Reklama

Lifestyle

Spędź lato kulturalnie

Anna Olech, Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.07.2015
21185_14182_Skansen_2
Share
Udostępnij
Każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta letnich wydarzeń w naszym regionie jest bogata i różnorodna. Można zwiedzać, oglądać, można słuchać muzyki kameralnej, organowej albo rockowej, zdecydować się na wyjątkową przygodę z teatrem albo odbyć małą podróż w czasie w Karpackiej Troi. 
 
Mocne granie w Cieszanowie
 
Znany jest już program tegorocznej edycji Cieszanów Rock Festiwal, nazywanego tez podkarpackim Woodstockiem. Jedna z największych plenerowych imprez w naszym regionie odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia. Przez trzy festiwalowe dni publiczność będą bawić zespoły znane i popularne (na scenie głównej), jak i te mniej znane (scena alternatywna). Widownię czeka mieszanka słoweńskiego celtic-punka, przemyskiego progresywnego rocka, legend polskiego punka z thrash metalem w niemieckim wydaniu. Z zagranicznych zespołów wystąpią: Kreator i Helloween z Niemiec, słoweński Happy Ol’McWeasel oraz Berlinska Dróha z Niemiec założona przez dwoje Łużyczan. Nie zabraknie też czołowych przedstawicieli polskiej sceny rockowej: Elektryczne Gitary, Kukiz i Piersi, Pidżama Porno, Cela nr 3, Vavamuffin, Dezerter i Coma. Więcej informacji na stronie http://cieszanowrockfestiwal.pl/ 

Dwa Oblicza Karpackiej Troi
 
W ten sam weekend w innej części naszego regionu, w Trzcinicy koło Jasła, odbędzie wielka impreza plenerowa – piąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego „Dwa Oblicza”, która co roku ściąga tłumy grup rekonstrukcyjnych, miłośników archeologii i historii oraz całych rodzin, które szukają interesujących wakacyjnych rozrywek. Karpacka Troja pokazuje na niej dwie swoje twarze: jedną z epoki brązu, drugą z wczesnego średniowiecza.
 
W tym roku odbędzie się kilka turniejów rycerskich: o nagrodę specjalną – Srebrny Trzewik z Trzcinicy, turniej bojowy, turniej łuczniczy i turniej dla pań. Będą pokazy, występy, inscenizacje i koncerty, a wszystko w miejscu, gdzie ponad 4 tysiące lat temu, w początkach epoki brązu powstała jedna z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad w Polsce, i gdzie odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.) odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.
 
Przedostatni weekend wakacji to również kolejna edycja Festiwalu Kultur Pogranicza, czyli Karpackich Klimatów w Krośnie, imprezy prezentującej niepowtarzalne karpackie przysmaki, w tym tradycyjny chleb, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza i wiele innych atrakcji, jak pokazy krośnieńskich rzemieślników czy odkrywanie tajemnic dzwonnicy farnej. Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszy Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa, podczas którego można degustować kilkanaście gatunków i słuchać opowieści o wspaniałym trunku. A wino węgierskie – oczywiście w krośnieńskim szkle.

Bieszczadzkie Anioły
 
W tym roku Bieszczadzkie Anioły zapraszają do Cisnej w dniach 13-16 sierpnia. Szósta edycja Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką – Rozsypaniec będzie czasem na sentymentalne powroty…do anielskich bieszczadzkich skrzydeł i urokliwego pleneru koncertowego. Na rozsypańcowej scenie będzie można zobaczyć zarówno dobrze znanych wykonawców, jak i takich, którzy zagoszczą na niej po raz pierwszy. Swój debiut na Rozsypańcu będą mieli między innymi: Przemek Paśko i Chwila Nieuwagi. Ale koncerty będą okazją, by spotkać się również z zespołem Disparates i U Studni, oraz Kubą Blokeszem, Piotrem Woźniakiem czy też Robertem Kasprzyckim. 
 
Poza koncertami będą tradycyjne warsztaty, wieczorne projekcje filmów i wystawy fotograficzne. Część z imprez odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury i Ekologii w Cisnej, ale w tym roku organizatorzy wrócili do korzeni koncertów plenerowych. Muzyka rozbrzmiewać będzie z dużej sceny pod rozgwieżdżonym bieszczadzkim niebem w Dołżycy w Karczmie Skup Runa Leśnego.
 
Teatr wyrusza w Bieszczady
 
Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl „Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach” przygotowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Niezwykła jest i tematyka i miejsca, gdzie będzie można zobaczyć sztukę. Inspiracją dla widowiska było życie legendarnych zakapiorów bieszczadzkich. To opowieść zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram. A że Bieszczady zawsze były miejscem nieprzeniknionym, niezwykłym, odrobinę tajemniczym, więc przyciągały artystów, wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych, ale i łaknących prawdziwych wyzwań. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, inni wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu. 

Spektakl niezwykły, więc i miejsca, gdzie będzie wystawiany są wyjątkowe, bo związane z opowiadaną historią. Premiera odbędzie się 21 sierpnia w Cerkwi w Baligrodzie. A kolejne spektakle odbędą się: 
 
22 sierpnia w Cisnej
23 sierpnia w Wetlinie
28 sierpnia w Zatwarnicy
29 sierpnia w Ustrzykach Dolnych
30 sierpnia w Olszanicy
12 września w Polańczyku
13 września w Lesku.
 
Muzyczne nastroje w Rzeszowie i Mielcu
 
Miłośnicy muzyki z pewnością będą zadowoleni z oferty dwóch dorocznych festiwalu, jakie odbywają się w naszym regionie. Mielec kolejny już raz zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, którego znakiem rozpoznawczym jest bogaty repertuar i światowa obsada artystyczna. W tym roku muzyka w Mielcu będzie rozbrzmiewać aż do 10 września. Szczegółowy program dostępny na stronie: http://www.mielec.pl/festiwal.php
 
Z kolei w rzeszowskich kościołach do 16 sierpnia w ramach XXIV Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” odbywać będą się wyjątkowe koncerty. Dotychczas w festiwalu wystąpili najwięksi polscy organiści i wirtuozi, a także organiści z Europy i świata. Poza muzyką organową prezentowana jest muzyka wokalna, skrzypcowa i na instrumenty dęte. Cyklem towarzyszącym są koncerty odbywające się w jarosławskim opactwie. Program na stronie: http://www.katedra.rzeszow.pl/festiwal/program.php
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy