Reklama

Film "Rzeszowskie janusze. Rodzina" gotowy. Bilety rozdaje WDK

A A A
Opracowanie redakcja

Dodano: 10-01-2018

Fot. Fundacja Rzeszowska

Fot. Fundacja Rzeszowska

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Premiera filmu o rodzinie znakomitego fotografa Galicji Edwarda Janusza odbędzie się 19 stycznia 2018 r. o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Darmowe bilety od czwartku 1 stycznia można odebrać w portierni WDK. Zainteresowanie filmem jest olbrzymie, więc o wejściówkę trzeba się zatroszczyć jak najszybciej. Liczba miejsc ograniczona!

Produkcja filmowa pt. „Rzeszowskie janusze” jest wielowątkowym spojrzeniem na unikalne dziedzictwo miejskiej fotografii opartym na losach rodziny Januszów. Część druga pt. „Rodzina” skupia się na postaci Leopoldyny Januszowej - polskiej pionierki fotografii i żony zasłużonego dla rzeszowskiej kultury Edwarda Janusza. Leopoldyna wraz z dziećmi, w następstwie nestora rodu, pozostawili po sobie olbrzymi dorobek fotograficzny, stanowiący blisko 30 tys. artefaktów w postaci szklanych klisz, błon fotograficznych i odbitek zdjęć. Spuścizna ta jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć w Polsce. Zdjęcia z tego zbioru są potocznie określane „januszami”.

„Rzeszowskie janusze. Rodzina” to opowieść dokumentalna o Rzeszowie w czasie I wojny światowej i po odzyskaniu niepodległości opisana za pomocą starych fotografii, animacji, wątków fabularnych opartych na losach rodziny Januszów, wywiadów i muzyki. Film akcentuje rolę kobiecą w historii fotografii i kulturze miejskiej, prezentuje niepublikowane dotąd „janusze”. Produkcja jest ważna w kontekście obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, gdyż przybliża widzom historię dotykającą ich przodków zamieszkujących ziemie byłego zaboru austriackiego oraz odnosi ją do dziejów ogólnopolskich, a nawet światowych. Wskazuje też miejsca, wydarzenia i postacie związane z odzyskaniem niepodległości regionu rzeszowskiego, który znalazł się na linii wschodniego frontu I wojny światowej.

- Mamy nadzieję, że „Rzeszowskie janusze” dostarczą widzom chwil wzruszenia i zadumy nad przemijającym obrazem Rzeszowa oraz zdołają zainteresować współczesne pokolenia Rzeszowian dziejami miasta inspirując je do odkrywania własnych korzeni, a tym samym wpłyną na wzrost poczucia rzeszowskiej tożsamości kulturowej i dumy mieszkańców z miejsca pochodzenia. Dla nas istotne jest, aby pokazywać to co łączy mieszkańców regionu - mówi Ilona Dusza Kowalska, producent filmu i prezes Fundacji Rzeszowskiej.

Wykorzystane w filmie fotografie pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów potomków rodziny Januszów, zbiorów kolekcjonera Jacka Rudnickiego i społecznej zbiórki „januszy” prowadzonej przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Zastosowanie techniki animacji 2.5D nadało zdigitalizowanym zdjęciom, głębię pozwalającą niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał. Niektóre z fotografii pejzażu miejskiego przenikają się w filmie z współczesnymi kadrami ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości.

Reklama

Scenariusz obejmuje sceny fabularne z udziałem aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w tym Anny Demczuk, Małgorzaty Pruchnik-Chołka, Dagny Cipory i Michała Chołka. Historyczną scenografię uzupełniają oryginalne rekwizyty rodzinne. Lokacja planu zdjęciowego obejmuje autentyczne i unikalne w skali kraju atelier w „Jadernówce” – Oddziale Fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Wśród kolejnych lokacji znajdują się rzeszowskie ulice, ciemnia Fundacji Aparat Caffe w Rzeszowie, ogród imitujący dawne otoczenie siedziby Estrady Rzeszowskiej umiejscowionej w willi wybudowanej przez Leopoldynę dla Fryderyka Janusza. Niezwykle istotnym elementem filmu jest zapis rozmowy o rodzinie z Elżbietą Kaliszewską – prawnuczką Edwarda i Leopoldyny Januszów. Rafał Kocoł - kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie - dopełnia całości filmu komentarzem historycznym. Reżyserem filmu jest Kuba Kowalski.

Produkcja filmowa jest realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Podkarpacką Komisją Filmową, Estradą Rzeszowską i studiem multimedialnym BZFZ oraz we współpracy z „Jadernówką” – Oddziałem Fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa. Mecenat nad filmem objęła ICN Polfa Rzeszów S.A. Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

Premiera z atrakcjami

Premiera filmu „Rzeszowskie janusze. Rodzina” odbędzie się w piątek 19 stycznia 2018 r. o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. Impreza prowadzona przez Katarzynę Hadałę jest częścią Rzeszowskich Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz premiery odbędzie się w WDK drugi pokaz filmu w sobotę 27 stycznia 2018 r. o godz. 18:00. Bezpłatne bilety na oba pokazy będą do odbioru w portierni WDK od 11 stycznia 2017 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

W dniu premiery widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką jest Podkarpacki Wehikuł Czasu – „magiczne” urządzenie, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w klimacie „rzeszowskich januszy”. W tym celu będą przygotowane epokowe rekwizyty oraz retro tła. Stylizowane zdjęcia będą robione nieodpłatnie z opcją odbitki na miejscu. Mile widziane są stroje wizytowe nawiązujące do mody lat 20. i 30. XX wieku.

Popremierowe Retro After Party odbędzie się przy muzyce z winylowych płyt w Piętro Cafe, które mieści się na I piętrze w kamienicy nr 10 w Rynku.

Zainteresowani dziedzictwem Januszów mogą obejrzeć unikalną kolekcję starych aparatów fotograficznych, a także od 19 stycznia 2018 r. nieznane dotąd atelierowe portrety Rzeszowianek na wystawie „Studium portretu kobiecego” w jednej z lokacji filmu – Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Wystawa „Inspirowani Januszami 2”

Od 11 stycznia w WDK jest prezentowana wystawa „Rzeszowskie janusze. Rodzina”. Uroczysty wernisaż odbędzie się w dniu premiery.

Wystawa „Inspirowani januszami 2” prezentuje unikatowy zbiór prac współczesnych twórców zainspirowanych regionalnym dziedzictwem fotograficznym, w szczególności tym pochodzącym z zakładu fotograficznego E. Janusza. Stanowi przekrój prac fotograficznych w podziale na 3 części:

- Retrospekcja Rzeszowska (prod. Kuba Kowalski)

- Rzeszowskie janusze. Rodzina – na planie filmowym (prod. Fundacja Rzeszowska)

- Cichy memoriał (prod. Arkadiusz Andrejkow)

Wystawę dopełniają eksponaty muzealne z Atelier Aparat Caffe w postaci 3 fotograficznych aparatów wielkoformatowych.

Więcej informacji o produkcji filmowej i imprezach towarzyszących można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl oraz na www.fb.com/fundacjarzeszowska. Na stronie Fundacji można też  obejrzeć pierwszą część „Rzeszowskich januszy” z 2016 r.

KOMENTARZE

"Rzeszowskie Janusze" po raz drugi w WDK-u

Kto nie miał okazji zobaczyć "Rzeszowskich januszy", niezwykłego dokumentalnego filmu o Rzeszowie z przełomu XIX i XX wieku oraz o słynnym fotografie, który uwiecznił na zdjęciach wielu rzeszowian oraz wydarzeń...

Będzie druga część filmu "Rzeszowskie janusze"

Fundacja Rzeszowska otrzyma 16 tys. zł na realizację filmu "Rzeszowskie janusze 2. Rodzina". Ten dokument jest jednym z siedmiu, jakie zostały wybrane w drugiej edycji konkursu "Podkarpacka Kronika...

zobacz więcej
Reklama

Z kalendarza. Popielec

Dziś Środa Popielcowa (zwana też Popielcem), która w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna okres wielkiego...

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu w Niedzielę Palmową

Po raz czwarty w Niechobrzu zostanie wystawione plenerowe Misterium Męki Pańskiej, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym...

Zapomniani bieszczadzcy Żydzi

"Gdyby nie synagoga leska i resztki pięciu izraelickich cmentarzy, nikt by się nie domyślił dawnej obecności Żydów w Bieszczadach" - tak Andrzej Potocki rozpoczyna swój przewodnik po judaistycznym nieistniejącym świecie.

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów...

Reklama

Murale na stodołach. "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

19 ścian na starych szopach i stodołach stało się podobraziem dla nietypowych murali. To gigantyczne kopie starych zdjęć, przedstawiają ludzi, którzy kiedyś obok mieszkali...

Arkadiusz Andrejkow w rzeszowskiej galerii To Tu

Wystawa obrazów Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka, autora artystycznego projektu "Cichy Memoriał" i twórcy znanych murali, m.in. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie, otwarta zostanie w piątek, 23 lutego, o godz...

Woroniec Jr i Bednarska zagoszczą na wystawie w BWA

"Woron Voltage" Piotra Worońca Juniora oraz "Niedotykalność" Kamili Bednarskiej to tytuły nowych wystaw, które od 22 lutego będzie można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych. Oboje związani...

Fundacja Rzeszowska pokazała film "Rzeszowskie janusze. Rodzina"

Jedna z pierwszych fotografek Galicji i Rzeszów w okresie międzywojennym to temat drugiego już filmu dokumentalnego, jaki Fundacja Rzeszowska nakręciła, wykorzystując...

Grupa 14 zrobiła rewolucję w powojennym Rzeszowie. Kto pamięta?

Wszyscy rocznik 1930. Z wojną w pamięci i po krakowskiej ASP. Czternastu artystów zrobiło niezły zamęt w sztuce socrealistycznego Rzeszowa i doprowadziło do powstania...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY