Reklama

Dom

Jak wybrać armaturę łazienkową?

Artykuł promocyjny
Dodano: 21.12.2015
23981_zdjecie-glowne-armatura-lazienkowa-Przemyslaw-Koszulap
Share
Udostępnij
Klasyczna, retro, a może nowoczesna? Jaki styl łazienki odpowiada najbardziej Tobie? Dzięki odpowiednio dobranej armaturze każda łazienka nabiera indywidualnego charakteru. Bogactwo jej form ogranicza już tylko wyobraźnia projektantów, którzy zabiegają o gusta klientów i kształtują je. Armatura łazienkowa już dawno przestała być tylko urządzeniem, z którego wylewa się w łazience woda. Często są to inteligentne urządzenia, zmieniające kolor pod wpływem temperatury; poddawane wcześniej testom trwałości; zaprojektowane tak, by zużywały jak najmniej wody i energii, wyposażane w nowoczesne technologie.
 
Przez armaturę łazienkową rozumiemy cały osprzęt służący do wylewania z siebie wody: baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe, bidetowe, głowice deszczowe itd. Armatura łazienkowa powinna być dopasowana do stylu wnętrza i stylu preferowanego przez domowników, spełniać normy jakościowe i być odpowiednio pielęgnowana.
 
Jak wybierać armaturę łazienkową
 
– Nikt nie przeprowadza remontu co 2-3 miesiące, a co kilka, kilkanaście lat. W związku z tym trafiają do nas klienci głównie szukający porady i pomocy ze strony doświadczonego handlowca, który przeprowadzi ich przez ten proces możliwie szybko i przede wszystkim profesjonalnie. O ile z wyborem płytek jest łatwiej, liczy się głównie wzornictwo, o tyle z armaturą sprawa jest bardziej rozbudowana. Branża rozwija się bardzo dynamicznie, klient nie ma nawet świadomości, że niektóre rozwiązanie są już dostępne na rynku. Rolą sprzedawcy jest rozmowa o oczekiwaniach, również finansowych, jakie dany sprzęt ma spełniać, oferując takie produkty, by klient mógł się skupić tylko na tym, co jest dla niego najważniejsze, czyli wyglądzie i funkcjonalności swojej wymarzonej łazienki – przyznaje Przemysław Koszułap z Salonu Bokaro w Galerii Wnętrz Dexa w Rzeszowie.
 
Każdy z producentów produkuje armaturę wg wyznaczonych standardów, dzięki czemu baterie spełniają wymogi atestów (np. higienicznego) oraz certyfikatów. Jest to szczególnie ważne w wyborze produktów wyposażeniowych np. w placówkach oświaty czy szpitalnych, gdzie armatura musi spełniać bardzo rygorystyczne normy. – Klient indywidualny, od strony technicznej powinien zwrócić uwagę przede wszystkim, na to, aby wybrać baterię z głowicą ceramiczną, która gwarantuje lepszą żywotność baterii. Na rynku występują nadal tanie baterie z plastikowymi głowicami, które są niskiej jakości i często przeciekają – ostrzega nasz rozmówca.

Standardowa bateria łazienkowa to za mało
 
Baterie prysznicowe już dawno przestały być jedynie słuchawką z wężem przytwierdzoną do ściany, co kiedyś było jedynym rozwiązaniem. Teraz najczęściej montowane są głowicami deszczowymi, tzw. deszczownicami. – Z naszych obserwacji wynika, że zwolennikami deszczownic są mężczyźni, kobietom nie do końca takie rozwiązanie odpowiada, ponieważ nie zawsze chcą myć głowę biorąc prysznic. Ale można połączyć deszczownicę ze słuchawką prysznicową i przełączać w razie potrzeby, dzięki czemu wilk syty i owca cała – mówi Przemysław Koszułap.
 
Odchodzi się też od standardowych rozwiązań, jeżeli chodzi o baterie wannowe. Choć baterie wannowe natynkowe stanowią nadal około 80% baterii wannowych kupowanych w salonie, coraz bardziej popularne stają się ich odpowiedniki w wersji podtynkowej. Mają one jedną wielką zaletę – wąż od słuchawki nie musi wisieć w wannie lub być kilkukrotnie owinięty dookoła baterii. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają schować wąż np. pod cokołem z płytek lub w rancie wanny – co jest i użytkowe i wygląda bardziej estetycznie.  Przy bateriach podtynkowych mamy oczywiście możliwość wlewania wody do wanny za pomocą wylewki ze ściany, ale nie tylko. Rosnącą popularnością cieszą się systemy z funkcją wlewania wody przez przelew lub jeżeli wanna wyposażona jest w system hydromasażu – przez dysze.
 
Właściciele małych łazienek często skarżą się, że w pomieszczeniu nie ma miejsca na zamontowanie bidetu. Producenci znaleźli już na to rozwiązanie  i oferują specjalne baterie podtynkowe, które montuje się przy misce wc tzw. bidetty. Są one wyposażone w mieszacz wody z ogranicznikiem temperatury, oraz ogranicznikiem przepływu wody co znacznie ułatwia użytkowanie.
 
Ledy, kolory, technologie
 
Armatura łazienkowa powinna być spójna ze stylem wnętrza. Jeśli łazienka utrzymana jest w klimacie retro, pamiętamy o tym, aby wszystkie elementy takie jak ceramika, wanna, baterie, czy nawet takie szczegóły jak galanteria łazienkowa, pełniły harmonijną całość. Nowoczesne wnętrza wymagają baterii o unikatowym designem, natomiast w klasycznych łazienkach sprawdzą się baterie klasyczne. Klienci mają możliwość wyboru baterii w przeróżnych kształtach oraz kolorach. Pomysłów na aranżacje są miliony.
 
Dla zwolenników nowinek technicznych i gadżeciarzy, producenci armatury łazienkowej nie pozostają w tyle, oferują baterie podświetlane LED, zestawy prysznicowe ze sterownikami elektronicznymi, lub z możliwością zestrojenia armatury z tzw. inteligentnym domem. Nowinką nie jest już bateria termostatyczna. Można zaprogramować zestaw prysznicowy dla każdego domownika osobno, dzięki czemu każdy wybierając swój program, ma już dopasowane oświetlenie, odpowiednią temperaturę wody oraz funkcję deszczownicy, bądź słuchawki najbardziej odpowiadającą im potrzebom. Kreatywność projektantów armatury nie zna granic. Ciągle pojawiają się nowe rozwiązania i udoskonalenia i można tylko się zastanawiać, kiedy wyczerpią im się pomysły i oznajmią, że wszystko już wymyślili.
 
– W naszym salonie oferujemy kompleksowe wyposażenie łazienek, jeżeli klient życzy sobie coś spoza standardowej oferty, korzystając z doświadczenia oraz kontaktów zdobywanych latami przez naszych handlowców, jesteśmy w stanie szybko nawiązać nową współpracę z dowolnym producentem dostępnym na rynku europejskim. Nie raz zdarzało mi się sprowadzać armaturę dla klienta w Polsce np. z USA. W Bokaro można zamówić zarówno baterie budżetowe, ze średniej półki cenowej, wyższej, a nawet klasy premium, których ceny sięgają nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. – dodaje Przemysław Koszułap.
 
Czym czyścić armaturę?
 
Armatura łazienkowa wymaga systematycznej pielęgnacji. Zacieki powinny być na bieżąco czyszczone, ale w delikatny sposób. Najczęstszym błędem popełnianym przez panie domu jest czyszczenie baterii silnie żrącymi środkami. Tymczasem baterii chromowanych nie wolno czyścić w ten sposób. – Pierwszym pytaniem producentów podczas reklamacji uszkodzeń powłoki chromowej jest „a czym Pani/Pan czyścili baterię?”, a wiadomo jaki arsenał czyszczący trzymamy w swoich szafkach. Niestety takie reklamacje takie są z miejsca odrzucane. Rozwiązaniem są środki delikatnie czyszczące, które również można zakupić w salonie BOKARO. W przypadku wszelkich usterek technicznych czy problemów związanych z funkcjonowaniem baterii większość producentów oferuje wsparcie serwisu technicznego i naprawę usterki w domu u klienta tzw. D2D (ang. door-to-door) – dodaje Przemysław Koszułap.
 
Artykuł powstał we współpracy z Salonem Łazienek BOKARO, mieszczącym się w GALERII WNĘTRZ DEXA, RZESZÓW, AL. ARMII KRAJOWEJ 4a, www.dexa-rzeszow.pl
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy