora), Lublinie, Pradze (Divadlo Ponec, Minor, Disk, Švandovodivadlo, Divadlo na Vinohradech), Warszawie (Teatr Wielki, Teatr Powszechny, Teatr Współczesny, Teatr Polski), Poznaniu (Teatr Polski), Zielonej Górze, Opolu, Białymstoku, Kaliszu, Hradec Kralove (Klicperovo Divadlo), Szczecinie, Łodzi, Jeleniej Górze oraz Olsztynie. Jest wykładowcą PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu.

W spektaklu „Teraz tu jest nasz dom” występują: Anna Kukułowicz, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Kamil Dobrowolski, Jerzy Dowgiałło, Andrzej Piecuch oraz Jacek Popławski (głos).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy