Reklama

Kultura

Łukasiewicz jako nafciarz romantyk. Premiera filmu w maju 2019 r.

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 04.09.2018
40612_nafta
Share
Udostępnij

Na maj 2019 r. zaplanowana jest premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Ignacym Łukasiewiczu. Jest to piąty film Bogdana Miszczaka z cyklu Historyczny Pejzaż Podkarpacia. W produkcji krośnieńskiej TV Obiektyw pt. „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” rolę twórcy przemysłu naftowego zagrał Mariusz Bonaszewski, znany aktor filmowy i teatralny. Zdjęcia trwały kilka dni.

– Ten film w porównaniu do innych jest bardziej fabularyzowany niż dokumentalny. Składa się z 36 scen, w których gra 12 aktorów, bryczki, powozy, wasągi i konie. Nie jest to łatwe, ale mamy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, skansen i muzeum w Bóbrce, gdzie mamy autentyczną scenografię. Nie budowaliśmy szybów naftowych ani kopanek, bo one są jeszcze z czasów Łukasiewicza. To bardzo nam uprościło pracę, ale musieliśmy przygotować mnóstwo rekwizytów, w tym replikę pierwszej lampy naftowej, mamy wiele różnych lamp z okresu XIX wieku oraz stroje z epoki – mówił o filmie Bogdan Miszczak dla TV Obiektyw.

W postać wybitnego chemika wcieli się aktor teatralny i filmowy Mariusz Bonaszewski, znany m.in. z seriali „Prawo Agaty”. „Na dobre i na złe” i filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”. 

– Dla większości ludzi Łukasiewicz to wynalazca lampy, a lampa jest przecież cząstką jego działalności. To że w filmie opowiadamy o ropie, o jej wydobyciu, pierwszych rafineriach i kopankach, to jest znakomite. Uważam, że ten film powinien być materiałem ogólnopolskim, żeby ludzie zdali sobie sprawę z tego, jaka to była potężna osobowość – zaznaczył w rozmowie z TV Obiektyw.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach koło Mielca. Ten skromny i pracowity farmaceuta oraz chemik, w lwowskiej aptece "Pod Złotą Gwiazdą" wspólnie ze swoim ukraińskim kolegą, Janem Zehem prowadził badania nad destylacją ropy naftowej. W 1853 roku Łukasiewicz i Zeh, podgrzewając ropę do temperatury 200-250 st. Celsjusza, uzyskali ciecz, którą potem rafinowali stężonym kwasem siarkowym i roztworem sodu. Otrzymali tak naftę, która (używając lampy zaprojektowanej przez Łukasiewicza, a wykonanej przez lwowskiego blacharza Bratkowskiego) oświetliła wystawę apteki. Samą lampę naftową po raz pierwszy wykorzystano 31 lipca 1853 roku w szpitalu na lwowskim Łyczakowie, by w nocy przeprowadzić operację wyrostka robaczkowego. Pacjent szczęśliwie przeżył, a lipcową datę przyjmuje się za początek przemysłu naftowego na świecie.

W 1854 roku w Bóbrce koło Krosna Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię, gdzie ropę naftową wydobywano ręcznie wiadrami na skalę przemysłową. Następnie magazynowano ją w drewnianych zbiornikach i beczkami na konnych wozach przewożono do destylarni, które były odpowiednikiem dzisiejszych rafinerii. Amerykanie pierwsze kopalnie ropy naftowej uruchomili cztery lata po Łukasiewiczu.

Reżyserem filmu jest dziennikarz telewizyjny Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcieli się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Cipora oraz Mateusz Mikoś. Premiera filmu planowana jest na maj 2019 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy