Reklama

Gęsina na św. Marcina - tradycyjne danie z 11 listopada wraca na stoły

A A A
Alina Bosak

Dodano: 11-11-2017

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Od wieków, w dniu św. Marcina, pieczona gęś cieszyła podniebienia mieszkańców Europy. Imieniny patrona dzieci, żołnierzy, biedaków i całej plejady rzemieślników, świętowano z gęsiną i w Polsce. - Warto przywrócić tę tradycję. Mięso gęsi jest kruche i delikatne, dobrze wpływa także na nasze zdrowie - stwierdza Marcin Purgacz, Ambasador Marki Podkarpackie Smaki i zdradza nam dwa świetne przepisy na gęsinę.
 
Marcin Purgacz, który jest również nauczycielem przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie, również imieniny obchodzi 11 listopada. - Przez długi czas w kalendarzu imię Marcin pojawiało się tylko raz, więc wyboru nie miałem. Świętuję zatem imieniny w dniu tego najsłynniejszego z Marcinów - mówi znawca kuchni.
 
Gęsi a św. Marcin
 
Św. Marcin z Tours to jeden z ulubionych, średniowiecznych świętych. Jest patronem Francji, dzieci, żołnierzy, krawców, młynarzy, ale i podróżników, więźniów i biedaków. Być może cała rzesza podopiecznych sprawiła, że jego kult w Europie bardzo się rozpowszechnił, a wraz z nim i moda na gęsinę. Skąd gęś wśród atrybutów świętego? Otóż wiódł on życie pustelnicze, ale cieszył się wielka charyzmą i szacunkiem ludzi, którzy zapragnęli, żeby został biskupem. On jednak zaszczytów nie chciał. Jak głosi legenda, gdy przybyli posłańcy od papieża, ukrył się przed nimi obok gęsiarni. Ptaki podniosły hałas i tak go znaleziono, i mianowano biskupem.
 
Dzień św. Marcina należał do szczególnie czczonych, a o tym, że i nad Wisłą spożywano wtedy gęsi, świadczą stare, polskie przysłowia: „Na świętego Marcina dobra gęsina”, czy „Święto Marcina dużo gęsi zarzyna”. Władysław Kopaliński w „Słowniku mitów i tradycji kultury” przypomina staropolski tekst na temat gęsi: „Nie masz lepszej zwierzyny, jako nasza gąska: dobre piórko, dobry mech, nie gań mi i miąska”.
 
Gęsi po polsku    
 
Jak przypomina Marcin Purgacz, chów gęsi, a więc i spożywania, w Polsce ma dość długą tradycję, sięgającą prawie XVII wieku. Rozkwit produkcji nastąpił w XIX wieku. Wtedy to na warszawskiej giełdzie sprzedawano rocznie ponad 3,5 mln żywych gęsi. 
 
- Ptaki „szły” głównie do Prus o własnych siłach. Aby zabezpieczyć ich łapy przed zranieniem, kilkakrotnie przepędzano je przez płynną smołę, a następnie przez drobny piasek. Dzięki temu na łapach tworzyła się gruba podeszwa, ułatwiająca gęsiom pieszą wędrówkę. Zabieg ten nazywano „podkuwaniem gęsi” – opowiada nauczyciel. 
 
Dziś Polska jest największym producentem gęsiny w Europie, ale blisko w 100 proc. tuszek gęsich lub ich elementów trafia głównie do konsumentów z Niemiec (około 18-20 tys. ton rocznie). Małe ilości gęsiny sprzedawane są także do Szwajcarii, Danii oraz Anglii. Wprawdzie w ciągu ostatnich kilku lat spożycie tego mięsa wzrosło w naszym kraju czterokrotnie, ale wciąż jest to niewielki procent całej produkcji.
 
Gęsina na serce i jako afrodyzjak
 
- Tymczasem gęsina swym smakiem zasłużyła sobie na opinię mięsa kruchego i delikatnego o wybornym smaku - podkreśla Marcin Purgacz, który pieczoną gęś chętnie podaje na obiad czasie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. - Posiada ono jednak nie tylko wysokie walory smakowe, lecz również zdrowotne. Białko mięsa gęsiego jest łatwo przyswajalne, a tłuszcz z gęsi należy do jednego ze zdrowszych tłuszczów zwierzęcych, bowiem przyczynia się do redukcji cholesterolu. Gęsina bogata jest także w witaminy: A, B1, B2, D, E i PP oraz fosfor, żelazo i magnez. Mięso z gęsi polecane jest w profilaktyce chorób naczyniowo-sercowych, w przypadku zmęczenia, przepracowania, jak również, jako afrodyzjak. 
 
Reklama
Pan Marcin zauważa, że mięso z gęsi, które żywione są paszami urozmaiconymi - głównie śrutami zbożowymi – zawiera więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNTK) niż mięso drobiu z chowu zamkniętego i żywionego standardowymi mieszankami, które są ubogie w niezbędny dla zdrowia człowieka kwas linolenowy i NNTK, a, niestety, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe (ich spożycie powinniśmy akurat ograniczać).
 
- Ilość tłuszczu odłożonego w jamie ciała gęsi owsianych nie przekracza 5 proc. – przypomina nasz ekspert. - Ze względu na zwiększony udział wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wzbogacony w witaminy i deficytowe składniki mineralne, tłuszcz gęsi może być traktowany jako tzw. „żywność funkcjonalna”. Mięso młodych polskich gęsi owsianych zawiera ponad 23 proc. białka, około 4 proc. tłuszczu i od 50-83 mg/100 g cholesterolu.
 
Zwiększając ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie, zmniejszamy ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego. Omega-3 spowalniają również starzenie się komórek i ryzyko wystąpienia raka. Tłuszcz gęsi owsianych zaliczany jest do kategorii „zdrowszych tłuszczów zwierzęcych” ze względu na znaczną zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (ok. 42 proc.), linolowego (ok. 20 proc.), linolenowego (0,4 proc.) i arachidonowego (0,05 proc.)
 
- Smalec z gęsi od wieków stosowano w celach leczniczych. Rozsmarowywano go na ciele, jako środek przeciwbólowy na bolące kości lub jako maść rozgrzewającą – dodaje Marcin Purgacz.
 
Czy gęsina wróci na polski stół
 
Gęsinę Polacy traktują jako produkt delikatesowy. I niekoniecznie potrafią z nią sobie w kuchni poradzić. Ale praktyka czyni mistrza. Mięso wymaga dłuższego pieczenia, jednak wynagradza cierpliwość kucharza wspaniałym smakiem. O tym, czy zyska na popularności, w znacznej mierze zdecyduje cena, a także wzrost zasobności polskich portfeli. 
 
- Warto byśmy przywrócili zwyczaj spożywania gęsiny 11 listopada - uważa Marcin Purgacz. - Tym bardziej, że jest to dzień Święta Niepodległości, które zasługuje na specjalne wyróżnienie w każdym wymiarze, również kulinarnym. Dobrym przykładem takiego zwyczaju są Stany Zjednoczone, gdzie w Dniu Dziękczynienia podaje się pieczonego indyka. Niechaj stara tradycja, nową się uczyni!
 
 
Dwa przepisy na gęsinę poleca Marcin Purgacz
 
 
Gęś faszerowana kapustą kiszoną i jabłkami

Składniki:

gęś o wadze około 2,5 kg,
kapusta kiszona - 0,6 kg,
4 ładne, dorodne jabłka,
przyprawy: sól, czosnek, majeranek, przyprawa typu Vegeta, olej, miód (koniecznie kwiatowy, jasny), pieprz.
 
Wykonanie:
 
Cała kaczkę także w środku natrzeć przyprawami. Olej utrzeć z miodem i odstawić na 15 minut. Przygotowaną kaczkę nafaszerować kiszoną i lekko odsączoną kapustą oraz obranymi i pokrojonymi w ćwiartki jabłkami. Po napełnieniu spiąć wykałaczkami tak, aby farsz nie wychodził w trakcie pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku przez dobre 1,5 godziny, w temperaturze 150-160 st. C, a następnie 1 godzinę w temperaturze 180-200st. C. W czasie pieczenia tuszkę kaczki nacieramy olejem z miodem i polewamy po wierzchu wytopionym tłuszczem.
 
 
Gęś faszerowana mięsem mielonym
 
Składniki:
 
1 gęś,
0,5 kg mięsa mielonego najlepiej mieszane (wieprzowo-drobiowe),
sól, pieprz, czosnek, majeranek, vegeta lub inna tego typu przyprawa sporządzona samodzielnie z suszonych warzyw, soli i kurkumy.
 
Wykonanie:
 
Po dokładnym umyciu i wysuszeniu gęś natrzeć z wierzchu przyprawami, a w środku troszkę nasolić. Pozostawić na około 0,5 godz. Następnie nafaszerować przyprawionym według uznania mięsem mielonym. Spiąć wykałaczkami i piec około 3 godzin w temp.150-200 st. C. Przed pieczeniem gęsi, skórkę można naciąć w kratkę.
 

KOMENTARZE

Gęsina na św. Marcina

Dawniej tradycją było, że 11 listopada na polskich stołach pojawiała się gęś. Mówią o tym przysłowia...

Na św. Marcina najlepsza gęsina

Wywodząca się jeszcze ze średniowiecza tradycja spożywania w dniu św. Marcina (11...

Programowanie jako rzemiosło. Znani eksperci na konferencji RZEmiosło.IT

250 ekspertów z branży IT weźmie udział w konferencji programistycznej RZEmiosło.IT, poświęconej kunsztowi programowania. O swoich doświadczeniach...

W szkole w Ustrzykach Dolnych powstała pracownia programowania

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych powstała pracownia robotyki, w której dzieci już od pierwszej klasy będą mogły uczyć się programowania...

zobacz więcej
Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

5 najpiękniejszych zdjęć pokazujących Podkarpackie zimą

Jezioro Solińskie, wyścig psich zaprzęgów, lodospady – to niektóre temat zdjęć, których autorzy wygrali w konkursie "Podkarpackie ulubione – cztery pory roku – zima"...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY