Reklama

Maskarada z rozmachem. Znakomite teatry lalek wystąpią w Rzeszowie

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-04-2017

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Na sześć dni Rzeszów stanie się królestwem teatrów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych. Oglądać je będzie można nie tylko na zamkniętej scenie. Aktorzy wystąpią w Ogrodach Bernardyńskich, na Rynku, a przed Teatrem Maska codziennie o 16. Będą czytać bajki. Tegoroczna Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy to aż 18 przedstawień. Będzie i coś dla 1,5-rocznych Naj najów, i filozoficzne bajki dla dzieci i dorosłych. Bilety już w sprzedaży.

W tym roku rzeszowska Maskarada potrwa aż sześć festiwalowych dni, od 14 do 19 maja. Teatr Maska, gospodarz festiwalu, przygotował bogaty program, na który składa się 18 przedstawień. – jedenaście z nich to spektakle konkursowe, siedem – w tym otwierający festiwal premierowy „Tylko jeden dzień” w reżyserii Jacka Popławskiego, który jest naszą najnowszą premierą zaprezentujemy poza konkursem – informuje Monika Szela, dyrektor Teatr Maska i dodaje, że w tym roku festiwal otrzymał 200 tys. zł dofinansowania – połowa pochodzi z budżetu Gminy Miasta Rzeszowa, a połowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Program Maskarady został przygotowany tak, by była to propozycja uniwersalna i pozwoliła mieszkańcom Rzeszowa obejrzeć spektakle dla każdej kategorii wiekowej. Zaprosiliśmy teatry formy z różnych stron Polski, a nawet świata. Będzie coś dla 1-1,5-rocznych maluchów, dla przedszkolaków, dzieci starszych i młodzieży. Repertuar jest bardzo ciekawy, trochę filozoficzny i skłaniający do głębszej refleksji – opowiada Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Maski.

Organizatorzy magią teatralnej opowieści chcą skusić także przypadkowych przechodniów. Stąd aż cztery spektakle plenerowe. Pierwszy będzie można obejrzeć już pierwszego dnia festiwal, 14 maja, o godz. 13.30 w Ogrodach Bernardyńskich. Teatr PIKI ze Słowacji przedstawi tam „Historię o dziewięciu miesiącach”. – To wspaniałe, rodzinne przedstawienie, odpowiednie już dla 3-latków - zachęca dyrektor Popławski. – Słowaccy aktorzy przygotowują je w języku polskim. 

Tego samego dnia „Silence/Cisza w Troi” wystawi na Rynku Teatr Biuro Podróży. I to jest już propozycja adresowana dla widza starszego, od lat 16.

- W tym roku szczególne miejsce w programie Maskarady zajmą spektakle w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza – opisuje Jacek Popławski. – To wybitny reżyser i scenograf, którego bardzo chciałem zaprosić do zrealizowania spektaklu w Teatrze Maska. Niestety, zmarł we wrześniu ubiegłego roku. Postanowiliśmy jednak, że pokażemy w Rzeszowie te spektakle, które przygotował i jeszcze są wystawiane.  Udało nam się zaprosić trzy przedstawienia: zrealizowany w 2013 roku w warszawskim Teatrze Baj spektakl „Gęś, śmierć i tulipan”, „Wielkie pytanie” z Teatru Pinokio oraz „Całe królestwo króla” Teatru Animacji. Pozostałe propozycje festiwalowe także wpisują się w klimat teatru tego wybitnego artysty – jego spokojnej narracji, dającej czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu. Idąc za jego myśleniem o sztuce, proponujemy teatr bez wielosłowia, stawiający pytania dotyczące kondycji człowieka i jego miejsca w świecie. Odpowiadający na ważne pytania i podejmujący ważne tematy. Próbujący ukazać to, co nieuchwytne, co pozostaje poza słowami.

Jak zapewniają gospodarze, twórcy przedstawień, które znalazły się w programie tegorocznej Maskarady, nie mizdrzą się do młodej widowni, ale tratują ją jak mądrego partnera w ważnej, choć czasem trudnej rozmowie.  A przy tym ani przez chwilę nie nudzą – bawiąc i wzruszając, opowiadając zaskakujące historie. Tak też zapowiada się otwierająca tegoroczny festiwal premiera „Maski” – spektakl „Tylko jeden dzień” w reż. Jacka Popławskiego. Do realizacji zaproszono międzynarodową ekipę złożoną ze znanych i cenionych w środowisku realizatorów. Scenografię zaprojektuje Julia Skuratova z Litwy, a muzykę skomponował Pavel Helebrand. Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita jest afirmacją życia, pomimo ulotności wszystkiego, co nas otacza. Lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić” problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

Reklama

Na Maskaradzie będzie można także zobaczyć między innymi „Pomnik” Wrocławskiego Teatru Lalek - spektakl przedstawiający historię budowy największego pomnika Stalina, przepełniony iście czeską ironią i dystansem, jest jednocześnie bolesną diagnozą współczesności. Pokazany zostanie także „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego - opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły. Ciekawą propozycją będzie także spektakl – serial w odcinkach, czyli zrealizowane w konwencji fotoplastykonu przedstawienie „Sekrety Szekspira” w wykonaniu Teatr Sztuk.

Do Rzeszowa przyjadą także teatry ze Słowacji, Rosji i Polski. Swój spektakl zaprezentuje Nori Sawa – pochodzący z Japonii artysta, który od lat mieszka w Czechach. Twórca ten – posługujący się bardzo ciekawą techniką, przygotuje z zespołem Teatru Maska pierwszą premierę następnego sezonu teatralnego. Widzowie zobaczą również Grupę Coincidentia, Teatr Banialuka czy Teatr Baj, Karlsson Haus z Sankt Petersburga.

Przedstawienia będą prezentowane w plenerze i na obu scenach teatru. Konkursowe spektakle oceniać będzie jury profesjonalne i dziecięce, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora. Wśród imprez towarzyszących są  spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, czytania dramatu i panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Bilety w cenie 15-20 zł już można nabyć w kasie teatru i online. Na część spektakli i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

 

MASKARADA – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY (PROGRAM)

 

14.05, niedz.,   

13.30 HISTORIA O DZIEWIĘCIU MIESIĄCACH (TEATR PIKI),

spektakl plenerowy, Ogrody Bernardyńskie, 3+, wstęp wolny

16.00 CZYTAMY BAJKĘ

performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny

20.30 SILENCE / CISZA W TROI(TEATR BIURO PODRÓŻY),

spektakl plenerowy, rzeszowski rynek, 16+, wstęp wolny

 

15.05, pon.,

9.00 POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH (PWST W KARAKOWIE WYDZIAŁ LALKARSKI WE WROCŁAWIU)

(SK), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc

16.00 CZYTAMY BAJKĘ

performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny16.00 POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH(AKADEMIA TEATRALNA W WARSZAWIE WYDZIAŁ SZTUKI LALKARSKIEJ W BIAŁYMSTOKU)

(SK), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc

17.00 TYLKO JEDEN DZIEŃ (TEATR MASKA W RZESZOWIE),

 (DS), 6+, PREMIERA!

 

16.05, wt.,

10.00 CAŁE KRÓLESTWO KRÓLA (TEATR ANIMACJI)

spektakl konkursowy, (DS) , 7+

16.00 CZYTAMY BAJKĘ

performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny17.00 NAJ(TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU)

spektakl konkursowy (SK), 1+

19.00 POMNIK(WROCŁAWSKI TEATR LALEK),

spektakl konkursowy, (DS), 15+

 

17.05, śr.,

9.00 PROSTA HISTORIA(LALE.TEATR I WROCŁAWSKI TEATR LALEK),

spektakl konkursowy (SK), 4+

11.00 GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN (TEATR BAJ),

spektakl konkursowy, (DS), 10+, spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty

16.00 CZYTAMY BAJKĘ

performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny19.00 WANIA. OPOWIEŚĆ O WANI I TAJEMNICACH  ROSYJSKIEJ DUSZY (KARLSSON HAUS),

spektakl konkursowy, (DS), 15+spektakl z napisami w języku polskim

20.30 TEATR MARCINA JARNUSZKIEWICZA - PROWADZENIE DR. HAB. TADEUSZ KORNAŚ

wstęp wolny


18.05, czw.,

10.00 RÓŻOWY GOŚĆ(TEATR GULIWER),

spektakl konkursowy, (DS), 4+

16.00 CZYTAMY BAJKĘ

performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny19.00KRÓL MACIUŚ PIERWSZY(TEATR BANIALUKA),

spektakl konkursowy, (DS),10+

 

19.05, pt.,

9.00 BAŚNIE (NORIYUKI SAWA)

spektakl konkursowy (SK), 4+, spektaklowi towarzysza warsztaty z teatru cieni

10.00 WIELKIE PYTANIE(TEATR PINOKIO)

spektakl konkursowy, (DS), 10+, spektaklowi towarzyszą warsztaty

18.00 SEKRETY SZEKSPIRA: TYTANIA I OBERON(TEATR SZTUK)

spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem,  parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny

20.00 THE MONSTRUM BAND(GRUPA COINCIDENTIA & TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ”),

spektakl konkursowy, (DS), 16+

21.30SEKRETY SZEKSPIRA: DEMETRIUSZ I HELENA(TEATR SZTUK)

spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem,parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny

 

DS – duża scena

SK– Scena Kacperek

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Ikony. Autorska galeria Małgorzaty Dawidiuk w Przemyślu

W Przemyślu, w swojej autorskiej galerii...

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego postu, czyli czas pokuty, nawrócenia, przygotowania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Popielec przypada na 46. dzień kalendarzowy przed...

Rzeszowska premiera spektaklu "Popiełuszko" - teatr szuka źródeł dobra

Jest równie fascynujące jak zło, a w czasach, kiedy to drugie zdaje się niepodzielnie panować, pojawia się niespodziewanie i nie pozwala stracić nadziei...

Orszak Trzech Króli już po raz szósty przeszedł ulicami Rzeszowa

Ulicami Rzeszowa, przy wiosennej pogodzie i wspaniałej atmosferze, pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich", przeszedł w sobotę już po raz szósty Orszak Trzech Króli...

Reklama

"Idiota" na deskach Siemaszkowej

Miłość, nienawiść, pożądanie, cynizm… nieważne czy w Nowym Jorku, Rzeszowie, czy Petersburgu, mogą stać się szczęściem, albo przekleństwem największym. Bez znaczenia jest miejsce, konwencja, epoka. Na końcu i tak najważniejszy...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Fundacja Rzeszowska pokazała film "Rzeszowskie janusze. Rodzina"

Jedna z pierwszych fotografek Galicji i Rzeszów w okresie międzywojennym to temat drugiego już filmu dokumentalnego, jaki Fundacja Rzeszowska nakręciła, wykorzystując...

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY