Reklama

Kultura

Będą kolejne filmy o Podkarpaciu. Marszałek daje pieniądze

Alina Bosak
Dodano: 30.06.2017
33591_kolekcja
Share
Udostępnij
80 tysięcy złotych – tyle samo co przed rokiem – otrzymała Podkarpacka Komisja Filmowa na wsparcie filmów dokumentalnych o Podkarpaciu. Wydaje się niewiele, a jednak krótkometrażowe obrazy, które są efektem pierwszej edycji konkursu, to ciekawe dzieła. Jedno z nich właśnie objeżdża festiwale.   
 
Podkarpacka Komisja Filmowa właśnie ogłosiła konkurs na wspieranie produkcji filmowej pn. „Podkarpacka Kronika Filmowa”, edycja 2017. Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów filmowych wynosi 80 000 zł. Tyle wygospodarowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wnioski można składać do 21 lipca. Komisja spośród nich wybierze te, które spełnią wymogi formalne i najciekawiej będą realizować cel konkursu, który jest utrwalenie w postaci filmów wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.
 
– W ubiegłym roku zgłoszono ponad 20 projektów i spodziewam się, że teraz będzie ich nie mniej – mówi Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, działającej w strukturach Wojewódzkiego Domu Kultury. – Warunki są podobne. Zwiększyliśmy wysokość maksymalnej dotacji. Teraz na realizację filmu można otrzymać do 20 tys. zł.  
 
W pierwszej edycji Podkarpackiej Kroniki Filmowej zrealizowano 6 filmów. Poświęcone zarówno ludziom („Rzeszowskie janusze” o fotografie Edwardzie Januszu, „Świat według Łukasza” o botaniku Łukaszu Łuczaju, „Brat Bronisław z Dębowca” o bracie Bronisławie Glancu i „A kapela gra do końca” o Januszu Dyni), jak i wydarzeniom („Akcja Pensjonat” o partyzanckiej akcji w Jaśle podczas II wojny światowej). Wszystkie miały premierę w Wojewódzkim Domu Kultury. – Oprócz filmu „Kolekcja”, szóstego z dofinansowanych, który objeżdża teraz polskie festiwale i na razie nie może zostać poza nimi przedstawiony – dodaje Marta Kraus.
 
Film gościł już na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. To film w reż. Marcina Polara o pasjonacie z Podkarpacia, który sens życia odnalazł w kolekcjonowaniu starych przedmiotów codziennego użytku.
 
Teraz kolej na kolejne pomysły i filmy. W konkursie Podkarpackiej Komisji Filmowej mogą wziąć udział instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. Szczegóły konkursu na stronie Komisji.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy