Reklama

Prześladowani mają głos - w Rzeszowie rusza festiwal filmowy o prawach człowieka

A A A
Opracowanie Alina Bosak

Dodano: 15-11-2017

Fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa

W czwartek, 16 listopada rozpoczyna się 11. edycja Festiwalu „Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie”. Filmy prezentowane będą w Rzeszowie i Boguchwale. Wydarzenie organizowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą potrwa cztery dni, do niedzieli. Odbędzie się 30 projekcji filmów. Tematy to trudne historie muzułmańskich kobiet, uchodźców, ofiar wojen domowych, więźniów politycznych, prześladowanych dziennikarzy, wyzysku afrykańskich sportowców czy migawki z Donbasu.

Filmy 11. Festiwalu „Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie” prezentowane będą w auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Wojewódzkim Domu Kultury, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 16 listopada 2017 r. o godzinie 9:00 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Przez dwa dni w auli Uczelni będzie można zobaczyć aż 13 filmów. Odbędą się także dwa wykłady o tematyce praw człowieka, które wygłoszą wykładowcy WSPiA: dr Marta Pietras-Eichberger oraz ks. dr Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

W czwartek 16 listopada 2017 r. 6 filmów pokazanych zostanie również w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale. W kolejnych dniach festiwal przeniesie się do kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie, gdzie w sobotę zobaczyć będzie można 8 filmów. W ostatnim dniu Festiwalu (niedziela 19 listopada 2017 r.) w rzeszowskim WDK mieszkańcy Rzeszowa będą mogli zobaczyć 3 kolejne produkcje pokazujące łamanie praw człowieka na całym świecie.

W tym roku organizatorzy festiwalu wybrali wiele ciekawych filmów. Festiwal otworzy niemiecki „Długi dystans”, opowiadający o problemach afrykańskich biegaczach triumfujących w długodystansowych biegach na całym świecie oraz polski film „Miejscy kowboje”, pokazujący obraz Irlandii, jakiego mało kto mógłby się spodziewać. Wśród wybranych projekcji oprócz polskich filmów znalazły się także wielokrotnie nagradzane dokumenty z Irlandii, Holandii, Francji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Kolumbii, Ukrainy, Czech, Rosji i Danii. Filmy dotyczą problemów ludzi walczących o wolność, łamania podstawowych praw człowieka oraz tematów związanych z problemami współczesnego świata. Są to często bardzo trudne historie muzułmańskich kobiet, uchodźców, ofiar wojen domowych, więźniów politycznych, prześladowanych dziennikarzy i wyzysku afrykańskich sportowców.

W pierwszym dniu Festiwalu Filmowego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej rozstrzygnięty zostanie także Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. Zgłosiło się do niego ponad 300 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i Tyczyna. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z testem z wiedzy o Prawach Człowieka, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

„Watch Docs. Prawa Człowieka”

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka” w Filmie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz 11. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczy w nim około 4 tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy ze Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku Festiwal w Polsce już po raz piętnasty organizowany jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi.

W trakcie Objazdowego Festiwalu Filmowego wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w dniach od 16 do 19 listopada 2017 r. w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Filmy będzie można zobaczyć także w Rzeszowskim WDK przy ul. Okrzei 1, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe przy ul. Mickiewicza 4 w Rzeszowie.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie www.wspia.eu oraz na www.facebook.com/klubfilmowywspia


PROGRAM OBJAZDOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE.

Rzeszów, 16–19 listopada 2017 r.


Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie, ul. Cegielniana 14, Aula

Czwartek, 16 listopada 2017 roku

9.00–9.15 Otwarcie Festiwalu

9.15–10.50 Długi dystans

93’ Niemcy 2016, reż. Daniel Andreas Sager

Afrykańscy biegacze święcą triumfy w długodystansowych biegach na całym świecie, jednak cena, jaką za to płacą, nie jest już tak medialna, jak ich sukcesy na bieżni. Historia dwójki Kenijczyków sprowadzonych do Europy przez niemieckiego menedżera odsłania drugą stronę sportu.

11.00–11.30 Miejscy kowboje

30’ Polska 2016, reż. Paweł Ziemilski

Reżyser zabiera widzów na zieloną wyspę, kojarzącą się z dobrobytem i miejscem emigracji wielu Polaków. Jednak już pierwsza scena filmu przynosi obraz Irlandii, którego mało kto mógłby się spodziewać.

11.40–12.45 Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka i wykład na temat praw człowieka

15.25–16.40 Wielki Mur

74’ Irlandia 2015, reż. Tadhg O'Sullivan

Pomysł, by z klasycznego tekstu Franza Kafki – Budowa chińskiego muru – uczynić komentarz do trwającego migrancko-uchodźczego kryzysu przynosi zaskakujący efekt.

14.30–15.15 Gułag – trudna pamięć

44’ Niemcy 2016, reż. Kerstin Nickig

Po upadku komunizmu na terenie jednego z obozów wchodzących w skład sowieckiego Gułagu historycy i byli więźniowie założyli muzeum. W putinowskiej Rosji zarzucono im jednak zbytnie eksponowanie punktu widzenia… ofiar.

13.00–14.20 Model Érpatak

77’ Holandia 2014, reż. Benny Brunner

Sołtys Érpatak na Węgrzech wprowadził rządy „twardej ręki”, których kluczowymi pojęciami są: porządek, dyscyplina i kontrola. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”…

16.50–18.10 Zrób sobie kraj

80’ Francja 2016, reż. Antony Butts

W filmie przyglądamy się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Brytyjski reżyser przybliża rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media.


Piątek, 17 listopada 2017 roku

9.00–9.15 Otwarcie drugiego dnia Festiwalu

9.15–10.45 Więzienne siostry

90’ Szwecja 2016, reż. Nima Sarvestani

Reklama

Kontynuacja wyróżnionego wieloma nagrodami dokumentu Za kratami nie nosimy burek. Sara wychodzi z afgańskiego więzienia, gdzie mogła przynajmniej czuć się bezpiecznie, na niemal pewną śmierć, dyktowaną przez prawo honoru rodzinie jej porzuconego męża.

11.00–11.25 Trzy rozmowy o życiu

25’ Polska 2016, reż. Julia Staniszewska

Reżyserka zarejestrowała trzy rozmowy ze swoją matką, które ujawniają, że te same wartości inaczej rozumie matka – lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.

11.30–12.30 Wykład na temat praw człowieka

12.45–13.35 Ikona

51’ Polska 2016, reż. Wojciech Kasperski

W budynku carskiego więzienia 180 km na północ od Irkucka, w którym dziś mieści się szpital psychiatryczny, pięciu lekarzy opiekuje się tysiącem pacjentów. Oprócz chorych psychicznie spotkamy tu… dzieci z domu dziecka i poprawczaka.

13.45–15.15 #mojaucieczka

90’ Niemcy 2016, reż. Elke Sasse

Reżyserka dotarła do uchodźców z Syrii, Afganistanu i Erytrei, którzy swoją drogę do Europy w 2015 roku nagrywali telefonami komórkowymi.

15.25–16.25 Maminsynek

60’ Wielka Brytania 2016, reż. Nawang N. Anja-Tsang

Od 2009 roku ponad stu pięćdziesięciu Tybetańczyków dokonało samospaleń w proteście przeciwko chińskim rządom. Film opowiada historię szesnastoletniego chłopca, który podpalił się w lutym 2016 roku w tybetańskiej osadzie w Indiach.

16.35–18.00 Sprawa Borneo

82’ Szwecja, Niemcy, Walia 2016, reż. Erik Pauser & Dylan Williams

Skutki rabunkowej wycinki dżungli tropikalnej porastającej malezyjską prowincję na Borneo. Aktywiści od kilkudziesięciu lat walczą o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych.

18.10–19.00 Bez cenzury

52’ USA, Kolumbia 2014, reż. Stephanie Catalina Martinez

Na tle ponad trzydziestu lat historii niezależnego kolumbijskiego dziennikarstwa w czasach przemocy, terroru, korupcji i represyjnej władzy reżyserka przedstawia historie trojga reporterów, którym udało się przeżyć.


Liceum Ogólnokształcące w Boguchwale

Pałac Lubomirskich, sala nr 12

Czwartek, 16 listopada 2017 roku

12.00–12.15 Otwarcie Festiwalu w LOB

12.15 – 12.45 Miejscy kowboje

30’ Polska 2016, reż. Paweł Ziemilski

Reżyser zabiera widzów na zieloną wyspę, kojarzącą się z dobrobytem i miejscem emigracji wielu Polaków. Jednak już pierwsza scena filmu przynosi obraz Irlandii, którego mało kto mógłby się spodziewać...

13.00–13.25 Trzy rozmowy o życiu

25’ Polska 2016, reż. Julia Staniszewska

Reżyserka zarejestrowała trzy rozmowy ze swoją matką, które ujawniają, że te same wartości inaczej rozumie matka – lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.

13.30–13.45 Ludzie, którzy doszli do władzy

17’ Ukraina 2015, reż. Oleksiy Radynski & Tomáš Rafa

Krótka migawka z Donbasu opanowanego przez prorosyjskich separatystów. Choć wszyscy mówią o pokoju, w powietrzu wisi wojna.

13.50–14.15 Masz problem

24’ Holandia 2015, reż. Esra Piké

Dylematy pracowników opieki społecznej w holenderskim Groningen, którzy mają wątpliwości co do tego, jak dalece mogą ingerować w życie swoich podopiecznych.

14.20–14.55 Kurort

25’ Czechy 2015, reż. Martin Hrubý

Tytułowy kurort to ściśle tajny ośrodek wypoczynkowy z lat 60. dla komunistycznych notabli w Czechach. Obecnie dawną świetność malowniczej ruinie próbują przywrócić nowi właściciele – młode wilki kapitalizmu.

15.00–16.15 Walka z szatanem

75’ Polska 2015, reż. Konrad Szołajski

Reżyser podjął próbę obserwacji zjawisk opętania i egzorcyzmów we współczesnym świecie. Przez kilka lat towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i szukają pomocy u egzorcystów.


Powoli Cafe Rzeszów, ul. Mickiewicza 4

Sobota, 18 listopada 2017 roku

16.00–16.55 Katastrofa

55’ Rosja 2016, reż. Alina Rudnickaja

Sajańsko-Szuszeńska zapora i elektrownia wodna w górnym biegu Jeniseju była niegdyś największą zaporą w Rosji i jedną z największych na świecie. Po katastrofie, która w 2009 roku pochłonęła 75 ofiar, nadal pracuje…

17.00–17.30 Ruchomy cel

30’ Dania 2016, reż. Tanja Wol Sorensen

W ramionach obrończyni praw człowieka ginęły ofiary kolumbijskiej wojny domowej, a ona sama uniknęła śmierci tylko dzięki przypadkowi.

17.35–17.50 Licząc dni

15’ USA 2016, reż. Paul Szynol

Kobiety w Afryce Wschodniej, które cierpią na bezpłodność, z reguły spotyka społeczna pogarda i wykluczenie, chyba że z pomocą przychodzi im nowoczesna medycyna.

17.55–18.00 Przez mur

6’ USA 2016, reż. Tim Nackashi

Meksykańska rodzina nielegalnych migrantów spotyka się na granicy raz na jakiś czas – rozdzielona gęsto okratowanym murem.

18.00–18.20 Kwassa Kwassa

19’ Dania, Wietnam 2015, reż. Tuan Andrew Nguyen & Superflex

Wyspa Mayotte to francuska kolonia na Oceanie Indyjskim, która przyciąga mieszkańców sąsiednich wysp marzących o lepszym życiu.

18.25–18.40 Ludzie, którzy doszli do władzy

17’ Ukraina 2015, reż. Oleksiy Radynski & Tomáš Rafa

Krótka migawka z Donbasu opanowanego przez prorosyjskich separatystów. Choć wszyscy mówią o pokoju, w powietrzu wisi wojna.

18.45–18.50 Oko za oko

4’ Niemcy 2016, reż. Steve Bache & Mahyar Goudarzi & Louise Peter

Animowana opowieść o strasznej winie i koszmarnej karze.

18.50–19.00 Złamane – więzienie dla kobiet w Hoheneck

7’ Niemcy 2016, reż. Alexander Lahl & Volker SchlechtNiedziela, 19 listopada 2017 roku

Wojewódzki Dom Kultury

16.00–17.30 Więzienne siostry

90’ Szwecja 2016, reż. Nima Sarvestani

Kontynuacja wyróżnionego wieloma nagrodami dokumentu Za kratami nie nosimy burek. Sara wychodzi z afgańskiego więzienia, gdzie mogła przynajmniej czuć się bezpiecznie, na niemal pewną śmierć, dyktowaną przez prawo honoru rodzinie jej porzuconego męża.

17.40–19.00 Sprawa Borneo

82’ Szwecja, Niemcy, Walia 2016, reż. Erik Pauser & Dylan Williams

Skutki rabunkowej wycinki dżungli tropikalnej porastającej malezyjską prowincję na Borneo. Aktywiści od kilkudziesięciu lat walczą o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych.

19.10–20.30 Model Érpatak

77’ Holandia 2014, reż. Benny Brunner

Sołtys Érpatak na Węgrzech wprowadził rządy twardej ręki, których kluczowymi pojęciami są: porządek, dyscyplina i kontrola. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”…

KOMENTARZE

Filmy o prawach człowieka w Ustrzykach Dolnych

O dziewczynce wydanej za mąż za starszego mężczyznę...

Dwa lokale, jeden zestaw domofonowy

Ciągły rozwój technologiczny świata sprawia, że proponowane dotąd rozwiązania szybko zastępowane są coraz to nowszymi, bardziej wydajnymi, posiadającymi więcej funkcji. Efektem jest to, że firmy będące dostawcami sprzętu...

Prawa człowieka w filmie - festiwal startuje w czwartek

Proces morderców romskiej rodziny na Węgrzech, relacje z oblężonego Aleppo w Syrii, cicha inkwizycja w Nikaragui. Od Afryki po Europę, od krajów rozwiniętych po te najbiedniejsze ? wszędzie...

zobacz więcej
Reklama

Stary Cmentarz w Rzeszowie

Stary Cmentarz w Rzeszowie założony w 1792 r. niewiele młodszy jest od Łyczakowskiego we Lwowie...

Oblicza śmierci. Przemijanie wpisane w nasze życie

W mrocznych katakumbach klasztoru kapucynów w...

10 koncertów na szóstym Rzeszów Jazz Festiwal. Start 12 listopada

Dziesięć koncertów gwiazd polskiej sceny jazzowej, w tym występy tak znanych muzyków jak Marek Napiórkowski czy Wojtek Mazolewski. 12 listopada startuje szósta...

Od Edwarda Janusza do Atelier Aparat Caffe

Od połowy listopada Fundacja Wspierająca Rozwój Kultury Aparat Caffe ma nowy lokal przy ul. Grunwaldzkiej 24, nazwany Atelier. To kilkadziesiąt metrów od historycznego miejsca: od dawnego atelier Edwarda Janusza...

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie. Katarzyna Bonda też będzie

Ponad 30 wydawnictw, świetne ceny książek z rabatami sięgającymi 30 proc. i wielu znakomitych autorów, od których będzie można zdobyć autografy, albo...

Reklama

Rzeszowskie Spotkania Teatralne - bez "Starego", za to ze Słowakami

Dziesięć dni potrwa rozpoczynający się 17 listopada 4. Festiwal Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. W tym roku hasła przewodnie to: Nowe mitologie...

Alicja Rega w sobotę leci do Gruzji na Eurowizję. Głosujemy od 24 listopada!

Rzeszowska ekipa Alicji Regi i przedstawiciele Telewizji Polskiej już w sobotę wylatują do Gruzji, gdzie 26 listopada w Pałacu Olimpijskim...

Edward Janusz znany i nieznany. Co zrobić z takim bogactwem?!

Rzeszów posiada ponad 30-tysięczny zbiór klisz szklanych z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza. Przedstawiają one mieszkańców i życie miasta od lat 80/90 XIX stulecia...

W całości namalowany film. "Twój Vincent" zachwyca

Dorota Kobiela miała 16 lat, gdy zakochała się w obrazach Vincenta van Gogha, a jako dorosła kobieta do młodzieńczego marzenia wróciła w sposób najlepszy z możliwych – wspólnie z Hugh...

Wyspiański - artysta totalny w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Od piątku, 10 listopada do połowy grudnia w Muzeum Regionalny w Stalowej Woli znakomita wystawa – Wyspiański. W 110. rocznicę śmierci artysty udało się zebrać...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY