Reklama

Kultura

Spektaklem Leszka Mądzika na Placu Cichociemnych rozpoczną się “Źródła Pamięci”

Alina Bosak
Dodano: 20.09.2017
34502_main
Share
Udostępnij

27 września rozpocznie się festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2017”. Potrwa cztery dni. Największym wydarzeniem tegorocznej, siódmej edycji, jest plenerowe widowisko „Blizna” Leszka Mądzika przy pomniku Józefa Szajny Przejście 2001 na Placu Cichociemnych. Spektakl został przygotowany specjalnie na rzeszowski festiwal i jest hołdem artysty dla artysty.

Siedem spektakli, debaty o teatrze, pokazy filmów, spotkania twórców i ludzi ciekawych teatru wypełnią czterodniowy festiwal, który sześć lat temu narodził się w głowie Anety Adamskiej, reżyser i twórczyni niezależnej sceny. To jedna z najważniejszych imprez kulturalnych Rzeszowa – miasta, w którym splatają się losy trzech wielkich artystów: Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora i którym poświęcony jest festiwal.

– W programie tegorocznych „Źródeł Pamięci” odnajdziemy trzy przewodnie myśli – mówi Aneta Adamska, dyrektor artystyczny festiwalu. – Pierwsza wiąże się z Józefem Szajną. W ciągu dotychczasowych sześciu edycji „Źródeł Pamięci”, był postacią mniej eksponowaną niż Kantor i Grotowski. W tym roku chcemy zatem poświęcić mu więcej uwagi. Wyrazem tego będzie spektakl Leszka Mądzika przedstawiony w miejscu, które Józef Szajna sam kiedyś wybrał w Rzeszowie dla pomnika Przejście 2001. Na wzniesieniu Placu Cichociemnych. Spektakl został przygotowany przez prof. Mądzika specjalnie dla tej przestrzeni i poza Rzeszowem nigdzie nie był pokazywany. Jest hołdem dla Józefa Szajny, podkreśleniem, że o nim pamiętamy i przypominamy o miejscu z nim związanym.

Drugi wątek festiwalu dotyczy obchodzonego tym roku w Polsce 100-lecia awangardy. Szajna, Kantor i Grotowski byli bez wątpienia twórcami awangardowymi. Odnoszą się do tego dwa spektakle w programie festiwalu: „Trzynaście sztuk awangardowych” w reżyserii Romana Siwulaka z krakowskiej Cricoteki oraz „Studium o Hamletach” Teatru Chorea i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Będą one kontrastem dla dwóch innych spektakli o klasycznych korzeniach, chodzi o „Romeo i Julia” Teatru Maska oraz „Dziady – Noc Pierwsza” Teatru Wierszalin.

– Trzeci temat to nawiązanie do pamięci i dzieciństwa, bo też do tego, co niego wynosimy i jak nas ono kształtuje na całe życie, wracamy podczas każdej festiwalowej rozmowy o Szajnie, Grotowskim i Kantorze – mówi Aneta Adamska. – Temu poświęcony jest też spektakl, który przygotowałam z Teatrem Przedmieście – „Kroniki podwórkowe” oraz „Orfeo‘70” Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Zapraszam także na przedpołudniowe spotkania z ludźmi teatru. W piątek odbędzie się promocja bardzo ciekawej nowości wydawniczej – książki Tadeusza Kornasia pt. „Apologie. Szkice o teatrze i religii”.

Wstęp na spektakl plenerowy Leszka Mądzika jest wolny, podobnie jak na wszystkie prelekcje i promocje książek przewidziane w programie. Bilety na pozostałe spektakle są w cenie 40 zł.

Program festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2017”

Rzeszów, 27-30 września 2017

Środa, 27 września

17.30 – Otwarcie wystawy Leszka Mądzika „Światło dramatu” (foyer Teatru Maska, ul. Mickiewicza 13)

18.00 – Teatr Maska „Romeo i Julia”, po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami (Teatr Maska,)

20.00 – Leszek Mądzik „ Blizna” (Przejście 2001, pl. Cichociemnych)

Czwartek, 28 września 

11.00 –  Józef Szajna – prelekcje: Leszek Mądzik, Agnieszka Koecher-Hensel, Jerzy Fąfara (Szajna Galeria,  ul. Sokoła 7/9)

18.00 – Teatr Przedmieście „Kroniki podwórkowe” (Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4)

20.00 – Teatr Chorea/Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza „Studium o Hamletach”, po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami (Teatr Maska)

Piątek, 29 września

11.00 – Promocja książek: „Apologie. Szkice o teatrze i religii” Tadeusza Kornasia i „Teatr mityczny Williama Butlera Yeatsa i Jerzego Grotowskiego” Agnieszki Kallaus (Muzeum Okręgowe, ul. 3 Maja 19)  

18.00 – Stowarzyszenie Sztuka Nowa „Orfeo ‘70” (Teatr Przedmieście)

20.00 – Teatr Wierszalin „Dziady – Noc Pierwsza”, po spektaklu spotkanie z reżyserem i aktorami (Teatr Maska)

Sobota, 30 września

11.00 – „Trzynaście sztuk awangardowych” – prelekcje: Piotr Sommer, Piotr Głowacki, Roman Siwulak (Teatr Przedmieście)

19.00 – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA „Trzynaście sztuk awangardowych” (Teatr Maska)

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy