Reklama

Lifestyle

Co pijemy. Trunki na Sylwestra i Boże Narodzenie

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 31.12.2019
24000_23361_Marcin_Purgacz_prywatne
Share
Udostępnij
Wigilia tradycyjnie jest bezmięsna i bezalkoholowa, ale w Boże Narodzenie chętnie już sięgamy po napoje alkoholowe, albo wino i rum. Jaki zaś trunek najbardziej pasuje do sylwestrowej nocy? Dostępność wielu rodzajów alkoholi jest ogromna, podobnie jak ilość przepisów na oryginalne drinki. Czym podjąć gości? Czym pożegnać odchodzący stary rok i przywitać nowy? O trunkach sylwestrowych i radzeniu sobie z kacem opowiada Marcin Purgacz, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz ambasador marki Podkarpackie Smaki.
 
W czasie świąt Bożego Narodzenia alkohol ma też swoje znaczenie ceremonialne i symboliczne. Zwłaszcza wino jest związane z chrześcijaństwem – wykorzystywane jest przecież do celów liturgicznych i jak wierzą chrześcijanie, staje się rzeczywistą krwią Chrystusa. Wino symbolizowało śmierć i zmartwychwstanie Zbawiciela. Nic więc dziwnego, że kieliszek białego albo czerwonego wina często nam towarzyszy podczas biesiadowaniu w pierwszy  i drugi dzień świąt. Coraz chętniej sięgamy też po nalewki własnej roboty, które zdają się idealnie wpisywać w czas zimowego świętowania.
 
Podczas sylwestrowych przyjęć na stołach gości wódka uznawana za tradycyjny polski napój alkoholowy, ale coraz większą popularność zdobywają wódki smakowe. Polskie marki z powodzeniem wprowadzają na rynek co raz to nowe smaki: wiśniowy, cytrynowy, malinowym, orzechowym, pigwowym, grejpfrutowym, żurawinowym, porzeczkowym, imbirowym czy limonkowym. Jednak niekwestionowanym „królem imprezy” jest szampan!
 
Zdaniem Marcina Purgacza, sięgamy po niego dlatego, że jest lekki i orzeźwiający, a delikatnie muskający podniebienie alkohol nadaje splendoru ważnym uroczystościom. Co więcej, ma wiele właściwości zdrowotnych. Podobnie jak wszystkie białe wina, szampan ma właściwości moczopędne. Poza tym:

-Oczyszcza organizm z toksyn i działa przeciwzapalnie.
 
-W jego składzie znajdują się przyswajalne sole mineralne (potas, wapń, magnez, siarka). Korzystnie wpływa na reumatyzm i stany zapalne górnych dróg oddechowych.
 
-Niegdyś używany był jako środek antydepresyjny. Na poprawę nastroju wpływają zawarte w nim fosfor i lit.
 
-Szampan zawiera także pierwiastki śladowe, m.in. cynk, który wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.
 
– Oczywiście nie zapominajmy, że szampan to jednak alkohol i należy pić go z umiarem. Wychylenie jednej lampki szampana za pomyślność w Nowym Roku będzie w sam raz – radzi nasz rozmówca dodając, że szampany wysokiej jakości pochodzić powinny jedynie z regionu Chamapagne leżącego we Francji. Do tej rodziny należą między innymi: Moët & Chandon, Cuvee Don Perignion, Veuve Clicquot Ponsardin, jednakże za jakością podąża także cena za butelkę. W ofercie mamy także wina musujące błędnie uznawane za szampany znacznie tańsze o różnym stopniu słodkości i smaku.
 
Jak serwować szampana?
 
Serwowany szampan powinien być dobrze schłodzony. Żeby spowolnić uwalnianie się dwutlenku węgla z otwartej butelki, należy podawać go w kieliszkach wysokich i wąskich, aby jak najdłużej utrzymywała się perlistość trunku. – Szampany i wina musujące nalewamy „na dwa razy”, ponieważ początkowe intensywne pienienie zbyt szybko wypełnia kieliszek, dlatego nalewamy niewielką ilość, a po opadnięciu dopełniamy do ¾ wysokości kieliszka. Serwując szampana możemy troszkę złamać zasady i z powodzeniem uatrakcyjnić go na przykład dodatkiem likieru pomarańczowego Blue Curacao – tłumaczy Marcin Purgacz.
 
Przepis 
 
30 ml wódki
8 ml soku z cytryny
25 kropli likieru pomarańczowego
25 kropli blue curacao
 
1. Do shakera włóż lód.
2. Wlej wódkę, sok z cytryny likier pomarańczowy i blue curacao. To właśnie ostatni element zabarwi szampana na charakterystyczny kolor. 
3. Dokładnie wymieszaj składniki pysznego sylwestrowego drinka.
4. Odcedź alkohol do kieliszka i zalej schłodzonym szampanem. 
 
Fantazyjne drinki i shoty
 
W ostatnią noc roku warto pokusić się o przyrządzenie bardziej fantazyjnych i niezbyt skomplikowanych drinków i shotów (shot to drink podawany w kieliszku, wypijany jednym haustem). – Zamiast typowej czystej, można przygotować fantazyjne shoty warstwowe, znajomi będą czuli się na takiej imprezie, jak w najlepszym klubie – przyznaje Marcin Purgacz. – Chcąc przygotować shoty warstwowe, musimy pamiętać o trzech rzeczach: sposobie nalewania, temperatura składników i gęstości alkoholu. 
 
Jak twierdzi nasz rozmówca, dwa najłatwiejsze sposoby sposobu nalewania to wlewanie alkoholu po łyżeczce lub lanie alkoholu po ściance kieliszka. Aby wlewać płyn po ściance kieliszka, należy trzymać go pod kątem w jednej dłoni, a drugą, ręką kontrolować ilość wlewanego alkoholu. W obu przypadkach, dla uniknięcia zmieszania alkoholi lejemy je bardzo powoli. Do najbardziej znanych shotów należą: Wściekły pies, Teraz Polska, Żuberek, Bombardini, B-52, Kamikaze – przepisy na nie bez problemu znajdą Państwo w Internecie.
 
 – Na sylwestra oczywiście znakomicie nadaje się szampan, ale nie wszyscy będą mieli ochotę na alkohol. Zadbajmy i o tych gości, którzy wolą bawić się bez napojów wyskokowych. Mamy ogromne pole do popisu przygotowując koktajle owocowe, soki witaminowe, napoje na bazie zielonej herbaty, napoje mleczne z dodatkiem lodów, napoje z wykorzystaniem mrożonych owoców – myślę, że te napoje też mogą spełnić różne zachcianki – dodaje nauczyciel.
 
Kac – jak go wyeliminować?
 
Objawy kaca można w łatwy sposób ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Wystarczy wiedzieć co i w jakich ilościach jeść i pić przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu. Najłatwiejszym, choć nie dla każdego, sposobem uniknięcia nieprzyjemnej pamiątki po imprezie jest oczywiście ograniczenie spożycia alkoholu. Na pojawienie się kaca wpływ ma także jego rodzaj i skład. Najważniejszymi są środki smakowe i koloryzujące. Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwe objawy kaca, więc piwo, whisky, rum, porter czy czerwone wino będą w efekcie dawały silniejsze objawy.
 
– Pamiętaj, by nie mieszać alkoholi. Szampan w połączeniu z wódką i piwem to mieszanka wybuchowa, która może powodować nie tylko zmęczenie i rozdrażnienie, ale także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pamiętajmy o posiłku przed wyjściem na imprezę i przed spożyciem alkoholu. Najlepiej będzie, jeżeli posiłek będzie dostarczał białek i tłuszczy (np. kanapka z masłem, szynką i pomidorem). Spowolni to wchłanianie alkoholu. Warte polecenia jest wypicie szklanki mleka przed wyjściem. Mleko oprócz białek i tłuszczy ma dużą zawartość wapnia, który także opóźnia wchłanianie alkoholu. Poza tym spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, zatem mleko zmniejsza straty spowodowane piciem.  Ostatni etap przygotowań, to nawodnienie organizmu. Alkohol działa moczopędnie, w związku z tym doprowadza do odwodnienia. Odwodnienie natomiast jest główną przyczyną dolegliwości dnia następnego. Dlatego przed imprezą wypij szklankę wody. Najlepiej jeśli wrzucisz do niej plasterek cytryny (alkohol powoduje także duże straty witaminy C) – radzi Marcin Purgacz. – Pamiętaj, by w trakcie imprezy pić dużo nie gazowanej wody mineralnej. Zapobiegniesz w ten sposób odwodnieniu organizmu i zminimalizujesz objawy kaca. 
 
Przed zaśnięciem warto napić się ciepłego mleka, by lepiej wypocząć. Wprawdzie alkohol ułatwia zasypianie, ale zakłóca fazę snu głębokiego przez co organizm nie wypoczywa w pełni. Jeżeli objawy kaca dokuczają nadal po przebudzeniu, trzeba zjeść coś, co szybko dostarczy organizmowi glukozy, np. banan albo coś słodkiego oraz rozcieńczony sok owocowy. – Pamiętaj, by pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Nie pij mocnej kawy, ani herbaty. Mają działanie moczopędne, więc zwiększą tylko twoje odwodnienie i wzmogą objawy kaca. Jeżeli po zjedzeniu śniadania i uzupełnieniu poziomu płynów nadal czujesz się „niewyraźnie”, to wróć do łóżka na drzemkę. Sen, to najlepsze lekarstwo – dodaje nasz rozmówca.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy